Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 19 września 2024 04:07
Reklama
Reklama

Na razie tylko asfalt i beton, ale niebawem też dużo zieleni. Kończą pierwszy etap remontu alei Jana Pawła II

Dobiega końca pierwszy etap przebudowy najważniejszej ulicy w mieście. Po oddaniu do użytkowania tego fragmentu alei ruszy jej dalsza przebudowa. Nie zabraknie także nowych, liczniejszych i okazalszych nasadzeń, które zastąpią rośliny wycięte jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji.

Prace na odcinku pomiędzy skrzyżowaniem z ul. Głowackiego i Matejki a pierwszym zjazdem do placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych są na finiszu. Drogowcy położyli już krawężniki oraz wybrukowali większość chodników. Niebawem na jezdni pojawi się nowa nawierzchnia asfaltowa. Po całkowitym zakończeniu robót i oddaniu tego fragmentu do użytku drogowcy będą mogli rozpocząć prace na drugim odcinku do skrzyżowania z ul. Wojska Polskiego. Na całej długości zostaną wybudowane ścieżki rowerowe oraz chodniki. Przebudowie ulegną istniejące wjazdy do posesji, kanalizacja deszczowa, sieć wodociągowa, teletechniczna i gazowa. Zostanie wymienione również oświetlenie oraz wybudowana sieć monitoringu. Wzdłuż alei pojawią się także elementy małej architektury - ławki i kosze na śmieci. Niebezpieczne skrzyżowanie z ul. Miłą i 1 Maja zastąpi rondo.

Urząd miasta nie zapomniał także o nowych nasadzeniach. Usunięte przed rozpoczęciem prac drzewa i krzewy nie przedstawiały zbyt wysokich walorów przyrodniczych, a niektóre nawet zagrażały bezpieczeństwu pieszych i kierowców. W ich miejsce zostaną posadzone m.in. 53 drzewa. Chodniki przyozdobią ustawione w szpalerach platany klonolistne, klony plamowe czy robinie Małgorzaty „Cassque Rouge”. Wzdłuż alei pojawi się również ponad 9 tys. krzewów oraz wielkopowierzchniowych bylin, a wśród nich m.in. tawuła japońska, róża okrywowa, budleja karłowa, dzwonek brzoskwiniolistny „Grandiflora”, zawciągowiec zwyczajny, liliowiec cytrynowy czy fiołek motylkowy. Krzewy mają chronić przed zanieczyszczeniami i solą byliny, stanowiące pożytek dla różnego rodzaju zapylaczy (m.in. pszczół).

Dzięki nasadzeniom wzdłuż al. Jana Pawła II poprawi się estetyka miasta i zwiększy się bioróżnorodność. Zwiększenie ogólnej masy zieleni przyczyni się korzystnie do poprawy klimatu w mieście, co zmniejszy ryzyko występowania tzw. wysp ciepła. Poprzez strukturyzację nasadzeń stworzone zostaną również tzw. korytarze ekologiczne zapewniające schronienie dla mniejszych organizmów.

Źródło: urząd miasta

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ