Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 3 grudnia 2024 18:21
Reklama
Reklama

Prawie 300 kontroli i 200 ostrzegawczych nalepek na pojemnikach. Problem z prawidłową segregacją

Związek Międzygminny „Czysty Region” dąży do realizacji kluczowych wymogów Unii Europejskiej w zakresie gospodarki odpadami.

Zgodnie z tzw. dyrektywą ramową i opakowaniową Parlamentu Europejskiego i Rady zasadniczymi zaleceniami są ograniczenie ilości wytwarzanych odpadów komunalnych oraz konieczność osiągnięcia określonych przez prawo unijne (jak również krajowe) odpowiednich poziomów recyklingu. Związek buduje społeczeństwo recyklingu, w tym celu prowadzi szeroko zakrojoną edukację ekologiczną na terenie wszystkich gmin członkowskich, jednocześnie sprawdza jak mieszkańcy wywiązują się z zadeklarowanej segregacji.

Kontrole przeprowadzane są ustawicznie w celu zminimalizowania złych nawyków postępowania z odpadami, zwłaszcza pod kątem odpadów niebezpiecznych oraz nadających się do recyklingu. Od początku roku do czerwca przeprowadzonych zostało już ponad 300 kontroli, w samym Kędzierzynie-Koźlu nalepiono na pojemniki ponad 200 żółtych, ostrzegawczych nalepek informujących o złej segregacji. Często mieszkańcy sami zgłaszają miejsca, w których należy nakleić ostrzeżenie, co jest dobrym działaniem na rzecz naszego wspólnego dobra jakim jest środowisko naszego życia.

Niestety, do pojemników czarnych w dalszym ciągu trafiają odpady nadające się do recyklingu!

Są to głównie butelki PET, reklamówki czy szklane butelki. Największy problem stanowi segregacja szkła w zielonych pojemnikach, w których często lądują odpady zmieszane, butelki PET czy styropian. Związek przypomina, że kolejne naruszenie zasad segregacji na danej nieruchomości będzie skutkowało zmianą opłaty (z 12,50zł na 20zł od osoby za nieselektywną zbiórkę). Zmiana opłaty dotyczy wszystkich rodzajów nieruchomości. Jeżeli wspólnota, spółdzielnia, instytucja, osoba fizyczna zadeklarowała selektywną zbiórkę odpadów, winna rzetelnie wywiązywać się z tego obowiązku!

Dlaczego segregacja jest tak istotna?

Już w 2020r. poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia surowców takich jak papier, szkło, tworzywa sztuczne i metale, zgodnie z zaleceniami UE i rozporządzeniem ministra środowiska, winien wynosić 50% (za 2016r. wskaźnik ten wyniósł 21,72% dla całego Związku). Zgodnie z obowiązującym prawem, sukcesywnie powinna też spadać ilość odpadów zmieszanych.

Podkreślić należy, że prawidłowa segregacja odpadów wpływa na zmniejszenie ilości odpadów zmieszanych (niesegregowanych), co przekłada się na zmniejszenie ponoszonych kosztów zagospodarowania odpadów. Segregując odpady zmniejszamy ilość odpadów trafiających na składowiska i oszczędzamy zasoby naturalne.

Jak segregować odpady w zabudowie wielorodzinnej? Poniżej znajdziesz jasny instruktaż. Pamiętaj by do pojemnika wrzucać czyste i zgniecione opakowania.

Publikacja zlecona




5

5

1

1

2

2

4

4

3

3

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

observer 16.06.2017 20:47
Posiedźmy razem.Będzie dwóch świadków, a tu już możesz sam się domyśleć co będzie dalej.

eko 16.06.2017 01:10
To zmien miejsce zamieszkania,samą krytyką sam nic nie zmienisz.Albo zamiast siedzieć przed ekranem siedź obok tych smietników może uda się kogoś złapać na gorącym uczynku,a ty będziesz świadkiem w sprawie...co dalej bedzie sam wiesz

reko 15.06.2017 16:41
No tak, tylko że minimalnyster zajęty jest teraz puszczą, więc nie ma czasu na takie pierdoły.

OloKK 15.06.2017 12:13
"Podkreślić należy, że prawidłowa segregacja odpadów wpływa na zmniejszenie ilości odpadów zmieszanych (niesegregowanych), co przekłada się na zmniejszenie ponoszonych kosztów zagospodarowania odpadów" - to jakieś kłamstwa... przed tą całą złodziejską reformą, płaciłem za 2 kubły w miesiącu 42 zł, worki na plastik, papier i szkło kolorowe i białe miałem bez ograniczeń a teraz płacę 57 zł i raz że jest drożej to i segregacja gorsza bo papier jest razem z plastikiem a szkło nie jest rozdzielone na białe czy kolorowe.

Jan 15.06.2017 07:00
I jeszcze proponuję surowe mandaty dla osobników parkujących na trawniku naszej wspólnoty w Azotach . Niszczą i zaśmiecają. Dokładnie - przez kieszeń do pustych głów.

King 14.06.2017 17:26
To pytanie to chyba raczej do ministra bo takie rozwiązania trzeba by wprowadzać od razu w całym kraju.

Adam 14.06.2017 16:37
A dlaczego nie ma automatów do skupowania butelek tak jak to jest na zachodzie automaty stoja w sklepach.Przy zakupie butelek płacisz kaucję która później odzyskujesz i niema problemu .

mieszkaniec K-Koźla 14.06.2017 16:08
Przez kieszeń do głowy, to daje najlepsze rezultaty ....

observer 14.06.2017 14:38
Należy uruchomić możliwość łatwego karania bezpośredniego winowajcy. Wystarczyłoby zdjęcie, filmik, plik z monitoringu... Karanie całej wspólnoty za nie segregowanie odpadów, cofa nas do czasów "urawniłowki" Obecnie najłatwiej jest obciążyć całą wspólnotę. Straż miejska się wykazuje, wypisuje mandat i sprawa z głowy. A osobnicy którzy mają tam, wiadomo gdzie, segregację nadal postępują jak dotychczas.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ