Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 21 września 2024 22:01
Reklama
Reklama

Znamy wyniki Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Sprawdź, które zadania wybrali mieszkańcy

Znamy wyniki Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Sprawdź, które zadania wybrali mieszkańcy
W siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego odbyło się dziś oficjalne podsumowania pierwszej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Cztery projekty wybrane do realizacji w ramach inicjatywy dotyczą Kędzierzyna-Koźla.

W pierwszej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy regionu mieli do dyspozycji 3 miliony złotych na zadania wskazane na terenie powiatów bądź obszarów subregionalnych.

Mieszkańcy naszego powiatu mogli wybierać spośród ośmiu zadań o zasięgu powiatu oraz trzech zadań wskazanych do realizacji na terenie subregionu obejmującego zasięgiem powiaty kędzierzyńsko-kozielski i strzelecki.

Decyzją mieszkańców do realizacji wybrano dwa projekty subregionalne, dwa zadania z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego oraz jedno z powiatu strzeleckiego.

Najwięcej głosów (3695) oddano na subregionalny projekt: Opolskie bez tajemnic - cykl spotkań, konkursów i wycieczek poświęconych historii, tradycji i kulturze regionu. Celem zdania jest przybliżenie mieszkańcom województwa opolskiego (subregionu opole, i powiat opolski) bogatej i złożonej historii regionu. Uczestnicy projektu będą mieli możliwość poznania ciekawej i złożonej historii swojego „Heimatu czyli małych ojczyzn w wielu aspektach. Projekt składać się będzie z trzech części:
1. Cykl czterdziestu spotkań przybliżających w ciekawy, innowacyjny sposób historię lokalną wybranych miast i miejscowości. Spotkaniom towarzyszyć będą występy artystyczne. Spotkania będą prowadzone zarówno przez historyków jak i miłośników historii, lokalnego dziedzictwa
2. Konkurs skierowany do dzieci, młodzieży i osób dorosłych na interesujące przedstawienie wybranych aspektów historii lokalnej (np. konkurs na utwory literackie, prace artystyczne, cykl 3 fotografii)
3. Cykl 10 wycieczek - do ciekawych miejsc na terenie subregionu, połączony ze zwiedzaniem i degustacją lokalnych produktów kulinarnych charakterystycznych dla danego miejsca. Program wycieczek stanowić będzie podstawę opracowania przewodnika turystycznego po subregionie, który zostanie wydany w formie książkowej.
Zadanie przyczyni się w wymierny sposób do poszerzenia wiedzy mieszkańców o złożonej historii ziemi na której mieszkają. Czynne uczestnictwo w projekcie sprawi, że uświadomią sobie nie tylko jak wielką wartość przedstawiają zabytki które otaczają ich na co dzień, ale również jak ciekawa historia ukrywa się w niepozornych murach, jak wiele wybitnych postaci z kręgu nauki i sztuki wywodzi się ze Śląska.

Drugi wynik w głosowaniu (2152) osiągnął projekt Aktywność i edukacja - obozy dla młodzieży pod namiotami wraz ze szkoleniem opiekunów, który swoim zasięgiem obejmuje powiat kędzierzyńsko-kozielski.

Opis projektu: Projekt będzie polegał na organizacji trzech obozów pod namiotami dla młodzieży oraz przeszkoleniu kadry wychowawczej. Obozy szkoleniowe przyczynią się do aktywizacji młodego pokolenia, a także zwiększenia oferty spędzenia ciekawie wolnego czasu. Projekt przyczyni się również do zwiększenia ilości osób uprawnionych do pracy z młodzieżą i organizacji ciekawych inicjatyw.

W gronie wybranych projektów subregionalnych znalazły się też koncerty muzyczne, na które zagłosowało 1926 osób.

Dwa cykle koncertów: GALA NOWOROCZNA jako cykl trzech koncertów młodzieżowej orkiestry dętej wraz z solistami miesiącach styczeń i luty; PODRÓŻ W KRAINĘ MUZYKI jako cykl koncertów dla dzieci zachęcający do gry na instrumentach muzycznych oraz wzbudzający zainteresowanie muzyką klasyczną. Zadanie to rozbudzi życie muzyczne poprzez szczególna atmosferę i wysoki poziom artystyczny obu przedsięwzięć.

Drugim wybranym projektem o zasięgu powiatowym jest Sprzątanie brzegów Odry i Kłodnicy - likwidacja dzikich wysypisk, za którym opowiedziało się 1353 mieszkańców.

Zadanie „Sprzątanie brzegów Odry i Kłodnicy — likwidacja dzikich wysypisk to przedsięwzięcie o charakterze ekologicznym, mające na celu likwidację dzikich wysypisk zlokalizowanych na brzegach rzek Odry i Kłodnicy połączone ze spływem kajakowym wraz z organizacją festynu ekologicznego na mecie spływu w Kędzierzynie- Koźlu. Sprzątanie połączone ze spływem kajakowym rozpocznie się w trzech punktach granicznych dla cieków wodnych powiatu: z Przewozu, z Mechnicy oraz ze Sławięcic. Podczas spływu odpady będą zbierane na tratwy i spławiane do przystani Szkwał w Kędzierzynie-Kożlu, gdzie rozstaną przekazane uprawnionemu odbiorcy. W tym samym miejscu odbędzie się festyn ekologiczny w ramach którego zorganizowane zostaną wystawy. Sprzętu wędkarskiego, trofeów i plansz edukacyjnych o faunie i florze rzeki ,Odry, stoiska edukacyjne i zabawy dotyczące. prawidłowego postępowania z odpadami. Zorganizowany zostanie również konkurs piosenki ekologicznej dla dzieci i młodzieży. . . Na terenie powiatu w wyznaczonych miejscach zamontowane zostaną tablice edukacyjne informujące o prawidłowym postępowaniu z odpadami.

 

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ