Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 12:55
Reklama
Reklama
Reklama

Lekcja historii w terenie. Młodzież z Bursy Szkolnej na wycieczce w byłym obozie w Sławięcicach. ZDJĘCIA

W dniu 11.03.2017 odbyła się kolejna piesza wycieczka młodzieży zamieszkującej Bursę Szkolną w Kędzierzynie-Koźlu. W wycieczce brało udział 12 wychowanków bursy jak i zaprzyjaźnionych mieszkańców Kędzierzyna-Koźla pod opieką wychowawcy. Była to druga wycieczka piesza do pozostałości byłego obozu pracy przymusowej w Sławięcicach należącego do Blechhammer północ - byłej fili obozów Auschwitz-Birkenau.

Podczas całodniowej wycieczki grupa odwiedziła Stowarzyszenie Blechhamer 1944, gdzie dzięki współpracy z panem Waldemarem Ociepskim młodzież poznała historię „Bitwy o benzynę”, zapoznała się ze zbiorami stowarzyszenia oraz miała możliwość zadawania pytań na interesujące ją tematy dotyczące okresu II wojny światowej na terenie ziemi kędzierzyńskiej i sławięcickiej.

Kolejnym punktem programu był teren byłego obozu pracy przymusowej Judenlager w Sławięcicach, w którym wychowawca Łukasz Chełmiński przedstawił historię obozu i łączące go powiązania z obozem w Auschwitz.

Zwiedzono pozostałości zabudowań, w skład których wchodzą wieże wartownicze, piec krematoryjny i liczne bunkry rozmieszczone w lesie sławęcickim. Obóz został wyzwolony 26.01.1945 r. przez wojska sowieckie.

Na zakończenie zwiedzania terenu byłego obozu pracy przymusowej młodzież zapaliła znicze pod pomnikiem upamiętniającym jego ofiary, który został wzniesiony w 1968 r.

Podczas oczekiwania na autobus grupa miała czas na refleksję i przemyślenia oraz przedstawienie swoich spostrzeżeń. Wycieczka zakończyła się powrotem do kozielskiej bursy.

Materiał nadesłany 

Powiązane galerie zdjęć:

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Q 14.03.2017 19:15
Brawo! Bardzo dobra inicjatywa. Warto, by ci młodzi ludzie sięgnęli również po te bardziej optymistyczne karty z dziejów lokalnej społeczności żydowskiej, jest się czego dowiedzieć.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ