Najmłodsze dziecko kędzierzyńskiej chemii doczekało się uroczystej prezentacji. Wczoraj oficjalnie oddano do użytku instalację plastyfikatorów nieftalanowych Oxoviflex™. Gościem specjalnym na uroczystym zakończeniu inwestycji wartej ponad 40 milionów złotych był Minister Skarbu Państwa Włodzimierz Karpiński.
Powstanie pierwszego polskiego plastyfikatora nieftalanowego jest efektem współpracy Grupy Azoty ZAK S.A. z Instytutem Ciężkiej Syntezy Organicznej „Blachownia”. To dzięki kędzierzyńskim naukowcom udało się opracować technologię pozwalającą na wytwarzanie nowatorskiego produktu.
Dzięki wybudowaniu nowej instalacji, Oxoviflex™ będzie wytwarzany na szeroką skalę. Rocznie kędzierzyńska spółka będzie mogła wypuścić na rynek 50 tysięcy ton produktu.
Instalacja, która powstała przy zastosowaniu polskiej myśli technologicznej, jest doskonałym przykładem udanej współpracy między polskim biznesem, a nauką i dowodem na to, że kędzierzyńskie Azoty do realizacji planów inwestycyjnych wykorzystują nasz największy kapitał – kapitał ludzki. Cieszę się, że jedyna taka instalacja w naszej części Europy powstanie właśnie na Opolszczyźnie, przyczyniając się do dalszego rozwoju nowoczesnego przemysłu w regionie – powiedział Włodzimierz Karpiński, Minister Skarbu Państwa.
Zadowolenia z realizacji inwestycji nie kryli również przedstawiciele Grupy Azoty. - Segment OXO jest dla nas bardzo ważny. Nowa strategia handlowa tego biznesu to przykład na to, że chcemy być innowacyjni nie tylko technologicznie, ale także pod względem konkurencyjności na rynku europejskim. Dzięki temu wspólnie – my jako Grupa Azoty oraz nasi partnerzy – osiągniemy sukces – powiedział Paweł Jarczewski, Prezes Zarządu Grupy Azoty S.A
Jakie zastosowanie będzie miał nowy produkt wytwarzany w kędzierzyńskich zakładach? Plastyfikatory stosowane są wszędzie tam, gdzie od PCW i produktów z niego wytwarzanych wymagana jest elastyczność i giętkość. Bez nich obróbka tworzywa byłaby praktycznie niemożliwa. Najnowszy produkt z portfolio kędzierzyńskich zakładów azotowych może być z powodzeniem stosowany do produkcji całej gamy wyrobów z PCW: wykładzin, tapet winylowych, giętkich rur, izolacji i otulin kablowych, sztucznych skór czy folii i opakowań. W odróżnieniu od plastyfikatorów ftalanowych może być również stosowany przy produkcji wyrobów mających kontakt z żywnością czy zabawek dla dzieci.
Oxoviflex™ został już dostrzeżony i doceniony przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, która nadała mu tytuł Polskiego Produktu Przyszłości.- To innowacyjny produkt o wysokim potencjale rynkowym. Jest nowoczesny, bezpieczny i konkurencyjny – podkreśla Adam Leszkiewicz, Prezes Zarządu Grupy Azoty ZAK S.A.
Docelowa wartość inwestycji zrealizowanej w kędzierzyńskich zakładach wyniesie ponad 40 milionów złotych.
Reklama
Pionierska inwestycja w ZAK. Uroczyste otwarcie nowej instalacji. FOTOREPORTAŻ
- 30.04.2015 07:02
Powiązane galerie zdjęć:
Napisz komentarz
Komentarze