To jedna z najważniejszych inwestycji w historii kędzierzyńskich Zakładów Azotowych, która na lata zdeterminowała kierunek ich rozwoju i ukształtowała wizerunek firmy jako nowoczesnego przedsiębiorstwa chemicznego. W 1986 roku zakończono budowę wytwórni alkoholi OXO. Z okazji jubileuszu 30-lecia instalacji Grupa Azoty ZAK zorganizowała uroczyste spotkanie dla pracowników oraz zaproszonych gości.
Obchody jubileuszu wytwórni alkoholi OXO rozpoczęły się na dobre kilka tygodni temu. Pierwszą ich częścią była dwudniowa konferencja naukowa, którą Grupa Azoty ZAK zorganizowała we Wrocławiu. Ta część przeznaczona była dla partnerów biznesowych i przedstawicieli świata nauki, z którymi kędzierzyńska firma chce rozwijać segment OXO w najbliższych latach.
W piątek odbyła się uroczystość skierowana głównie do pracowników firmy, którzy przez lata pracowali na markę alkoholowego segmentu ZAK.
- Dzisiejsza uroczystość ma charakter wewnętrzny. Jest ona przewidziana przede wszystkim dla pracowników, którzy przyczynili się do tego, że przez 30 lat instalacja doszła do poziomu światowego. Nasza instalacja OXO jest wzorcowa. Na filmie poświęconym jej historii możemy zobaczyć, jakie było zaangażowanie naszych pracowników na samym początku. Cieszy nas, że w tej kwestii nic się nie zmieniło – powiedział prezes Grupy Azoty ZAK Mateusz Gramza.
Powstanie instalacji było przedsięwzięciem unikatowym na skalę kraju.- Nasz projekt został zrealizowany we współpracy z Amerykanami i Brytyjczykami, których od ówczesnego Kędzierzyna dzieliły nie tylko tysiące kilometrów, ale również bariery mniej widoczne, lecz utrudniające funkcjonowanie(…). Od początku budowy OXO fundamentem całego projektu byli ludzie – podkreślał Aleksander Grymel, dyrektor Jednostki Biznesowej Oxoplast.
W jakiej kondycji znajduje się kędzierzyński 30-latek? To pytanie zadaliśmy prezesowi Grupy Azoty ZAK:- Instalacja jest w świetnej formie, pracujemy na najwyższych obciążeniach. W ciągu roku jesteśmy w stanie wyprodukować 200 tysięcy ton 2-Etyloheksanolu i butanoli. Nie chodzi nam jednak o wytwarzanie produktu masowego. Skupiamy się na produktach specjalistycznych, czego efektem jest chociażby nagroda Polski Produkt Przyszłości, którą nasz zakład otrzymał za projekt estrów specjalistycznych – mówi Mateusza Gramza.
Obecni na jubileuszu przedstawiciele władz lokalnych podkreślali znaczenie zakładów dla rozwoju miasta i regionu. Szczególnie sentymentalny wymiar uroczystość miała dla prezydent miasta, która przez lata była związana z zakładem.
- To, że po 30 latach instalacja pracuje w idealnym stanie, jest zasługą pracowników. Chciałabym pogratulować wszystkim, którzy tę instalację nie tylko eksploatowali, ale dbali o nią. Słowa uznania należą się również handlowcom, którzy wykonują ogromną pracę – mówiła Sabina Nowosielska, a wtórowała jej starosta powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego Małgorzata Tudaj:- Bardzo gorąco gratuluję byłym i obecnym pracownikom, kadrze technicznej, dyrekcji oraz wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tej instalacji. Jesteśmy dumni z tego, że taka instalacja i zakład znajdują się na terenie naszego miasta i powiatu.
Życzenia dla Grupy Azoty ZAK złożyli również przedstawiciele firmy Mostostal Zabrze: - Chciałbym złożyć na ręce pana prezesa ten specjalny upominek. To nie jest zwykły zawór. To jest zawór, który ponad 30 lat temu został zakupiony pod potrzeby tejże instalacji, ale ostatecznie nie został w niej zabudowany. Problem polega na tym, że w naszym kędzierzyńskim magazynie wciąż zalega ich wiele, dziesiątki. Czasami zastanawiamy się, jak to jest, że instalacja funkcjonuje tak dobrze, skoro jej część wciąż nie została zabudowana, ale chyba nie powinniśmy się zbytnio przejmować tym faktem – żartował prezes zarządu kędzierzyńskiego oddziału firmy Jarosław Pietrzyk, dodając: - Pozostaje życzyć zarządowi wielu równie odważnych decyzji inwestycyjnych jak instalacja OXO. Mostostal wciąż stacjonuje po sąsiedzku i jest gotów je zrealizować, a może przy okazji te zawory z OXO gdzieś zabudujemy.
Dyrektor jednostki wskazywał, że uruchomienie instalacji miało zasadniczy wpływ na zmianę funkcjonowania całych kędzierzyńskich zakładów.- Od połowy lat 80. ubiegłego wieku zdecydowaną większość produkcji, zarówno wartościowo, jak i w masie, stanowiły w ówczesnych Zakładach Azotowych Kędzierzyn nawozy azotowe. Dopiero budowa wytwórni alkoholi OXO zmieniła zasadniczo profil produkcji naszych zakładów i to zarówno pod względem nowoczesności, jak i jakości oferowanych produktów. W perspektywie mijających 30 lat wydaje się, że przedsięwzięcie wtedy podjęte przyniosło bardzo dobry efekt, zarówno pod względem uzyskiwania pozytywnych wyników finansowych, jak i ulokowania naszych zakładów wysoko na mapie przedsiębiorstw przemysłu chemicznego.
Jak przystało na urodziny, nie mogło zabraknąć tortu oraz uroczystego toastu i wspólnego odśpiewania „Sto lat”. Jubileusz był też okazją do wyróżnienia siedmiu pracowników, którzy w szczególny sposób przysłużyli się rozwojowi jednostki. Nagrody z rąk prezesa Mateusza Gramzy odebrali:
Janusz Zuchowski – Pracę w Zakładach Azotowych „Kędzierzyn”, rozpoczął we wrześniu 1987 roku, zaraz po ukończeniu przyzakładowego Technikum Chemicznego. Jego doświadczenie i umiejętności, są szczególnie cenne podczas procesu szkoleń stanowiskowych. Jest osobą powszechnie lubianą i szanowaną.
Mariusz Hadas – Z ZAK związany od 1991 roku. Jego ogromnym atutem jest znajomość wszystkich instalacji znajdujących się na wydziale. Powszechnie lubiany przez kolegów i koleżanki z pracy, aktywnie angażuje się w proces szkolenia pracowników na nowych stanowiskach.
Piotr Dziuba – Do firmy trafił 25 lat temu, od początku jest związany z wydziałem aldehydów. Jeden z najbardziej doświadczonych pracowników wydziału. W 2016 eoku został nominowany w konkursie „Mistrz organizator bezpiecznej pracy”.
Leszek Górczany – Na wydział alkoholi trafił w 1991 roku. Ceniony za zaangażowanie w pracę wydziału i sumienność. Wzór do naśladowania dla innych, który bardzo chętnie dzieli się swoją wiedzą w procesie szkolenia nowych pracowników.
Ireneusz Piasecki – Z zakładami związany od 1987 roku. Doskonale zna instalację i posiada bardzo dużą wiedza na temat zachodzących w niej procesów. Oprócz stałych obowiązków doskonale wywiązuje się z dodatkowych zadań.
Robert Wilk – Z ZAK związany od 2003 roku, od początku związany z wydziałem gazu syntetycznego. Kreatywny i otwarty na nowe pomysły, czynnie angażuje się w wdrażanie nowych rozwiązań służących poprawie procesu technologicznego. Ponadto pełni funkcję wydziałowego ratownika chemicznego.
Mariusz Popiel – Od 2003 roku pracuje na wydziale gazu syntetycznego. Kreatywny o otwarty na nowe pomysły, jako społeczny inspektor pracy wykazuje duże zaangażowanie w poprawę warunków pracy.
Reklama
Okrągły jubileusz instalacji OXO. Drugi filar kędzierzyńskich Azotów ma już 30 lat. ZDJĘCIA
- 03.12.2016 13:59
Powiązane galerie zdjęć:
Napisz komentarz
Komentarze