W zeszłym roku miasto po raz pierwszy zapewniło mieszkańcom bezpłatne badania pod kątem zawartości fenoli w moczu, które w organizmie człowieka pojawiają się w wyniku obcowania z benzenem. W tym roku też będzie taka możliwość, z tą różnicą, że osobom, u których wykryty zostanie problem, będą proponowane dodatkowe badania.
Benzen obecny w powietrzu Kędzierzyna-Koźla jest jedną z najbardziej drażliwych społecznie kwestii ostatnich lat. Problem szczególnie dał o sobie znać w ciągu minionych kilku miesięcy. Oburzenie mieszkańców jeszcze nigdy nie było tak wielkie. W urzędzie miasta powstała strategia ochrony powietrza. Mieszkańcom zaproponowano też badania pod kątem fenoli. Wyniki pierwszej edycji pokazały, że mniej więcej jeden na dziesięciu mieszkańców może mieć problem.
W sumie badaniu poddało się 1139 osób. W normie (do 20 MG/DL) znalazło się 995 mieszkańców. Stężenie podwyższone stwierdzono u 130, a wartość krytyczną (powyżej 80 MG/DL) u 14 – u 1,2 proc. ogółu.
Program profilaktyki i wczesnego wykrywania zatrucia benzenem jest jednym z wielu bezpłatnych badań, z których w tym roku mogą skorzystać mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla. Badanie polega na pobraniu próbki moczu oraz jego analizie. Wykonuje je Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu. Wcześniejsza rejestracja nie jest wymagana. Próbkę moczu do analizy będzie można dostarczać od poniedziałku, 20 marca do następujących placówek:
- Zakład diagnostyki laboratoryjnej, ul. Roosevelta 2, od poniedziałku do piątku, 11:30-19:00
- pracownia RTG w przychodni specjalistycznej, ul. Harcerska 11, od poniedziałku do piątku, 8:00-14:30.
Maksymalna liczba osób objętych programem – 989.
Ponadto w przypadku pacjentów, u których wynik badania przekroczył dopuszczalną normę fenolu w moczu, tj. 20 ml/dl, wykonane zostaną również niżej określone badania laboratoryjne w celu wykrycia zmian chorobowych w organizmie osób narażonych na długotrwałą ekspozycję benzenu:
- morfologia krwi z automatycznym rozdziałem leukocytów na 5 subpopulacji (limfocyty, monocyty, granulocyty obojętnochłonne, zasadochłonne oraz kwasochłonne),
- aminotransferaza alaninowa ALT w surowicy krwi,
- aminotransferaza asparaginianowa AST w surowicy krwi,
- gamma-glutamylotransferaza GGT w surowicy krwi,
- kreatynina w surowicy krwi z podaniem wskaźnika GFR,
- jonogram (Na, K),
- retikulocyty (produkcja krwinek czerwonych w szpiku).
W przypadku nieprawidłowego wyniku oznaczeń ALT oraz AST nastąpi wyliczenie wskaźnika De Ritisa, który ułatwi określenie charakteru zmian chorobowych.
Nie można kategorycznie stwierdzić, że obecność fenoli jest efektem wdychania powietrza atmosferycznego zanieczyszczonego benzenem. W organizmie człowieka mogą one pojawić się także m.in. w wyniku palenia papierosów czy kontaktu z rozpuszczalnikami.
Reklama
Dodatkowe badania dla osób ze złymi wynikami analizy moczu pod kątem zatrucia benzenem
- Redakcja
- 17.03.2017 11:03
Napisz komentarz
Komentarze