Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 19 września 2024 18:29
Reklama
Reklama

Mieszkańcy wybrali zadania z budżetu obywatelskiego. Sprawdź, co zostanie zrealizowane na twoim osiedlu

Mieszkańcy wybrali zadania z budżetu obywatelskiego. Sprawdź, co zostanie zrealizowane na twoim osiedlu
W Kędzierzynie-Koźlu zakończyło się głosowanie w ramach tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. W tym roku po raz pierwszy zadania można było wybierać poprzez platformę elektroniczną. Zdecydowana większość mieszkańców biorących udział w głosowaniu skorzystała z tej możliwości, a jednak nie przełożyło się to na ogólny wzrost zainteresowania akcją.

Głosowanie podzielono na dwa etapy – najpierw odbywało się w siedzibach rad osiedli, później elektronicznie na stronie budzetobywatelski.kedzierzynkozle.pl. W sumie oddano 3675 głosów, w tym aż 3240 w formie elektronicznej. Mimo udogodnienia głosy oddało znacznie mniej osób niż zrobiło to rok wcześniej, gdy wpłynęło ich aż 8343. W roku 2015 było to 3298 głosów.

Skoro w tym roku można było łatwo zagłosować przez internet, dlaczego liczba osób, które wzięły udział w wyborze zadań, jest ponad dwukrotnie niższa niż rok wcześniej? O to zapytaliśmy Zbigniewa Romanowicza, sekretarza urzędu miasta.

- Możemy przypuszczać, że główne przyczyny są trzy - mówi Zbigniew Romanowicz. - Po pierwsze, na części osiedli zgłoszono tylko jedno zadanie, co spowodowało, że nie nastąpiła swego rodzaju rywalizacja pomiędzy pomysłodawcami, która zwykle przekłada się na większą mobilizację wśród mieszkańców. Z kolei w Sławięcicach zgłoszono trzy zadania i wiadomo było, że wszystkie trzy trafią do realizacji, gdyż kwotowo mieszczą się w założonych dla osiedla środkach – wyjaśnia Zbigniew Romanowicz.

Na osiedlu Piastów, trzecim co do wielkości osiedlu Kędzierzyna-Koźla, pojawił się tylko jeden pomysł – budowa tężni solankowych.

Kolejne przyczyny, być może najbardziej znamienne, wynikają ze zmiany zasad głosowania.

- W tym roku nie były aprobowane propozycje zdań zgłaszanych do realizacji na terenie szkół, jeśli jednocześnie nie służyłyby one całej społeczności osiedli. Nie było więc widocznej wcześniej mobilizacji na rzecz tych placówek – tłumaczy Zbigniew Romanowicz.

Dodatkowo ograniczono wiek głosujących do osób, które ukończył 13. rok życia. Wcześniej głosować mogły nawet najmniejsze dzieci, a rodzice często je w tym w wyręczali.

W sumie w tym roku mieszkańcy wybierali spośród 43 zadań – najmniej, bo tylko dwa głosy, uzyskała propozycja aranżacji terenów zielonych przy ulicy Reja i Towarowej. Najwięcej osób zagłosowało na plac zabaw przy ulicy Kościuszki – 657. Łącznie w puli jest 1,46 mln zł.

Zestawienie zadań z największą liczbą głosów (na niektórych osiedlach do realizacji mogą trafić też propozycje z kolejnych  miejsc, o ile koszty nie przekroczą limitu wydatków):

Azoty - Budowa placu zabaw dla dzieci i młodzieży przy ul. Chemików - etap I – 150 głosów;

Blachownia - Rozbudowa placu zabaw przy kanale w Osiedlu Blachownia – 38 głosów;

Cisowa - Doposażenie strefy rekreacji, w tym placu zabaw zlokalizowanego pomiędzy ul. Fredry a ul. Barbary, w urządzenia do ćwiczeń street workout i siłowni zewnętrznej – 38 głosów;

Kuźniczka - Remont chodników - etap I – 119 głosów;

Kłodnica - Plac zabaw dla dzieci i młodzieży - etap I -326 głosów;

Lenartowice - Wyposażenie osiedlowej strefy rekreacyjno-wypoczynkowej w sprzęt i urządzenia służące organizacji działań integracyjnych i prorodzinnych mieszkańców Lenartowic – 44 głosy;

Miejsce Kłodnickie – Budowa chodników w ciągu ulicy Szpaków - etap III – 19 głosów;

Piastów - Budowa mini tężni solankowych na ternie rekreacyjno-sportowym przy ul. Wieczorka - etap I – 388 głosów;

Pogorzelec - PT i budowa placu zabaw z urządzeniami fitness w sąsiedztwie Domu Dziennego Pobytu nr 5 NASZ DOM ul.Kościuszki - etap II – 657 głosów;

Południe - Odłam ulicy Raciborskiej za obwodnicą w stronę cmentarza – 40 głosów;

Przyjaźni - Budowa boiska do gry w siatkówkę – 23 głosy;

Rogi - Budowa boiska wielofunkcyjnego typu "Orlik" na osiedlu Rogi - etap I – 71 głosów;

Śródmieście - Modernizacja istniejącego placu zabaw w sercu rewitalizowanego osiedla Śródmieście – 214 głosów;

Stare Miasto - Bezpieczeństwo ruchu – 46 głosów;

Sławięcice - Modernizacja terenu rekreacyjnego w sławięcickim parku – 39 głosów; Zakup mebli i urządzeń do świetlicy osiedlowej - 20; Zakup dla Ochotniczej Straży Pożarnej Sławięcice „Fantomów Szkoleniowych” do nauki udzielania pierwszej pomocy oraz zakup i montaż „ Kasetonu Świetlnego” z logo OSP Sławięcice - 14.

Zachód - Doposażenie placu zabaw – 170 głosów; Modernizacja chodnika łącznika ulicy Emilii Plater i Filtrowej wraz z oświetleniem - 101.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Iwona 04.04.2017 14:47
Po cholerę solanki jakieś masakra placzabaw i siłownia to super pomysł

Ania 04.04.2017 08:35
Może ja czegoś nie wiem, ale czy przypadkiem osiedle Żabieniec nie zmieniło nazwy na osiedle Przyjaźni?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ