Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 24 września 2024 14:24
Reklama
Reklama

Tym żyją mieszkańcy Śródmieścia Kędzierzyna-Koźla. Spotkanie z władzami miasta

Prezydent Sabina Nowosielska wraz z zastępcami Arturem Maruszczakiem i Wojciechem Jagiełłą rozmawiali z mieszkańcami Śródmieścia o trapiących ich problemach oraz realizowanych na osiedlu inwestycjach.

spotkanie śródmieście (1)Jedno z największych zadań realizowanych w tym roku w Kędzierzynie-Koźlu ma miejsce właśnie w Śródmieściu – mowa o przebudowie alei Jana Pawła II od skrzyżowania z ulicami Matejki i Głowackiego aż do skrzyżowania z ulicą Wojska Polskiego. Niebawem powinien być znany wykonawca inwestycji. Mieszkańcy zgłaszali obawy, że po zwężeniu jezdni do jednego pasa w każdym kierunku mogą wystąpić problemy z przejazdem pojazdów uprzywilejowanych. Władze miasta uspokajały jednak, że podobnie ruch funkcjonuje na ulicy Kozielskiej i nie zaobserwowano tam tego rodzaju problemów. Zwężenie jezdni pozwoli na wygospodarowanie większej przestrzeni dla pieszych i rowerzystów, a część kierowców być może skłoni do kierowania się na obwodnicę.

spotkanie śródmieście (4)Innym istotnym zadaniem realizowanym w tym roku na terenie Śródmieścia jest rozbudowa sieci monitoringu miejskiego. Kamery pojawią się głównie w rejonie alei Jana Pawła II. Zakończy się remont dróg w rejonie ulicy Plebiscytowej – większość prac została wykonana już w zeszłym roku. Miasto będzie także budować nowy kompleks boisk przy jednej ze szkół – Publicznym Gimnazjum nr 4 przy alei Jana Pawła II lub Publicznej Szkole Podstawowej nr 6. W związku z likwidacją gimnazjów w przyszłości najprawdopodobniej nauka odbywać będzie się tylko w jednym z budynków i to przy nim zostanie zrealizowana inwestycja. W którym? Decyzja zapadanie niebawem.

Pod wielkim znakiem zapytania stanęło stworzenie przed PSP nr 6 „zielonego zakątka”, czyli skweru dla mieszkańców. To inwestycja wybrana w ramach budżetu obywatelskiego. Mimo kilku przetargów ogłoszonych na jej wykonanie nie udało się znaleźć firmy, która byłaby gotowa podjąć się tego w ramach założonej kwoty. O dalszych losach inwestycji zdecydować ma rada osiedla. Opcji jest kilka – fundusze mogą zostać dołożone z kolejnych środków dla osiedla w ramach budżetu obywatelskiego, zakres inwestycji może zostać uszczuplony lub też może nastąpić całkowita rezygnacja z zadania. Wówczas pieniądze zostaną „zwrócone” do dyspozycji mieszkańców.

Mieszkańcy Śródmieścia skarżyli się na brud – wszechobecne psie odchody na trawnikach – i stan chodników.

spotkanie śródmieście (5)- Wiele chodników zostało odremontowanych i chodzi się nimi bardzo dobrze, ale niestety ciągle nie brakuje takich, które jak zostały położone po wojnie, tak leżą do dzisiaj. Szczególnie osoby starsze muszą bardzo uważać, żeby się nie potknąć na odstających płytkach – mówiła jedna z mieszkanek.

Problem nie dotyczy jednak wyłącznie najstarszych traktów. Mieszkańcy zwracali uwagę także na fatalny miejscami stan chodnika wzdłuż ulicy Wojska Polskiego, który jest ułożony ze współczesnej kostki betonowej – niestety, w wielu miejscach uszkodzonej i nierównej. Władze miasta niewiele mogą tu zaradzić, ponieważ chodnik należy do powiatu.

Mieszkańcy postulowali o wykonanie ścieżki od PSP nr 6 przez las do „Inparco” – znajdują się tam gabinety lekarskie i rehabilitacyjne. Wielu mieszkańców korzysta z tego skrótu. Wykonanie jakiegokolwiek utwardzenia może okazać się trudne, ponieważ teren należy do nadleśnictwa. Wiceprezydent Artur Maruszczak zapowiedział, że rozezna możliwość poprawy sytuacji.

spotkanie śródmieście (7)Apelowano o zmianę sposobu, w jaki zorganizowany jest ruch przy ulicy Dmowskiego – z klatek schodowych wychodzi się wprost na drogę. Zdaniem mieszkańców w końcu dojdzie tam do wypadku.

- Wychodzimy z klatek prosto pod samochody. Tam będzie wypadek śmiertelny, o ile nic się nie zmieni – mówił mężczyzna mieszkający w okolicy.

Urząd miasta ma sprawdzić, do kogo należy teren i ewentualnie rozważyć zmianę organizacji ruchu lub budowę chodnika.

Jeden z mieszkańców dopytywał, dlaczego ciągle nie wdrożono czasowego wejścia na krytą pływalnię przy alei Jana Pawła II. Obowiązuje wejście na godzinowe tury. Niestety, wdrożenie systemu nie jest możliwe ze względu na układ obiektu. Prezydent Sabina Nowosielska zapowiedziała, że w nowym kompleksie basenów w Azotach będą dostępne wszystkie udogodnienia znane mieszkańcom Kędzierzyna-Koźla z innych miast. Wedle zapewnień wykonawcy obiekt będzie gotowy już pod koniec tego roku.

spotkanie śródmieście (2) spotkanie śródmieście (6) spotkanie śródmieście (8)

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ