Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 13:46
Reklama
Reklama
Reklama

Lepiej pisać tylko prawdę. Będą dokładniej weryfikować wnioski o 500 plus. Nabór od sierpnia

Przed nami nowy okres świadczeń z rządowego programu „Rodzina 500+”, z funduszu alimentacyjnego oraz o zasiłki rodzinne. Wprowadzono zmiany, które mają ograniczyć wyłudzanie pieniędzy przez osoby nieuprawnione. Już od 1 sierpnia można składać wnioski na kolejny rok. Warto przyłożyć się do prawidłowego wypełniania dokumentów i nie zwlekać na ostatnią chwilę.

Pierwszy rok funkcjonowania programu „Rodzina 500+” za nami. Przyszedł czas na analizy i realizację planowanych zmian. Jednym z elementów nadających się do korekty są liczne wyłudzenia świadczeń. Od nowego okresu składania wniosków będą wprowadzane poprawki, których uniemożliwią  nielegalny wypływ świadczeń. Na tapecie znalazły się osoby samotnie wychowujące dziecko lub żyjące w związkach nieformalnych.

- Dotychczas osoby samotne mogły bez problemu pobierać świadczenia, nie podając np. dochodu współpartnera.  Teraz wymagane jest od nich zaświadczenie o zasądzonych alimentach. To dotyczy nie tylko programu „Rodzina 500+”, lecz również świadczenia wychowawczego,  rodzinnego i funduszu alimentacyjnego  -  informuje Adrian Krząkała, kierownik działu świadczeń rodzinnych i pomocy alimentacyjnej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Kolejną istotną zmianą w funkcjonowaniu programu jest również uniemożliwienie pobierania świadczeń przez przedsiębiorców, którzy nie wykazują prawdziwego dochodu.

- Osoby prowadzące działalności gospodarczą dotychczas podawały dowolną kwotę przychodów, nie weryfikowano podanych informacji. Wiele osób pobierało świadczenia na pierwsze dziecko. Wykazywali np. tysiąc złotych dochodu. Tym sposobem dochodziło do wielu nadużyć. Teraz dochód jest inaczej przeliczany, dostajemy z Głównego Urzędu Statystycznego informację roczną. To zmiana na minus dla tych, którzy kombinowali - dodaje Adrian Krząkała.

Danuta Ceglarek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kędzierzynie- Koźlu, apeluje do beneficjentów, aby starannie i relatywnie szybko składali wnioski o przyznanie świadczenia. Osoby otrzymujące wsparcie z programu mają przyznane decyzje do 30 września. Okres świadczeniowy trwa od października danego roku do końca września roku następnego. Aplikując w sierpniu zapewniają sobie ciągłość  świadczenia od października. Jeśli  wniosek złożą w listopadzie, otrzymają zasiłek „Rodzina 500+” bez wyrównania.

Wnioski można składać w bardzo prosty i wygodny sposób,  nie wychodząc nawet z domu. Wystarczy skorzystać z drogi elektronicznej, mając do wyboru cztery kanały: Emp@tia, bankowość elektroniczna, PUE ZUS i profil zaufany.

- Warto wykorzystać drogę elektroniczną. Do nas przyjdzie ponad 3 tysiące wnioskodawców, jednocześnie zaczną się okresy do aplikowania o świadczenie z funduszu, rodzinne i „Rodzina 500+”. Jedna osoba może przyjść z trzema wnioskami, wiec sprawdzanie dokumentów będzie zabierać mnóstwo czasu. Dla osób niecierpliwych lub ceniących swój czas najprostszą formą będzie droga elektroniczna. W zaciszu domowym można wypełnić wniosek. Warto przyłożyć się do prawidłowego wypełnienia dokumentów, chociaż po to, aby zaoszczędzić sobie dodatkowej fatygi. Wniosek musi być rzetelnie wypełniony z wszystkimi potrzebnymi załącznikami. Jeśli okaże się niekompletny, to będziemy wzywać strony do uzupełnienia braków i postępowanie się przedłuży – przypomina Danuta Ceglarek.

Dokumenty aplikacyjne można przekazywać w również pocztą tradycyjną wysyłając na adres:  Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, 47-224 Kędzierzyn-Koźle, ul. M. Reja 2A.

Osobiście wnioski składa się w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Kędzierzynie-Koźlu w poniedziałki od 7.00 do 16.00 od wtorku do piątku od 7.00 do 15.00. Punkt dla wnioskodawców pojawił się również w Urzędzie Miasta przy ul. Piramowicza 32 w Kędzierzynie-Koźlu (sala obsługi interesanta) w poniedziałek w godzinach od 8.00 do 16.00 oraz od wtorku do piątku w godzinach 7.30 do 15.30.

Szczegółowe informacje na temat świadczenia wychowawczego można uzyskać pod nr telefonu: 774837901 wew. 138 oraz na stronach internetowych www.mops-kkozle.pl, www.bip.mops-kkozle.pl, www.500plusopolskie.pl, www.mpips.gov.pl.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Waldemar 27.07.2017 13:24
W wypowiedzi zabrakło informacji [a redakcja nie dopytała] że chodzi o osoby prowadzące działalność gospodarczą rozliczające się ryczałtem lub kartą podatkową. Tylko wtedy pobierane są dane z GUS dla danego zawodu. Osoby prowadzące DG i rozliczające się na zasadach ogólnych dochody wykazali składając pit w urzędzie skarbowym i stamtąd urzędnik mops pobierze dane. Taki mądry jestem, bo sprawdziłem to na stronie mpips.gov.pl ?

znawca 26.07.2017 21:44
co za bzdury, Główny Urząd Statystyczny przesyła informację roczną? Niby o czym? O średnich dochodach osób prowadzących działalność gospodarczą? Chyba miało być zapisane Urząd Skarbowy, US, a nie GUS.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ