Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 03:47
Reklama
Reklama
Reklama

Są pierwsze wyniki badań pod kątem zatrucia benzenem. Co dziesiąty mieszkaniec może mieć problem

Od kilku tygodni gmina Kędzierzyn-Koźle realizuje program profilaktyki zatrucia benzenem skierowany do wszystkich mieszkańców miasta. Są już pierwsze wyniki.

Według zapewnień urzędu miasta zaoferowanie mieszkańcom tego rodzaju badań było planowane od dłuższego czasu, a ich rozpoczęcie jedynie przypadkowo zbiegło się z narastającym od września oburzeniem społecznym związanym z serią gwałtownych skoków stężenia benzenu w powietrzu, które odnotowywała stacja pomiarowa na osiedlu Piastów.

Badanie polega na analizie próbki moczu pod kątem zawartości fenolu, który pojawiają się w organizmie człowieka właśnie w wyniku m.in. obcowania z benzenem. Nadal można skorzystać z programu, niemniej są już pierwsze zbiorcze wyniki analiz i towarzyszących im ankiet.

Na chwilę obecną dostępne są rezultaty 241 osób – 153 kobiet i 88 mężczyzn. U 217 osób nie zostało stwierdzone przekroczenie dopuszczalnej normy fenolu w organizmie. Podwyższoną zawartość wykryto u 23 osób. U jednej osoby stwierdzono stężenie krytyczne. To mieszkaniec śródmieścia. Prawdopodobnie w jej przypadku badanie zostanie powtórzone, aby wykluczyć możliwość błędu.
Norma [20 mg/dl]: 217 (90,04%)

Podwyższone [38,79 mg/dl]: 23 (9,54%)

Wartość krytyczna [80 mg/dl]: 1 (0,42%)

W ankietach badani odpowiadali także na pytania dotyczące m.in. środowiska pracy czy palenia papierosów, które również mogą być czynnikiem powodującym obecność fenoli w organizmie.

W sumie, jak na razie, przebadano około 400 osób – wyniki pozostałych są opracowywane. Z programu może skorzystać około tysiąca mieszkańców. W razie potrzeby pula zostanie zwiększona. Dokładne analizy zostaną przedstawione po zakończeniu badań. Będą one również interpretowane przez fachowców.

Materiał do badań można dostarczyć do Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej przy ul. Roosevelta 2, od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 – 14.00 lub do Przychodni Specjalistycznej przy ul. Harcerskiej 11, od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 – 11.00. Nie jest wymagana rejestracja.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Alina 29.11.2016 16:18
Wniosek może być tylko jeden. Skoro tak dużo nie ma przekroczenia to znaczy, że ci co mają nie zostali "nafaszerowani" z powietrza przez "truciciela" z Z.Ch. Blachownia. I o to właśnie chodziło. Firma trująca ma święty spokój. Pozdrowienia dla "myślących" urzędników.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ