Do tej pory sporo się o nim mówiło, teraz w końcu będzie można się osobiście przekonać, jak wszystko działa w praktyce. Rozpoczęła się realizacja tegorocznego budżetu obywatelskiego – po raz pierwszy na zupełnie nowych zasadach. Propozycje wydatków na osiedlach zgłaszać może każdy mieszkaniec.
W dwóch poprzednich edycjach budżetu obywatelskiego mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla w głosowaniu mogli wybrać tylko jedno duże zadanie spośród wcześniej zgłoszonych propozycji. I to była największa wada tej formuły - korzyści z realizacji budżetu obywatelskiego dostrzegane są głównie przez mieszańców określonych części miasta. O ile w przypadku ścieżki rowerowej między Blachownią a Sławięcicami wybranej w pierwszej edycji takie głosy jeszcze się nie pojawiały, bo w końcu ze ścieżki łączącej osiedla, jak z drogi, korzystają wszyscy, to już po zeszłorocznym wyborze rozbudowy strefy rekreacyjnej na osiedlu Powstańców Śląskich kontrowersje były spore. W międzyczasie odbyły się wybory samorządowe, a nowe władze miasta postanowiły radykalnie zmienić reguły przyznawania pieniędzy w ramach budżetu obywatelskiego. Milion złotych zostanie rozdzielony między wszystkimi osiedlami proporcjonalnie do liczby mieszkańców. Najważniejsze się jednak nie zmieni – to do zwykłych ludzi nadal będzie należeć decyzja, na co wydać pieniądze, choć nie będzie to wskazanie wiążące dla władz miasta.
Właśnie rozpoczęły się konsultacje w ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego. Potrwają do 27 kwietnia. Propozycje zadań należy zgłaszać radom osiedli osobiście lub mailowo. Może to zrobić mieszkaniec, organizacja pozarządowa lub sama rada osiedla. Każdemu przysługuje prawo do zgłoszenia jednej propozycji. Zadanie musi „obejmować działanie zgodne z obowiązującym prawem oraz stanowiące zadanie własne” – może to być więc na przykład remont chodnika, urządzenie skweru albo organizacja imprezy na osiedlu. Dwa podstawowe warunki pozytywnej oceny formalnej to określenie wartości zadania w kwocie mieszczącej się w puli przeznaczonej dla danego osiedla, a w przypadku propozycji inwestycyjnych – także wymóg, by dotyczyły nieruchomości należących do miasta.
Namiary na rady osiedli:
Nowe reguły budżetu obywatelskiego może są bardziej sprawiedliwe społeczne, ale z drugiej strony do przeprowadzenia całej procedury konieczne będzie uruchomienie sporej machiny urzędniczo-samorządowej. Od 28 kwietnia zarządy osiedla z pomocą urzędu miasta będą formalnie weryfikować zgłoszone propozycje pod kątem zgodności z prawem oraz szacować koszy ich realizacji. 11 maja lista zaaprobowanych zgłoszeń zostanie podana do informacji publicznej. Od 12 do 18 maja potrwa kolejny etap konsultacji, a więc głosowanie mieszkańców w siedzibach rad osiedli. Będzie można dokonać tego także za pośrednictwem poczty elektronicznej na specjalnym formularzu dostępnym na stronie BIP urzędu miasta.
Terminy głosowań w siedzibach rad osiedlowych:
Po zakończeniu głosowania rada osiedla w formie uchwały wskaże zadanie lub zadania z największą liczbą głosów. Wówczas trafią one do prezydent miasta, która dokona ich ostatecznej weryfikacji i zdecyduje, które pomysły już w formie propozycji wydatku budżetowego skierować jako projekt uchwały na sesję rady miasta. To zatem do radnych będzie należało ostatnie słowo na temat tego, które z propozycji wybranych przez mieszkańców skierować do realizacji.
Grafiki promujące budżet obywatelski przygotowała Fundacja Wiedzieć Więcej z Kędzierzyna-Koźla.
Jak wydać pieniądze z budżetu obywatelskiego? Można już zgłaszać pomysły
- 17.04.2015 11:23
Napisz komentarz
Komentarze