Sporo kontrowersji i spekulacji wywołała informacja, że spółka, która inwestuje na terenie kozielskiego portu, przeniosła swoją siedzibę z Kędzierzyna-Koźla do Warszawy. Dlaczego tak się stało i czy firma zamierza do nas wrócić?
Inwestor przygotowujący się do budowy w porcie bazy logistycznej od początku zapewniał, że zamierza ulokować swoje interesy w Kędzierzynie-Koźlu. W tym celu w 2015 roku w Warszawie powstała spółka Kędzierzyn-Koźle Terminale, następnie rejestrując się przy ulicy Szkolnej w Kędzierzynie-Koźlu. Firma zmieniła jednak adres na warszawski – działa tam przy ulicy Zielnej 37. Co było tego powodem? O to zapytaliśmy Zbigniewa Żuka z zarządu spółki.
- W połowie roku 2016 roku udziałowcy zdecydowali o przeniesieniu siedziby spółki z powrotem do Warszawy na czas organizowania przedsiębiorstwa z powodów tylko i wyłącznie praktycznych – wyjaśnia Zbigniew Żuk. - Wynikało to z faktu umiejscowienia obsługi prawnej i księgowej oraz centrali różnych instytucji, z którymi spółka musi współpracować podczas przygotowywania inwestycji. To instytucje państwowe, banki, biura projektowe itd. – dodaje.
Zapewnia jednocześnie, że wraz z fizycznym rozpoczęciem inwestycji Kędzierzyn-Koźle Terminale z powrotem zostanie zarejestrowana w Kędzierzynie-Koźlu, gdzie zresztą nieprzerwanie utrzymuje biuro.
Miasto uzyskuje przychody z dwóch rodzajów podatków płaconych przez firmy. Pierwszy pobierany jest za nieruchomość. Teren portu jest obecnie dzierżawiony przez spółkę i wywiązuje się ona ze zobowiązań z tego tytułu. Do kasy gminy wpływa również część podatku CIT płaconego przez firmy działające na jej terenie. Czy wyrejestrowanie spółki oznacza uszczuplenie wpływów dla miasta?
- Spółka Kędzierzyn-Koźle Terminale nie ma żadnych przychodów (straty) i dlatego do czasu uruchomienia pierwszego terminala nie odprowadza podatków - co najmniej do 2019 r. W międzyczasie spółka przeszła przez dwie kontrole Urzędu Skarbowego: w Kędzierzynie-Koźlu (bardzo skrupulatna i profesjonalna) i w Warszawie (po zmianie siedziby), obejmujące zarówno wszelkie umowy jak i poniesione koszty – zapewnia Zbigniew Żuk.
Dlaczego firma inwestująca w porcie przeniosła się do Warszawy? Co to oznacza dla Kędzierzyna-Koźla?
- Grzegorz Stępień
- 15.05.2017 09:28
Napisz komentarz
Komentarze