Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 11:35
Reklama
Reklama
Reklama

Budowa monitoringu miejskiego opóźnia się. Systemu raczej nie uda się uruchomić w tym roku

Zapowiadana przez władze miasta rozbudowa systemu monitoringu odwlecze się w czasie. Urzędowi nie udało się rozstrzygnąć przetargu na pierwszy etap inwestycji. Postępowanie zostanie powtórzone, ale poślizg oznacza, że uruchomienie systemu najprawdopodobniej przesunie się na przyszły rok.

Brak spójnego systemu monitoringu miejskiego od lat jest dużą bolączką Kędzierzyna-Koźla. Nasze miasto pod tym względem wypada blado nie tylko na tle stolicy regionu, ale i wielu mniejszych miast Opolszczyzny: m.in. Głubczyc czy Strzelec Opolskich.

Z tego powodu prezydent Sabina Nowosielska już w 2015 roku zapowiedziała, że będzie chciała sukcesywnie budować system monitoringu. We współpracy ze strażą miejską i policją opracowano listę punktów, w których w kolejnych latach mają być instalowane kamery. W zestawieniu znalazło się kilkadziesiąt lokalizacji, a sam system ma składać się z 80 kamer. Pierwsze z nich miały rozpocząć pracę jeszcze w tym roku, ale dziś wydaje się to mało realne.

W maju urząd ogłosił przetarg na pierwszy etap budowy monitoringu miejskiego. Do postępowania zgłosiły się dwie firmy. Po otwarciu przetargu okazało się, że obie oferty są znacznie wyższe niż kwota, którą urząd chciał wydać w pierwszym etapie budowy systemu. Tańsza z propozycji opiewała na niespełna 1,5 miliona złotych. Urząd postanowił przystać na nią i głębiej sięgnąć do kieszeni, ale pojawiły się niespodziewane komplikacje.

- Postępowanie musiało unieważnione, ponieważ wykonawca, który zaoferował najniższą cenę, nie spełnił warunków udziału w postępowaniu przetargowym – informuje Jarosław Jurkowski z urzędu miasta.

Co dalej z inwestycją? Władze Kędzierzyna-Koźla zapowiadają, że wkrótce ogłoszą kolejny przetarg, ale trudno spodziewać się, by kamery rozpoczęły pracę w tym roku.

- Być może uda nam się znaleźć oferenta, który zrealizuje pierwszy etap inwestycji w czasie krótszym niż pół roku. Jeśli tak się nie stanie, realizację skończymy na początku przyszłego roku – zapowiada wiceprezydent Artur Maruszczak.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami władz miasta w pierwszym etapie budowy systemu monitoringu kamery zostaną zainstalowane w następujących punktach:

– Rondo im. Rafała Wojaczka

– Powstające rondo na skrzyżowaniu al. Jana Pawła II z Grunwaldzką i Karola Miarki

– Skrzyżowanie al. Jana Pawła II z Placem Wolności

– Plac Młodzieży (włączenie do systemu istniejących kamer oraz montaż dodatkowej kamery obrotowej)

– Park Orderu Uśmiechu

– Skrzyżowanie alei Lisa z Krzywoustego

– Skrzyżowanie al. Jana Pawła II z Mieszka I

– Park Pojednania

– Koźle, Rynek (modernizacja istniejącego monitoringu i przeniesienie kamery na budynek biblioteki)

– Skrzyżowanie ulic Czerwińskiego z Sądową

– Skrzyżowanie ulic Piastowskiej z Chrobrego

– Skrzyżowanie ulic Pamięci Sybiraków z Konopnicką i Bończyka

– Plac Raciborski

– Skrzyżowanie ulic Targowej z Sienkiewicza

– Skrzyżowanie ulic Żeromskiego z Piramowicza

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ