Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa opiera się o informacje skatalogowane w trzech płaszczyznach:
- informacje gromadzone w policyjnych systemach informatycznych,
- informacje pozyskiwane od społeczeństwa w trakcie:
– bezpośrednich kontaktów z obywatelami, z przedstawicielami samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych itp.;
– w trakcie realizowanych debat społecznych poświęconych bezpieczeństwu publicznemu, - informacje pozyskiwane od obywateli (internautów) z wykorzystaniem platformy wymiany informacji.
Informacje prezentowane na mapach uwzględniają zarówno wybrane kategorie przestępstw i wykroczeń, jak i zagrożenia, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa.
Obsługa „map” dostępnych na stronach internetowych poszczególnych jednostek policji, na terenie których została już uruchomiona, została zaprojektowana tak, aby bezproblemowo, wręcz intuicyjnie, mógł z nich skorzystać każdy obywatel.
Aby zgłosić zagrożenie należy wejść na stronę internetową komendy wojewódzkiej, miejskiej lub powiatowej policji. Przekazanie tych informacji zajmuje tylko kilka chwil. W razie potrzeby można skorzystać z instrukcji obsługi. Zgłoszenie trafi do funkcjonariuszy odpowiedniej komórki policji.
Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla, którzy będą chcieli przekazać informację o zagrożeniu, będą mogli to zrobić za pośrednictwem internetu na stronie Komendy Powiatowej Policji w Kędzierzynie-Koźlu – klikając na umieszczony po lewej stronie baner „Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa”(KLIKNIJ). Każda zgłoszenie będzie weryfikowane i jeśli zostanie potwierdzone, będzie naniesione na mapę.
Należy pamiętać, że zgłoszenia w ramach krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby pilnej interwencji policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997.
Napisz komentarz
Komentarze