Umowa wpisuje się w praktykowane od dawna działania szkoły, a także strategię edukacyjną starosty i zarządu powiatu.
13 czerwca dyrektor szkoły podpisała kolejną umowę patronacką, tym razem z firmą Famet S.A., reprezentowaną przez prezesa Janusza Przybyłę. W myśl tego porozumienia Famet S.A. obejmie patronatem uczniów kształcących się w zawodzie technik mechanik Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej, zobowiązując się do organizowania praktyki zawodowej. Szkoła prowadzona jest przez powiat.
- Taka forma współpracy placówki edukacyjnej z prężnie działającym przedsiębiorstwem to przede wszystkim szereg korzyści dla uczniów Żeglugi. Oznacza bowiem, że już na etapie kształcenia młody człowiek funkcjonuje na rynku pracy i zdobywa doświadczenie zawodowe. Program nauczania w zawodzie technik mechanik nie zamyka się w „czterech ścianach” szkoły, lecz jest konsultowany i opracowywany w porozumieniu z firmą Famet S.A – tłumaczy dyrektor Agnieszka Kossakowska.
W trakcie praktycznej nauki zawodu uczniowie nabywają niezbędne umiejętności i uczestniczą w kursie spawania MAG, kończącym się egzaminem państwowym. Nie są to jednak wszystkie profity wynikające z podjętej współpracy, gdyż dla najzdolniejszych uczniów pracodawca zafunduje stypendium naukowe oraz, co szczególnie cenne, po ukończeniu cyklu nauczania Famet S.A. zaproponuje uczniom zatrudnienie w pełnym wymiarze jako kwalifikowanym pracownikom.
Należy zaznaczyć, że umowa patronacka pomiędzy Zespołem Szkół Żeglugi Śródlądowej a firmą Famet S.A. wpisuje się w praktykowane od dawna działania szkoły, a także strategię edukacyjną starosty i zarządu powiatu. Współpraca Żeglugi z partnerami zewnętrznymi, rzec można, korelacja teorii z praktyką, jest szczególnie cenna, gdyż umożliwia młodym ludziom zdobycie cennego, kompleksowego doświadczenia na początkowym etapie drogi zawodowej.
Famet S.A. specjalizuje się w projektowaniu, produkcji, dostawach i usługach montażowych aparatury procesowej i urządzeń dla kluczowych gałęzi przemysłu w Polsce i za granicą. Do obszaru działalności spółki należy również produkcja stalowych części i komponentów do maszyn budowlanych, przeładunkowych, elektrycznych oraz do elektrowni wiatrowych. Famet S.A. posiada pięć zakładów produkcyjnych, w których pracuje łącznie 1500 osób. Siedziba spółki mieści się w Kędzierzynie-Koźlu na terenie kompleksu przemysłowego Blachownia.
Szkoła z Koźla niedawno podpisała też umowę z Grupą Azoty.
Źródło: starostwo powiatowe
Po szkole od razu dostaną pracę. Famet nowym partnerem Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej
- 22.06.2017 09:09
Napisz komentarz
Komentarze