Związek Międzygminny „Czysty Region” dąży do realizacji kluczowych wymogów Unii Europejskiej w zakresie gospodarki odpadami.
Zgodnie z tzw. dyrektywą ramową i opakowaniową Parlamentu Europejskiego i Rady zasadniczymi zaleceniami są ograniczenie ilości wytwarzanych odpadów komunalnych oraz konieczność osiągnięcia określonych przez prawo unijne (jak również krajowe) odpowiednich poziomów recyklingu. Związek buduje społeczeństwo recyklingu, w tym celu prowadzi szeroko zakrojoną edukację ekologiczną na terenie wszystkich gmin członkowskich, jednocześnie sprawdza jak mieszkańcy wywiązują się z zadeklarowanej segregacji.
Kontrole przeprowadzane są ustawicznie w celu zminimalizowania złych nawyków postępowania z odpadami, zwłaszcza pod kątem odpadów niebezpiecznych oraz nadających się do recyklingu. Od początku roku do czerwca przeprowadzonych zostało już ponad 300 kontroli, w samym Kędzierzynie-Koźlu nalepiono na pojemniki ponad 200 żółtych, ostrzegawczych nalepek informujących o złej segregacji. Często mieszkańcy sami zgłaszają miejsca, w których należy nakleić ostrzeżenie, co jest dobrym działaniem na rzecz naszego wspólnego dobra jakim jest środowisko naszego życia.
Niestety, do pojemników czarnych w dalszym ciągu trafiają odpady nadające się do recyklingu!
Są to głównie butelki PET, reklamówki czy szklane butelki. Największy problem stanowi segregacja szkła w zielonych pojemnikach, w których często lądują odpady zmieszane, butelki PET czy styropian. Związek przypomina, że kolejne naruszenie zasad segregacji na danej nieruchomości będzie skutkowało zmianą opłaty (z 12,50zł na 20zł od osoby za nieselektywną zbiórkę). Zmiana opłaty dotyczy wszystkich rodzajów nieruchomości. Jeżeli wspólnota, spółdzielnia, instytucja, osoba fizyczna zadeklarowała selektywną zbiórkę odpadów, winna rzetelnie wywiązywać się z tego obowiązku!
Dlaczego segregacja jest tak istotna?
Już w 2020r. poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia surowców takich jak papier, szkło, tworzywa sztuczne i metale, zgodnie z zaleceniami UE i rozporządzeniem ministra środowiska, winien wynosić 50% (za 2016r. wskaźnik ten wyniósł 21,72% dla całego Związku). Zgodnie z obowiązującym prawem, sukcesywnie powinna też spadać ilość odpadów zmieszanych.
Podkreślić należy, że prawidłowa segregacja odpadów wpływa na zmniejszenie ilości odpadów zmieszanych (niesegregowanych), co przekłada się na zmniejszenie ponoszonych kosztów zagospodarowania odpadów. Segregując odpady zmniejszamy ilość odpadów trafiających na składowiska i oszczędzamy zasoby naturalne.
Jak segregować odpady w zabudowie wielorodzinnej? Poniżej znajdziesz jasny instruktaż. Pamiętaj by do pojemnika wrzucać czyste i zgniecione opakowania.
Publikacja zlecona
Prawie 300 kontroli i 200 ostrzegawczych nalepek na pojemnikach. Problem z prawidłową segregacją
- 14.06.2017 11:50
Napisz komentarz
Komentarze