Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 22:50
Reklama
Reklama
Reklama

Był wspaniały zanim go zburzyli. Powstał komputerowy model pałacu w Sławięcicach

Do dziś zostało po nim tylko jedno z bocznych wejść. Nawet ten skromny relikt robi wrażenie i świadczy o wspaniałości pałacu, który niegdyś stał w sławięcickim parku. Nie bez powodu nazywano go "śląskim Wersalem". Do niedawana pałac rody Hohenlohe można było oglądać tylko na archiwalnych fotografiach. Teraz został odtworzony na komputerowej wizualizacji.

Wirtualną bryłę stworzył pan Damian Mazur z Kędzierzyna-Koźla, który po wizycie w sławięcickim parku zafascynował się jego historią i niegdyś znajdującym się w nim pałacem. Nad wizualizacjami pracuje od listopada 2016 roku. Już prezentują się wspaniale, a dzieło nie zostało jeszcze skończone. Pasjonat zamierza odtworzyć kompletny model zamku w każdym detalu. Potrzebne są jednak materiały źródłowe - szczególnie cenne będą zdjęcia głównego wejścia i tyłów budowli. Z panem Damianem można skontaktować się przez Facebooka - Damien Trigger  Mazur.

Pałac przetrwał wojnę. Został rozebrany już przez polskie władze z nie do końca jasnych powodów. Kto wie, może wizualizacje pana Damiana posłużą kiedyś jako baza do projektu jego odbudowy?





 
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Marek 19.07.2019 11:13
Pałac w Sławięcicach był własnością księcia Hohenloe. Widziałem i chodziłem po nim w latach 60 tych jako 9 letni chłopak. Już wtedy groził zawaleniem - były przed nim tablice ostrzegawcze. Dlaczego go nie ratowano ? W pałacu siedzibie księcia przygotowywano całą prowokację gliwicką -akcję Konserwa, ktora posłużyła Hitlerowi do napaści na Polskę 1 września 1939 ( napad na niemiecką radiostację w Gliwicach, gdzie przebrani w polskie mundury kryminaliści udawali polskie bojówki. Tych kryminalistów w mundurach Niemcy zastrzelili jako dowód). Wokół pałacu do dzisiaj stoją broniące go bunkry niemieckie (jest ich na pewno kilkanaście szt ) stanowiska ogniowe strzeleckie - widać na zdjęciach w parku sławięcickim. Jakieś 3 km od pałacu, który był centrum Sławięcic, znajduje się filia niemieckiego obozu koncentracyjnego Oświęcim - do moich szkolnych czasów zachowało się tam krematorium do spalania zwłok i odbywały się apele szkolne ku czci pomordowanych więźniów. To był w okresie wojny ośrodek władzy niemieckiej i prześladowań Polski, więc powodów do ratowania pałacu nie było. Z tego co pamiętam , to zachowana pusta fontanna przed pałacem miała raczej okrągły kształt, ale mogę się mylić. Najpiękniejszą częścią zespołu w Sławięcicach jest park, który pamiętam po 50 latach do dziś, ze starymi drzewami pomnikami przyrody ,z pięknym olbrzymim kutym ogrodzeniem dookoła na długości kilku kilometrów.

K 09.12.2018 22:34
Czy mógłbyś coś zdradzić z tych zasłyszanych opowieści? Takie relacje są bezcenne :)

ASU 09.12.2018 18:56
Zgadzam się z POLĄ też chodziłem do technikum ale na początku lat 60-tych i chwilę mieszkałem w internacie . Wtedy jeszcze PAŁAC stał chociaż już bez dachu.Od 2 klasy mieszkałem na stancji u Państwa gdzie moja gospodyni była pokojówką a mąż ogrodnikiem w PAŁACU. Bardzo dużo opowiadała o PAŁACU.

Pola 13.03.2018 20:19
Z nostalgia ogladam zdiecia pałacu, wizualizacje.Pod koniec lat 50tych XXw.mieszkałam w internacie zenskim ,ktory w przesz-łosci mial byc budynkiem mieszk.dla słuzby,piekny park ,ruiny pałacu z0 dobrze zachowanym tarasem na którym chetnie uczylam sie w słoneczne dni.Istnial jeszcze stary budynek blizej hali sportowej i szkoły rownolegle do ulicy,ktory słuzyl chłopcom jako internat.Cały teren był idealnym miejscem do nauki,uprawiania sportu,dobrze wyposazone laboratorium chem.jak na tamte czasy kilkanascie lat po wojnie.

sdsd 14.07.2017 09:07
Powinni zrobić z budżetu obywatelskiego obudowę pałacu w formie miniatury (coś jak park miniatur w Olszowej), tylko ciut większy :).

hajmat 13.07.2017 21:35
Został rozebrany już przez polskie władze.....wszystko na temat.Kozle i Kędzierzyn rozwineły sie przed 2 wojna swiatową,wiadomo kto to zainicjował...niestety to nie polskie dzieje.Może i powstało kilka osiedli,dróg,zakładów itp...

cazar 13.07.2017 18:38
a czy bedzie ocieplony steropianem 15 cm ?

K 13.07.2017 14:30
Co tu dużo mówić, świetna robota :) Trzymam kciuki za dalsze prace :) Wszystkich, których ciekawi przeszłość pałacu ( i nie tylko ) zachęcam do odwiedzenia tego tematu dyskusji: http://www.forumkk.pl/viewtopic.php?t=3242 ps. , czy też spojrzenia na np. tą mapkę (jak się okazuje w Sławięcicach był jeszcze jeden pałac): http://www.kedzierzynkozle.pl/pl/strona/zabytkowy-park-w-os-slawiecice-mapa A swoją drogą, jakie ładne znacznie ma pierwotna nazwa Sławięcic: "Miejsce sławnych ludzi"...

Zachwycony 13.07.2017 07:43
Wow, super inicjatywa :-).

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ