Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 24 września 2024 14:34
Reklama
Reklama

Średniowieczny gród w Kędzierzynie-Koźlu. Mieszkańcy chcą go stworzyć w ramach budżetu obywatelskiego

W tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego nie brakuje oryginalnych pomysłów - z pewnością zaliczyć można do nich budowę średniowiecznego grodu.

- Możecie nas nie znać, bowiem nie udzielamy się zbyt często na terenie naszego miasta, ale bardzo chcemy ten stan zmienić. W wykonaniu tego zadania najbardziej doskwiera nam brak miejsca, w którym moglibyśmy się spotykać i bezpiecznie ćwiczyć oraz dzięki temu przyjmować nowych członków, chcących poznawać historię od podszewki. Takie bezpieczne miejsce do ćwiczeń jest w zasięgu naszych rąk, dzięki projektowi zgłoszonemu do Budżetu Obywatelskiego Kędzierzyna-Koźla - opowiada Beata Mokiejewska-Rogasik z Najemnej Kompanii Grodu Koźle, której członkowie wpadli na pomysł stworzenia warownej osady.

Bez nazwy-1

Projekt ten proponuje wybudowanie gródka, wioski średniowiecznej, która będzie pełniła rolę nie tylko bazy do spotkań i ćwiczeń naszej grupy, ale też będzie oferować możliwości poznania historii na żywo, nauczenia się dawnych, ginących już rzemiosł w trakcie organizowanych warsztatów oraz spędzenia czasu na zabawach terenowych utrzymanych nie tylko w klimacie średniowiecza.

W pierwszym etapie powstać ma częstokół/palisadę z dwiema bramami i wieżami wartowniczymi nad nimi, by na takim gruncie móc już zacząć organizować imprezy plenerowe, jak np. turniej rycerski, czy jarmark średniowieczny lub też turniej łuczniczy, a także (przy współpracy z miłośnikami klimatów fantasy) LARPy. Oczywiście, to nie koniec możliwych imprez za palisadą, wszystko zależy od kreatywności osób, które zechcą współtworzyć klimat grodu.

Drugim etapem będzie postawienie pierwszej chaty. Zaszczytu tego dostąpi karczma i nie ze względu na jej negatywny charakter. Duża, osłonięta przestrzeń będzie mogła służyć zebraniom, prowadzeniu gier planszowych, warsztatów i prelekcji bez względu na pogodę panującą na zewnątrz. Będzie to miejsce bardziej edukacyjne i rekreacyjne, niźli poświęcone hulaszczemu trybowi życia. Ściany pragniemy przyozdobić tak, by odwiedzający ten przybytek mogli zapoznać się z historią późnego średniowiecza oraz ze zwyczajnym życiem ludzi w tych czasach.

W trzecim etapie zbudowane byłyby kolejne chaty. Tym razem swoje domy otrzymają rzemieślnicy: kowal i tkacz z prząśniczką. Oba budynki zostaną wyposażone w sprzęty codziennego użytku oraz narzędzia i maszyny, którymi posługiwali się owi rzemieślnicy w dawnych czasach. Chaty będą służyły pokazom rzemiosła kowalskiego, tkackiego i przędzalniczego oraz do przeprowadzania warsztatów w tych zawodach dla osób chętnych zdobyć lub poszerzyć swoją wiedzę.

łucznictwo

Czwarty etap obejmować będzie dalszą rozbudowę grodu o kolejne chaty: snycerza i garncarza. Ta ostatnia zostanie wyposażona w piec do wypalania ceramiki, jakiego używano w średniowieczu, by osoby zainteresowane tą profesją mogły poznać ją od początku do samego końca.

Piąty etap pozwoli na wypełnienie grodu tym, co nieodłączne w takich miejscach: drobnym inwentrzem, jak drób, kozy, króliki, gęsi. Dla naszych braci mniejszych przygotowane zostaną ich własne domy, by mogły się czuć u nas komfortowo i bezpiecznie. Dzięki temu będzie można pokzać, jak należy dbać o zwierzęta i wpajać młodemu pokoleniu wrażliwość na inne istoty, które są w dużej mierze zależne od człowieka. Odwiedzający gród w tzw. porze karmienia, będzie mógł wspomóc opiekunów w tym zadaniu. Bardziej odważni będą mogli spróbować też oporządzić klatki i zagrody zwierzaków pod okiem naszych pracowników.

16730538_986992094770448_6543753560260063540_n

- Oczywiście w grodzie będzie też plac przeznaczony do turnieju pieszego dla walczących bronią białą, a także miejsce do ćwiczeń fechtunku, które to odbywać się będą pod okiem współczesnych nauczycieli i mistrzów. Przewidziany jest też bezpieczny tor łuczniczy dla potrzeb tak turniejów, jak i treningów. Wybiegi dla naszych podopiecznych również zostaną wyznaczone, by nie były zmuszone do stałego przebywania w zamknięciu. Takie miejsce chcemy stworzyć, by służyło każdemu, kto zechce przestąpić nasze progi. Warunkiem jego powstania są głosy mieszkańców Pogorzelca, bowiem to na tym osiedlu, przy ul. Odrzańskiej miałby powstać gród średniowieczny - dodaje Beta Mokiejewska-Rogasik.

Na zadanie można głosować w siedzibie Rady Osiedla przy ul. Piotra Skargi 38/I w Kędzierzynie-Koźlu od 1 do 14 marca br. lub za pośrednictwem platformy internetowej (http://budzetobywatelski.kedzierzynkozle.pl/) od 16 do 31 marca.

Najemna Kompania Grodu Koźle na Facebooku.

Bez nazwy-1

Bez nazwy-1

16730538_986992094770448_6543753560260063540_n

16730538_986992094770448_6543753560260063540_n


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ