Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 20 września 2024 00:04
Reklama
Reklama

Uroczystości z okazji 96. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. FOTOREPORTAŻ

Uroczystości z okazji 96. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. FOTOREPORTAŻ


Opolscy parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, a także członkowie organizacji patriotycznych i narodowościowych wzięli udział w obchodach 96. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego, które odbyły się dziś na Górze Świętej Anny.

Organizatorem wydarzenia był Opolski Urząd Wojewódzki, który wsparło m.in. Stowarzyszenie Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle. Obchody 96. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej w Bazylice na Górze Świętej Anny.

Następnie uczestnicy obchodów w asyście wojskowej udali się pod pomnik św. Jana Pawła II, gdzie złożyli kwiaty i wzięli udział we wspólnej modlitwie. Część główna wydarzenia odbyła się pod Pomnikiem Czynu Powstańczego. W uroczystościach wzięli udział opolscy senatorowie: Jerzy Czerwiński i Grzegorz Peczkis, wicewojewoda opolska Violetta Porowska, a także radni z Kędzierzyna-Koźla: Adam Sadłowski, Andrzej Krebs i Andrzej Lachowicz.

- Jednym z ostatnich akordów odzyskiwania niepodległości przez Polskę i budowania jej granic było III Powstanie Śląskie. Uczestnicy powstania walczyli nie tylko o granice, ale też o siłę Polski. To dzięki III Powstaniu Śląskiemu Polsce przypadły huty, kopalnie i inne przedsiębiorstwa, dzięki którym można było budować naszą potęgę przemysłową. Jak powiedział Wojciech Korfanty: "Cud nad Wisłą dał Polsce niepodległość, cud nad Odrą dał Polsce Śląsk" – mówił senator Jerzy Czerwiński.

W podobnym tonie o III Powstaniu Śląskim wypowiadał się senator Grzegorz Peczkis, którego zdaniem wielkie poświęcenie i najwyższa cena, jaką wielu powstańców zapłaciło za walkę o polskość Śląska, nie poszły na marne: - Byli zdeterminowani i bardzo chcieli zwyciężyć. I chociaż w niektórych potyczkach przegrali, to summa summarum okazali się zwycięzcami. Rada Ambasadorów przydzieliła Polsce znacznie większe terytorium niż to pierwotnie planowano, skutkiem czego mogliśmy później dostąpić pewnego wzrostu gospodarczego. To wszystko nie odbyłoby się gdyby nie rodacy gotowi oddać życie. Tych, którzy oddali życie za nasz piękny polski Śląsk, było ponad 1200. Dzisiaj czcimy ich ofiary i pamiętamy o najwyższym poświęceniu.

Podczas uroczystości odczytano "apel smoleński" zakończony trzema salwami w wykonaniu asyst wojskowej. Współorganizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle, które o godzinie 13 zorganizowało kolejne uroczystości z okazji 96. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego, tym razem na rynku w Leśnicy.

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ble 04.05.2017 16:14
Wicewojewoda to nie samorząd, tylko reprezentantka rządu w województwie.

ula 04.05.2017 14:32
A Porowska to wicewojewoda, czyli samorząd zachwycił swą obecnością. Żołnierze WP składają kwiaty po onr-owcach. Ja chyba śnię.

Rüstem Pasza 04.05.2017 12:47
Tak brunatnych obchodów tego dnia nie było na Górze św. Anny już dawno. Dobrze, że nie było tam władz samorządowych województwa oraz z Leśnicy i Kędzierzyna-Koźla. Wiedzieli, co się święci.

Marcel 04.05.2017 01:18
I bardzo ciekawe: senator RP i nauczyciele z K-K z ONR oraz Pakosz niosący flagę z ONR-owcam. Co to k..wa jest???

observer 03.05.2017 22:07
Niezbędnie potrzebne punkty zaliczyli.

Polak 03.05.2017 15:14
Więcej zdjęć niż uczestników

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ