O sprawie informowaliśmy kilka dni temu. Czytaj więcej: Chcą usunąć z cmentarza żołnierzy radzieckich czerwone gwiazdy. Zaczęli zbierać podpisy
Pomysł wywołał ogromne kontrowersje. To jeden z najczęściej komentowanych przez Czytelników KK24.pl tematów w ostatnim czasie. Zdecydowana większość z Was krytycznie oceniła zamiary stowarzyszenia, dając do zrozumienia, by gwiazdy zostawić w spokoju, a historię historykom. Pojawiły się też obawy, że akacja wywoła odwet po stronie rosyjskiej i usuwanie naszych symboli z polskich cmentarzy za wschodnią granicą i w konsekwencji międzynarodową awanturę.
W ocenie stowarzyszenia czerwone gwiazdy to symbol radzieckiego totalitaryzmu i powojennego zniewolenia Polski, a zatem nie powinny być eksponowane publicznie, w szczególności zaś na alei poświęconej Janowi Pawłowi II.
Bez względu na wszystko wydaje się, że temat właśnie został zamknięty. Oto oświadczenie, które dzisiaj przesłało nam na Stowarzyszenie Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle:
Stowarzyszenie Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle informuje, że wycofuje się z akcji zbierania podpisów pod petycją o usunięcie tzw. „czerwonych gwiazd” z bramy wejściowej do cmentarza żołnierzy radzieckich w Kędzierzynie-Koźlu.
Stowarzyszenie Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle chce podkreślić, że zawsze będzie przeciwne obecności w przestrzeni publicznej symboli totalitaryzmów, zarówno komunizmu jak i faszyzmu.
Jednocześnie Stowarzyszenie zapoznało się z opinią wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, który stoi na stanowisku, że „czerwona gwiazda” na cmentarzach nie gloryfikuje systemu komunistycznego. W związku z tym kontynuowanie akcji Stowarzyszenie uważa za bezcelowe, jak również rezygnuje ze składania petycji.
Stowarzyszenie dziękuje wszystkim mieszkańcom, którzy do tej pory włączyli się w akcję. Potraktujmy ją jako element upowszechniania wiedzy historycznej.
Jednocześnie Stowarzyszenie apeluje do mieszkańców Kędzierzyna-Koźla o kulturalną i merytoryczną dyskusję na temat historii i jej wpływu na teraźniejszość. Stowarzyszenie ma charakter apolityczny, a jego członkowie reprezentują szerokie spektrum poglądów.
Napisz komentarz
Komentarze