Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 maja 2024 07:59
Reklama
Reklama

To dopiero były praktyki! Uczniowie z Komorna uczyli się uprawy w greckich gajach oliwnych

To dopiero były praktyki! Uczniowie z Komorna uczyli się uprawy w greckich gajach oliwnych
W dniach 1-16 lipca 2017 r. kolejna grupa młodzieży z Zespołu Szkół w Komornie przebywała na praktykach w Grecji w ramach programu POWER na zasadach ERASMUS+.

Celem praktyk było pokazanie młodym ludziom specyfiki pracy na roli w innych warunkach klimatycznych, cech rolnictwa greckiego oraz zasad rządzących uprawami w tym kraju. Młodzież miała okazję przekonać się, na czym polega uprawa gaju oliwnego i popracować przy przycinaniu drzew oliwnych.

W praktyce okazało się, że  greccy rolnicy-farmerzy pracują w skrajnie innych warunkach klimatycznych. Upał oraz brak opadów w letnich miesiącach nie sprzyjają ludziom, ale dobrze wpływają na  plony. Praca w gajach oliwnych Eleni Andronikidu nie należała do łatwych, ale młodzież poradziła sobie z tym wyzwaniem.



Bardzo pouczające było dla młodych ludzi zagadnienie dotyczące zdrowotnych właściwości oleju tłoczonego na zimno z zielonych oliwek. Ogromna zawartość polifenoli oraz innych składników pozytywnie wpływa na cały ludzki organizm. Warto dodać, że wszystkie uprawy oliw w gospodarstwie pani Andronikidu są uprawami BIO, co oznacza, że nie używa się podczas prowadzenia sadów żadnych chemicznych substancji czy nawozów. Wszystko jest naturalne, a olej z oliwek z takich opraw smakuje wyśmienicie. Zapotrzebowanie na olej z uprawy BIO jest ogromne. Z całego gospodarstwa pani Andronikidu w ubiegłym sezonie zebrano aż 16 ton oliwek. Do wytłoczenia 1 litra oliwy potrzeba 10 kg owoców. Cena jednego litra oleju BIO sięga kilkunastu euro.



Uprawy szklarniowe w klimacie Grecji to bardzo zjawiskowe zagadnienie, którego nieodłącznym elementem są bardzo wydajne plony. Warzywa i owoce szklarniowe uprawia się w Gracji cały rok. Pomidory i ogórki czy cukinie dojrzewają w szybkim tempie. Zaletą klimatu tego kraju jest  to, że warzywa dojrzewają zanim jakikolwiek szkodnik zdąży się rozmnożyć w takiej ilości, aby uszkodzić płody. Grecja słynie z produkcji warzyw i owoców. Młodzież miała okazję na własne oczy zobaczyć, na czym polega produkcja w warunkach klimatycznych odmiennych od panujących w Polsce. Upał, ogromna wilgotność, błękitne niebo i prażące słońce służą wzrastającym roślinom pod warunkiem dostarczenia im ogromnych ilości wody.

Podczas pobytu w Grecji młodzież realizowała tzw. jednostkę ECVET pt. ”Uprawa warzyw”. Jest to europejski system uznawania osiągnieć, walidacji i uczenia się. Młodzież zdobyła wiedzę dotyczącą upraw w szerokim zakresie metodologicznym dotyczącym upraw.



Pobyt w Grecji to nie tylko sady i uprawy. Uczestnicy praktyk poznali ciekawe możliwości hodowli zwierząt charakterystycznych dla greckiego wybrzeża Morza Egejskiego. Hodowla małży czy węgorzy, które sprzedawana są do wielu krajów europejskich to bardzo ciekawe przedsięwzięcia osób prowadzących własne gospodarstwa-firmy. Ciekawe i niepopularne pomysły na prowadzenie własnej działalności gospodarczej przez greckich przedsiębiorców stanowią nieodłączny element przemysłu rolnego Grecji.

Grecja to także niepowtarzalna historia i przyroda. Uczniowie z Komorna odwiedzili plaże Lefkady, ruiny antycznego miasta Nekropolis oraz spotkali delfiny podczas rejsu statkiem.

Na pytanie zadane uczestnikom praktyk: czy warto brać udział w programie PO WER na zasadach  Erasmus+? Wszyscy jednoznacznie odpowiedzieli: warto! W przygotowaniu kolejny projekt i kolejne wyjazdy zagraniczne uczniów z Zespołu Szkół w  Komornie i nie tylko.

Opiekunami grupy podczas praktyk w Grecji byli mgr Urszula Pietruszka oraz mgr Sławomir Jakoniuk – nauczyciele Zespołu Szkół w Komornie.


20170709_135554

20170709_135554

20170703_105813

20170703_105813

DSC_0027

DSC_0027

DSC_0322

DSC_0322


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ