Sejmowa Komisja do Spraw Energii i Skarbu Państwa pod przewodnictwem Marka Suskiego wizytuje dzisiaj Grupę Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn. Ma to związek z planowaną na terenie spółki budową instalacji zgazowania węgla – wielką inwestycją szacowaną na kilka miliardów złotych.
Kilka dni temu Grupa Azoty i Tauron podpisały list intencyjny w sprawie budowy innowacyjnej instalacji zgazowania węgla w Kędzierzynie-Koźlu. Szacowana wartość projektu wynosi od 300 do 600 mln euro. Uzyskiwany gaz syntezowy miałby w dużej mierze zastąpić wykorzystywany dziś do procesów technologicznych gaz ziemny. To strategiczna innowacja dla całej polskiej gospodarki – zgazowanie węgla ma pozwolić na zmniejszenie uzależnienia Polski od importowanego gazu, a jednocześnie stworzyć nową możliwość zagospodarowania krajowego węgla. Dla samego Kędzierzyna-Koźla realizacja projektu oznaczałaby potężny impuls rozwojowy.
- Dzisiejsza wizyta ma na celu zapoznanie się z obecną produkcją, możliwościami rozwojowymi Zakładów Azotowych w Kędzierzynie-Koźlu, jak i problemami, które w tak dużej firmie również się pojawiają – mówi Marek Suski. – Będziemy również zastanawiać się, jak rozpatrywana inwestycja budowy zgazowania węgla może wpłynąć na zakład oraz jak przełoży się ona na efektywne i czyste zagospodarowanie naszych naturalnych zasobów, a więc węgla kamiennego. Szukamy możliwości, które na to pozwolą – dodaje przewodniczący.
Tak kosztowna i ważna inwestycja musi uzyskać aprobatę i wsparcie rządu. Spółka sama nie byłaby w stanie jej udźwignąć. Ostateczna decyzja jeszcze nie zapadała. Do komisji należeć będzie zaopiniowanie planów rozwojowych zakładu w Kędzierzynie-Koźlu.
- Zakłady Azotowe w Kędzierzynie-Koźlu są w naturalny sposób predysponowane do realizacji tego rodzaju inwestycji. Przede wszystkim ze względu na swoje położenie na skraju zagłębia węglowego i bliskość złóż. Niemniej istotny jest dostęp do infrastruktury transportowej, zarówno kolejowej, jak i portu na terenie zakładu – mówi prezes Grupy Azoty ZAK Mateusz Gramza.
Wraz z ogłoszeniem powrotu do pomysłu zgazowania węgla w Kędzierzynie-Koźlu przed miastem i regionem znów otwierają się ogromne możliwości rozwojowe.
- Nie mówimy tylko o planach, które były snute przez poprzednie rządy. Są to realnie działania obliczone na skuteczność. Musimy dobrze przygotować się do tego, aby w sposób najbardziej efektywny z korzyścią dla kraju przetwarzać nasz narodowy skarb, którym jest węgiel kamienny i to właśnie się dzieje – mówi senator Grzegorz Peczkis. – Budowa i uruchomienie dużej instalacji przemysłowej bezpośrednio wygenerują nowe miejsca pracy, jak i dadzą impuls rozwojowy całemu otoczeniu.
Jeszcze dzisiaj w Industrialnym Centrum Kultury w Rybniku odbędzie się konferencja poświęcona możliwościom zgazowania węgla w Grupie Azoty ZAK.
Reklama
Komisja Energii i Skarbu Państwa w Grupie Azoty ZAK. To badanie gruntu dla zgazowania węgla
- Grzegorz Stępień
- 25.04.2017 10:23
Data dodania:
25.04.2017 10:23
Napisz komentarz
Komentarze