Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 maja 2024 11:22
Reklama
Reklama

Wieża z radarem meteo i platformą widokową na Górze Św. Anny. Przygotowania do budowy

Na Górze Św. Anny ma zostać zbudowany radar meteorologiczny zwiększający bezpieczeństwo regionu. Dzięki niemu z dużo większą dokładnością będzie można przewidywać zmiany pogodowe i przestrzegać mieszkańców przed nadejściem niszczycielskich żywiołów.

Plany budowy radaru meteorologicznego na Górze Św. Anny nie są nowe, jednak dopiero teraz wprowadzono zmiany w specustawie, które mają umożliwić realizację tej kosztownej inwestycji.

Od roku trwały rozmowy pomiędzy wojewodą opolskim Adrianem Czubakiem a Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w wyniku których wprowadzono zmiany w prawie kwalifikujące radar jako budowlę hydrotechniczną. W prace nad projektem na poziomie parlamentu angażowała się poseł Katarzyna Czochara.

- Biorąc pod uwagę, że budowa radaru to zadanie priorytetowe, które było już odkładane w czasie w poprzednich latach, wojewoda opolski wraz z dyrekcją IMGW-PIB podjął decyzję o zmianie specustawy (tj. ustawy o zmianie ustawy o szczególnych zasadach przygotowania do realizacji inwestycji w zakresie budowli przeciwpowodziowych) w zakresie dopisania do budowli hydrotechnicznej radaru meteorologicznego i dopisania dodatkowego inwestora – IMGW-PIBm - przekazały służby wojewody.

Na zdjęciu wojewoda opolski Adrian Czubak (pierwszy po prawej) oraz dr hab. inż. Tomasz Walczykiewicz, prof. ndzw. oraz dr inż. Przemysław Łagodzki, z którymi wojewoda spotkał się 14 lipca br. w Opolu.


Zmienioną ustawę podpisał już prezydent. To otwiera drogę do dalszego planowania inwestycji. Bez podstaw prawnych działania nie mogły być prowadzone. Kolejne szczegóły mają być znane w trzecim kwartale tego roku.

O budowie radaru mówi się już od powodzi w 1997 roku. Koszty inwestycji szacowane są na kilkanaście milionów złotych. Budowla będzie miała formę wieży z tarasem widokowym. Ma być dostępna dla odwiedzających, pełniąc jednocześnie funkcję edukacyjną.

Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla liczą także na to, że radar pozwoli na określanie kierunków napływu zanieczyszczeń do miasta - chodzi głownie o benzen. Także gmina Kędzierzyn-Koźle zamierza uruchomić stację meteorologiczną, która powstanie właśnie w tym celu.

adrian czubak imgw

adrian czubak imgw


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ