Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 23:39
Reklama
Reklama
Reklama

Zbiornik Racibórz Dolny będzie dokończony. To on głównie ma nas ochronić przed powodzią

Zbiornik Racibórz Dolny będzie dokończony. To on głównie ma nas ochronić przed powodzią
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach ogłosił przetarg na dokończenie budowy zbiornika Racibórz Dolny. To najbardziej wyczekiwana inwestycja przeciwpowodziowa w dolinie Odry.

Gdyby zapowiedzi zostały zrealizowane, zbiornik byłby już gotowy, a my, podobnie jak mieszkańcy innych nadodrzańskich gmin od Raciborza w dół rzeki, nie musielibyśmy z trwogą obserwować wodowskazów po każdych większych roztopach czy opadach deszczu, jak miało to miejsce ostatnio. Zbiornik ma pomieścić wezbranie i zniwelować ryzyko powodzi. Tyle że do ukończenia budowy nadal daleko.

Jesienią zeszłego roku RZGW rozwiązał umowę z dotychczasowym wykonawcą – hiszpańską firmą Dragados. Powodem było opóźnienie i liczne zaniedbania, co  nie pozwalało sądzić, że budowa zostanie zrealizowana prawidłowo i w terminie. Podpisano ją w czerwcu 2013 r. Prace rozpoczęły się w lipcu 2013 r. Wówczas planowano, że zakończą się w styczniu 2017 r. Później termin przesunięto na listopad 2018 r.

Oferty w przetargu na dokończenie zbiornika RZGW przyjmuje do 30 czerwca. Nowy wykonawca będzie miał dwa lata na realizację zadania. Roboty będą wykonywane w trybie kontraktu „wybuduj według dokumentacji zamawiającego”.

Suchy zbiornik Racibórz Dolny ma zapewnić ochronę przeciwpowodziową miasta Racibórz i doliny Odry - w tym głównie Kędzierzyna-Koźla i Opola. Ma także zmniejszyć zagrożenia powodziowe obszarów położonych poniżej - w tym miast Brzeg, Oława i Wrocław.

Zbiornik jest zlokalizowany w dolinie rzeki Odry na północ od mostu drogowego Krzyżanowice-Buków - na kilometrze od 33,580 do kilometra 46,300 rzeki. Jego całkowita pojemność będzie wynosiła ok. 185 mln m³, a powierzchnia 26 km kw. Przed rozpoczęciem budowy koszty inwestycji szacowano na 936 mln zł.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ