To już kolejna wizyta senatora Grzegorza Peczkisa u licznej i mocno identyfikującej się Polonii mieszkającej na południowo-zachodniej Ukrainie.
Senator przebywał na Ukrainie przez pięć dni w pierwszej połowie września. Podstawowym celem był cykl spotkań z Polakami, którzy tam mieszkają. Przez pierwsze trzy dni spotkania odbywały się w Sumach, w których sprawnie funkcjonuje Polskie Towarzystwo Kulturalno-Oświatowe. Tam również znajduje się kościół katolicki oraz cmentarz, na którym spoczywają polscy żołnierze z okresu drugiej wojny światowej. Na tutejszym uniwersytecie działa katedra Dynamiki Maszyn prowadzona nieprzerwanie od kilkudziesięciu lat przez profesora Włodzimierza Marcinkowskiego. Dzięki jego inicjatywie od kilkunastu lat trwa wymiana akademicka pomiędzy Polską i Ukrainą. W zeszłym roku za wybitne osiągnięcia na rzecz współpracy z Polską profesor z pochodzenia będący Polakiem otrzymał od Prezydenta RP order.
Następnie w skład delegacji weszli także senator Artur Warzocha - zastępca przewodniczącej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, prezes Fundacji Nike Jerzy Łużyński, prof. dr. hab. Helena Krasowska z Polskiej Akademii Nauk, przedstawiciel Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie Kamila Zacharuk, przedstawiciel MSZ RP, wicedyrektor DWPPG Wojciech Tyciński. Wysłannikami opiekowały się polskie władze konsularne.
Udano się do Zaporoża, gdzie wzięto udział w uroczystości pod nowym pomnikiem upamiętniającym męczonych i mordowanych w tutejszym więzieniu NKWD w latach 1939-1940 Polaków. Przy pomniku zebranych było kilkadziesiąt osób, jak się później okazało, z pochodzenia Polaków. W pomnik wkomponowano autentyczne pochodzące z rozbiórki więzienia NKWD kamienie. Delegację przyjął ksiądz Tomasz Nadbereżny, który pod nieobecność biskupa Jana Sobiło był gospodarzem w Konkatedrze Kościoła Katolickiego w Zaporożu.
Następne kroki skierowano na południe. Podstawowym celem była zorganizowana w Berdiańsku nad morzem Azowskim II Narada organizacji polonijnych Charkowskiego Okręgu Konsularnego. Inicjatorem i realizatorem był Konsulat Generalny RP w Charkowie. Obecność senatorów związana była z finansowaniem działalności tych środowisk ze środków, jakimi dysponuje Senat RP. Na nardę zjechali delegaci z 28 organizacji (na 30 istniejących). Odbyły się obrady, w trakcie których przedstawiano specyfikę funkcjonowania środowisk Polskich na Ukrainie, formy wspierania organizacji polskich, dyskutowano o bieżących problemach. Kilkugodzinne obrady były na żywo retransmitowane w Internecie.
Uczestnicy udali się na plac Unii Europejskiej w centrum Berdiańska, gdzie z udziałem władz miasta nastąpiło uroczyste podniesienie flagi Polskiej i odśpiewany hymn Polski. Z uwagi na brak drugiego masztu flagę Ukraińską oraz Unii Europejskiej trzymały dzieci. Następnie złożone zostały kwiaty pod tablicą wybitnej polskiej pianistki Marii Turzańskiej urodzonej w Berdiańsku.
Złożono także wizytę w budynku po byłym przedszkolu będącym obecnie siedzibą Caritasu w Berdiańsku i funkcjonującym w ramach programu "Polska Pomoc" gabinecie pomocy medycznej. Tutaj w ramach wakacji odpoczywają również dzieci z terenów prowadzonych niedaleko walk na froncie Krymskim.
Po powrocie do ośrodka nastąpił ciąg dalszy narady. Poruszano kwestie dotyczące relacji organizacji polonijnych z władzami lokalnymi w miejscu zamieszkania (polskie nazewnictwo ulic, sprawy lokalowe na potrzeby działalności) oraz inne problemy związane z funkcjonowaniem organizacji polonijnych na wschodzie Ukrainy. Poruszone zostały jednocześnie kwestie dotyczące współpracy z organizacjami polonijnymi w zakresie procesu nauczania języka polskiego. Podkreślona została ważna rola działalności organizacji polonijnych w zakresie kształtowania tożsamości narodowej wśród Polaków zamieszkujących na Ukrainie.
Reklama
Senator Grzegorz Peczkis pojechał na Ukrainę spotkać się z mieszkającymi tam Polakami
- 20.09.2017 12:50
Powiązane galerie zdjęć:
Napisz komentarz
Komentarze