Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 04:23
Reklama
Reklama
Reklama

Groźba podwyżek cen za wywóz śmieci oddalona. W Kędzierzynie-Koźlu rusza budowa nowej przetwórni odpadów

Niewiele brakowało, a Kędzierzyn-Koźle straciłby status Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych. Wówczas nie dałoby się uniknąć podwyżek opłat za wywóz śmieci ponoszonych przez mieszkańców. Ta groźba została oddalona. Na terenie składowiska odpadów w Sławięcicach rusza budowa nowej instalacji. Nadal będzie można przetwarzać tam nasze śmieci.

Obecnie istniejąca instalacja nie spełnia wymogów dotyczących przetwarzania odpadów. Bez rozbudowy utraciłaby status RIPOK, co wiązałoby się z transportem naszych odpadów do któregoś z posiadających go zakładów w regionie, a więc najpewniej aż do Kietrza. To z kolei znacznie zwiększyłoby koszty ponoszone przez firmy odbierające odpady. W konsekwencji przełożyło się na wzrost opłat ponoszonych przez mieszkańców i to znaczny.

Na dostosowanie instalacji mieliśmy kilka lat, mimo to inwestycja nie została zrealizowana, choć miejski samorząd mógł pozyskać na ten cel zewnętrzne dotacje. Nowe władze miasta w spadku po poprzednikach dostały nierozwiązany problem i bardzo mało czasu, by mu zaradzić. A jednak udało się. Inwestycja ruszyła, a instalacja nadal może funkcjonować jako RIPOK i przetwarzać nasze odpady.

Inwestycję realizować będzie Regionalne Centrum Zagospodarowania i Unieszkodliwiania Odpadów „Czysty Region”. We wtorek 21 lutego w siedzibie spółki została podpisana umowa z wykonawcą zadania. Wcześniej powstała dokumentacja, dokonano zmian w decyzji środowiskowej i uzyskano pozwolenie na budowę, co było warunkiem utrzymania statusu RIPOK. Terminy były bardzo napięte – niezbędne formalności udało się dopiąć na 3 tygodnie przez upływem ostatecznego terminu.

- Dwa lata temu (na początku obecnej kadencji – red.) okazało się, że wówczas jeszcze nasza spółka musi zainwestować w budowę nowej instalacji. Rozpocząć powinno się to już w 2015 roku. Przystępując do realizacji napotkaliśmy szereg problemów, mimo to udało nam się doprowadzić do obecnego momentu, a więc podpisania umowy z wykonawcą. Naszym priorytetem było utrzymanie obecnych stawek za odbiór odpadów ponoszonych przez mieszkańców, a dzięki tej inwestycji będzie to możliwe – mówi prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabina Nowosielska, a jednocześnie przewodnicząca zgromadzenia Związku Międzygminnego Czysty Region.

W międzyczasie spółka Czysty Region została przekazana Związkowi Międzygminnemu Czysty Region. Na realizację inwestycji zaciągnięty został kredyt w wysokości 75 proc. wartości inwestycji netto poręczony przez gminy należące do związku. Poza Kędzierzynem-Koźlem (liderem posiadającym 50 proc. głosów w zgromadzeniu Czystego Regionu) to także Cisek, Izbicko, Kolonowskie, Leśnica, Polska Cerekiew, Reńska Wieś, Ujazd, Walce, Zdzieszowice i Pawłowiczki. Pozostałe pieniądze wyłoży sama spółka. Umowa z wykonawcą inwestycji – konsorcjum spółek Grajan - opiewa na prawie 22,5 mln zł brutto.

- Prawo określa poziomy recyklingu, których musimy przestrzegać. Po wybudowaniu nowej instalacji będzie to możliwe, choć przed nami jeszcze wiele pracy związanej z edukacją społeczeństwa w zakresie segregacji odpadów. Im lepiej zostaną one wysortowane w naszych domach, tym efektywniej możemy je przeznaczyć do ponownego przetworzenia  – wyjaśnia Marian Janas, prezes spółki Czysty Region, który swoją funkcję pełni od listopada 2015 roku.

Inwestycja obejmuje m.in. budowę hali sortowni umożliwiającą przetworzenie w skali roku 42 tys. ton odpadów zmieszanych oraz 4 tys. ton odpadów z selektywnej zbiórki oraz budowę 8 żelbetowych reaktorów przetwarzania biologicznego. Instalacja powstanie w ekspresowym tempie. Będzie gotowa już jesienią tego roku. To pierwszy etap rozbudowy RIPOK-a. W kolejnych latach prawdopodobnie będzie on kontynuowany.

ripok kędzierzyn-koźle (1) ripok kędzierzyn-koźle (3) ripok kędzierzyn-koźle (4) ripok kędzierzyn-koźle (5) ripok kędzierzyn-koźle (6) ripok kędzierzyn-koźle (7)
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

reko 22.02.2017 14:40
A więc groźba podwyżek za wywóz śmieci oddalona... Niektórzy mieszkańcy w dalszym ciągu będą wyrzucać śmieci byle jak i byle gdzie. Nie sortowane, bo przecież to ujma niesamowita, śmieci posortować i wrzucić do odpowiedniego kubła. Bo przecież groźba oddalona. Obok altany śmietnikowej wyrzucę. A co, wolno mi przecież. I co mi kto będzie zwracał uwagę, więc mogę nawet nas..ć obok śmietnika bo tak mi się podoba.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ