Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 04:42
Reklama
Reklama

Władze miasta rozmawiały z mieszkańcami Cisowej o bolączkach i potrzebach osiedla

Władze miasta rozmawiały z mieszkańcami Cisowej o bolączkach i potrzebach osiedla
Prezydent Sabina Nowosielska kontynuuje objazd po miejskich osiedlach. Dziś wraz z wiceprezydentem Arturem Maruszczakiem gościła w Cisowej.

Spotkanie zorganizowano w Domu Sportowca. Wzięło w nim udział kilkadziesiąt osób. Prezydent Nowosielska rozpoczęła od omówienia zasad tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego, a przy okazji zachęcała uczestników spotkania do wzięcia udziału w głosowaniu. Następnie omówiono najważniejsze tegoroczne inwestycje w mieście, po czym głos zabrali mieszkańcy Cisowej.

Ci narzekali m.in. na zmiany w rozliczeniu za wodę. – Jeszcze do niedawna płaciliśmy rachunki za kwartał, a teraz rozliczamy się za miesiąc. Dla wielu osób, zwłaszcza tych starszych, jest to niekomfortowa sytuacja, bo trzeba dojechać na pocztę – mówiła jedna z mieszkanek osiedla. Poparł ją radny miejski Hubert Majnusz, który wskazywał, że nowe regulacje są niekorzystne dla mieszkańców.

Najważniejszą inwestycją, która w najbliższych miesiącach obejmie swoim zasięgiem Cisową, jest remont drogi powiatowej z Kędzierzyna-Koźla do Zalesia Śląskiego. Mieszkańcy osiedla zwracali uwagę, aby przy okazji je przebudowy zadbać o właściwe odwodnienie ulicy Brzechwy.

Uczestnicy zebrania sporo uwagi poświęcili też budżetowi obywatelskiemu. W ubiegłym roku środki z niego przeznaczono na remont Domu Sportowca. Mieszkańcy wskazywali, że choć udało się znacznie poprawić jego stan, to w dalszym ciągu wymaga on nakładów finansowych. Wiceprezydent Artur Maruszczak zapewnił ich, że jeszcze w tym roku magistrat postara się o dokumentację techniczną pod planowaną termomodernizację budynku. Uczestnicy zebrania chwalili sobie budżet obywatelski, wskazując, że sami mają już plan działania na kilka lat naprzód. W tym roku powstać ma plac zabaw, w przyszłym boisko treningowe.

Ciekawym tematem poruszonym przez jednego z mieszkańców była kwestia gazyfikacji osiedla. Wskazywał on, że dzięki doprowadzeniu gazociągu do Cisowej, część jej mieszkańców mogłaby zamienić piece węglowe na bardziej przyjazne środowisku źródła ciepła. – W 2001 roku na naszym osiedlu przeprowadzono ankietę. Pamiętam, że wtedy zainteresowanie podłączeniem do sieci gazowej było znikome – przypomniał Hubert Majnusz. Prezydent miasta wskazała, że choć doprowadzenie gazociągu nie leży w kompetencjach gminy, to postara się weprzeć mieszkańców w tym temacie. – Skontaktujemy się z przedstawicielami PGNiG i przedłożymy im taki pomysł. Myślę, że uda nam się zaaranżować spotkanie w tej sprawie – mówiła Sabina Nowosielska.

Radny Majnusz zaapelował też o remont remizy strażackiej, przypominając, że o tej inwestycji mówi się już od dwóch dekad a za czasów prezydenta Fąfary gotowy był już nawet projekt techniczny remontu. – W tym roku będziemy remontować remizę w Kłodnicy. O jej wyborze zadecydował fakt, że tamtejsza OSP w skali roku interweniuje znacznie częściej niż wasza. Kiedy zakończymy inwestycję w Kłodnicy, będziemy mogli zastanawiać się nad innymi zadaniami związanymi z naszymi OSP – odpowiedziała prezydent Nowosielska.

Jedna z mieszkanek wyraziła też żal z powodu pominięcia osiedla przy montażu ozdób świątecznych. – W całym mieście wisiały kolorowe światełka, a u nas było ponuro i przykro – pożaliła się władzom miasta. Prezydent miasta zapewniła mieszkańców, że w przyszłym roku również w Cisowej pojawią się świąteczne dekoracje.

Podczas zebrania pytano też o linię kolejową z Opola do Kędzierzyna-Koźla i powrót pociągów dalekobieżnych na nasz dworzec. Poruszono też sprawę budowy obwodnicy miasta, porządek na osiedlu i mniejsze inwestycje i remonty, na które czekają mieszkańcy.

DSC_1569 DSC_1587 DSC_1575

DSC_1569

DSC_1569

DSC_1587

DSC_1587

DSC_1575

DSC_1575


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
KK 17.02.2017 17:57
A może by tak stworzyć stronę internetową, służącą do kontaktu mieszkańców osiedli z władzami miasta. Skoro udało się stworzyć przyzwoicie funkcjonującą stronę związaną z budżetem obywatelskim (inna sprawa, że sama idea "działania" BO w K-K jest dość daleka od doskonałości) , to może i ten pomysł miałby szanse powodzenia. Pytania zgłaszane przez mieszkańców, jak i udzielone przez władze miasta odpowiedzi byłby widoczne dla wszystkich.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ