Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 22:21
Reklama
Reklama
Reklama

Jest list intencyjny w sprawie zgazowania węgla! Wielka inwestycja Grupy Azoty i Tauronu w Kędzierzynie-Koźlu

Jest list intencyjny w sprawie zgazowania węgla! Wielka inwestycja Grupy Azoty i Tauronu w Kędzierzynie-Koźlu




Budowa instalacji zgazowania węgla do wytwarzania produktów chemicznych to cel projektu, który wspólnie realizować będą TAURON i Grupa Azoty. List intencyjny w tej sprawie spółki podpisały 20 kwietnia br. w Warszawie.










Zarządy TAURON i Grupy Azoty podpisały na parkiecie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie list intencyjny określający ogólne zasady rozpoczęcia współpracy nad projektem zgazowania węgla.

Strony listu intencyjnego uznały, że obecne zużycie gazu ziemnego w przemyśle nawozów azotowych można częściowo zastąpić gazem syntezowym otrzymanym w wyniku zgazowania węgla. Stwarza to nowe perspektywy dla przemysłu wydobywczego, zwiększając bezpieczeństwo energetyczne kraju poprzez rozwój niskoemisyjnej technologii.

- Budowa instalacji zgazowania węgla jest przedsięwzięciem, które w pełni wpisuje się w to, co rozumiemy jako Czyste Technologie Węglowe. Wspólnie z Grupą Azoty pokazujemy, że krajowy węgiel może być bazą do budowania nowego biznesu i rozszerzania kompetencji obu stron. Liczymy, że pokonanie barier, które zawsze towarzyszą wdrażaniu innowacyjnych projektów, otworzy drogę do szerokiego wykorzystania węgla kamiennego w nowych zastosowaniach - mówi prezes zarządu TAURON Polska Energia Filip Grzegorczyk.

Koncepcja zakłada wykorzystanie krajowego węgla kamiennego wydobywanego przez TAURON do wytwarzania przez Grupę Azoty m.in. produktów chemicznych, takich jak metanol czy amoniak. Podpisanym dokumentem Grupa Azoty inicjuje wejście w nowy segment produkcji chemikaliów dotychczas w całości importowanych (metanol) lub produkowanych na bazie sprowadzanego gazu ziemnego (amoniak).

- Inwestycja, którą dzisiaj inicjujemy wspólnie z Grupą TAURON, będzie miała szeroki i pozytywny wymiar dla całej gospodarki. Bazując na sprawdzonych światowych technologiach stawiamy na wydłużenie łańcucha wartości i oparcie w kilkuletnim horyzoncie czasowym znaczącej części produkcji Grupy Azoty na krajowym gazie syntezowym otrzymywanym ze zgazowania węgla – powiedział prezes zarządu Grupy Azoty S.A. Wojciech Wardacki.

Podpisany list intencyjny określa ogólne ramy współpracy pomiędzy Grupą Azoty a Tauronem, które wyraziły również wolę podpisania dalszych umów, w tym umów związanych z utworzeniem wspólnej spółki celowej. Szacowana wartość projektu wynosić będzie od 400 do 600 mln euro, w zależności od wybranej wersji technologicznej. Miejscem planowanej inwestycji będzie Kędzierzyn-Koźle.

Zgazowanie węgla na potrzeby chemii jest technologią stosowaną głównie w rejonach o ograniczonym bądź kosztownym dostępie do gazu ziemnego. Gaz syntezowy pozyskiwany z węgla stanowi surowiec do produkcji około 30 proc. światowego wolumenu metanolu. Budowa instalacji zgazowania węgla otwiera zatem przed spółkami perspektywę atrakcyjnej inwestycji oraz rozwoju w innowacyjnym obszarze technologicznym.

Grupa TAURON obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni kraju i jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce, w tym największym dystrybutorem oraz drugim sprzedawcą i wytwórcą energii elektrycznej. W skład Grupy TAURON wchodzą m.in. TAURON Wytwarzanie, TAURON Dystrybucja, TAURON Sprzedaż, TAURON Obsługa Klienta, TAURON Wydobycie, TAURON Ekoenergia oraz TAURON Ciepło. Od 2010 roku akcje TAURON Polska Energia SA notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie m.in. w indeksach WIG20 i WIG30. Spółka wchodzi w skład indeksu spółek odpowiedzialnych społecznie – RESPECT Index.

Grupa Azoty to największa w Polsce firma chemiczna, notowana na GPW. Powstała w wyniku konsolidacji zakładów z Tarnowa, Puław, Polic i Kędzierzyna-Koźla. Grupa jest drugim co do wielkości producentem nawozów sztucznych w Europie i liczącym się producentem związków chemicznych.


Źródło: Grupa Azoty ZAK

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

kierowca 1 22.04.2017 01:03
Nie wiem czy to zazdrość czy jakieś niedowierzanie...udaję się tam do pracy od kilku lat i wiem co piszę.To ty powinieneś się ogarnąć bo z wrażenia ze ktoś pojechał tobie to zamieściłeś odpowiedź pod złym postem..Śmiech na sali.

Cig 21.04.2017 16:49
No to super. Teraz gaz sprowadzamy. W przyszłości będziemy go produkować w KK. To nie są małe ilości. Widzę ogólny zachwyt. Tylko to nie jest technologia bezemisyjna. W naszym powietrzu mamy już teraz niezły bajzel. No nic, ważne, że będzie gdzie węgiel upchnąć.

reko 21.04.2017 15:16
Weż się i ogarnij kierowco 1, a także uważaj na zakrętach w tym wielkim 1,5 milionowym mieście w którym czasem bywasz we śnie.

kierowca 1 21.04.2017 13:10
Dziekuję za podpowiedź,postram się dostosowac do zaleceń.Ale czasem trzeba krzyknąć,wypomnieć,ostrzej trochę aby towarzystwo sie obudziło,spadło z niebios na ziemię.Pozdrawiam serdecznie.

Ukontentowany 21.04.2017 09:54
Rusza przebudowa portu w Koźlu, w planach są kolejne inwestycje w Blachowni. Perspektywy są świetne, nic tylko czekać aż miasto zacznie odżywać i zapełniać się młodymi ludźmi gotowymi do pracy. :)

Zdegustowany 21.04.2017 09:50
Może by Pan ostudził emocje i zamieszczał mniej jadu w swoich wypowiedziach? Mimo że czasem zgadzam się z Pana komentarzami, to niestety odpycha mnie sposób w jaki je Pan wyraża. Pozdrawiam

kierowca 1 20.04.2017 23:07
gdzie jest zwolennik PO koles z nickiem reko,chyba wsadził mordę w kubeł z niedowierzania ,to co za poprzedniej władzy bylo nierealne teraz jakos bedzie wdrożone...bravo!!!!

K.K. 20.04.2017 21:22
Super :) Oby ta inwestycja przyciągnęła w przyszłości do Kędzierzyna-Koźla również kolejne wielkie projekty :)

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ