Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 września 2024 06:22
Reklama
Reklama

Mieszkańcy Kuźniczek bliżej porozumienia. Za nami konsultacje w sprawie przebudowy alei Spokojnej

Mieszkańcy Kuźniczek bliżej porozumienia. Za nami konsultacje w sprawie przebudowy alei Spokojnej
Trwający od wielu miesięcy spór w sprawie zaplanowanej przebudowy alei Spokojnej zmierza ku zakończeniu. W środę w urzędzie miasta odbyło się spotkanie, w którym udział wzięli przedstawiciele osiedla, projektant inwestycji, a także przedstawiciele urzędu wojewódzkiego, urzędu miasta i starostwa powiatowego.

Temat przebudowy alei Spokojnej od kilku lat jest zarzewiem sporu między mieszkańcami osiedla. Jak się okazało, sąsiadów poróżniły błahe z pozoru zagadnienia, takie jak lokalizacja progu zwalniającego, przystanku autobusowego, czy planowany przebieg ścieżki rowerowej. W ciągu długich miesięcy nikt nie potrafił jednak załagodzić konfliktu. Aż do środy, kiedy w urzędzie miasta zwaśnione strony osiągnęły wstępny kompromis.

Jego warunki opisane zostały w notatce stworzonej przez przedstawicieli urzędu wojewódzkiego. Oto jej treść:

"W związku z licznymi interwencjami mieszkańców alei Spokojnej w Kędzierzynie-Koźlu w sprawie planowanej inwestycji obejmującej przebudowę alei Spokojnej wraz z przebudową skrzyżowania alei Spokojnej z drogą powiatową (ul. Grunwaldzką) w Kędzierzynie-Koźlu oraz prowadzonym w tej sprawie postępowaniem przez Wojewodę Opolskiego, po szczegółowej analizie przedstawianych uwag do przyjętych rozwiązań projektowych dotyczących w głównej mierze organizacji ruchu na alei Spokojnej zainicjowano spotkanie, które odbyło w dniu 23 listopada 2016 roku, w którym udział wzięli m. in. zainteresowani mieszkańcy, Prezydent Miasta Kędzierzyn-Koźle, Starosta Kędzierzyńsko-Kozielski, przedstawiciele Rady Miasta Kędzierzyn-Koźle oraz pracownicy Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego – doradca Wojewody Opolskiego Jerzy Naszkiewicz oraz Dyrektor Wydziału Infrastruktury i Nieruchomości – Małgorzata Kałuża – Swoboda oraz Zastępca Dyrektora tego wydziału – Krzysztof Ciecióra.

Ponadto w spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele poszczególnych organów i jednostek organizacyjnych właściwych w sprawie, a także projektant przedmiotowej inwestycji.

Przedmiotem niezadowolenia mieszkańców, najczęściej powoływanym w kierowanych interwencjach, były przyjęte przez inwestora, tj. Gminę Kędzierzyn-Koźle rozwiązania projektowe obejmujące planowane usytuowanie zatok autobusowych, usytuowanie progów zwalniających oraz projektowana ścieżka rowerowa wzdłuż alei Spokojnej.

Podczas spotkania Dyrektor Wydziału Infrastruktury i Nieruchomości wyjaśniła podstawy prawne działania administracji w zakresie wydawania pozwolenia na budowę oraz omówiła poszczególne aspekty podnoszonych przez mieszkańców  kwestii zarówno na etapie projektowania, jak i w toku postępowań prowadzonych przez poszczególne organy i jednostki organizacyjne.

Ponadto mieszkańcy wnieśli uwagi dotyczące organizacji ruchu na alei Spokojnej, która stanowi główne połączenie komunikacyjne z cmentarzem komunalnym oraz przedstawili możliwe do zaakceptowania sposoby rozwiązania konfliktowej sytuacji.

Interweniujący wskazywali na potrzebę realizacji projektowanych progów zwalniających, bowiem natężenie ruchu na tej ulicy jest znaczne i w ich ocenie ich realizacja mogłaby poprawić jakość bezpieczeństwa, niemniej rozwadze poddali konieczność zmiany ich usytuowania, bowiem to projektowane w bezpośrednim sąsiedztwie zjazdów z drogi na ich nieruchomości spowoduje utrudnienia w komunikacji z ulicą, a także przyczyni się do natężenia hałasu i wpłynie na bezpieczeństwo użytkowania.

Argumenty interweniujących w zakresie wskazywanej konieczności likwidacji „zatok autobusowych” sprowadzały się w zasadzie do zbyt niskiej częstotliwości kursów autobusów na tej trasie oraz małej popularności korzystania z tego środka komunikacji przez mieszkańców, a także jej lokalizacji – tuż przy zjazdach na ich nieruchomości.

W kwestii zachowania miejsc przystankowych wypowiedzieli się również mieszkańcy przyległych ulic oraz Prezydent Miasta Kędzierzyna-Koźle, którzy wskazywali na potrzebę ich realizacji. Powyższe wynika z kolei z innych interwencji mieszkańców kierowanych do zarządcy drogi.

Uwagi dotyczące projektowanej ścieżki rowerowej sprowadzały się głównie do jej usytuowania w bezpośrednim sąsiedztwie z linią zabudowy ich nieruchomości.

W tym zakresie szczegółowych wyjaśnień udzieliła mgr inż. Alina Banach - projektant przedmiotowej inwestycji - uczestnicząca w spotkaniu, która przedstawiła uwarunkowania techniczne i prawne dotyczące zastosowanych rozwiązań projektowych.

Po szczegółowej analizie przedstawionych możliwości oraz zaproponowanych rozwiązań projektowych przez mieszkańców oraz zaproszonych gości, satysfakcjonujących wszystkie strony, osiągnięto porozumienie i uzgodniono, iż na etapie realizacji dokonane zostaną postulowane przez mieszkańców alei Spokojnej zmiany w zakresie dotyczącym zmiany usytuowania miejsc przystankowych oraz progów zwalniających.

Uzgodnienia w powyższym zakresie znalazły odzwierciedlenie w załącznikach graficznych zaakceptowanych przez uczestników spotkania.

Co do projektowanej ścieżki rowerowej ustalono, iż zostanie ona dostosowana do zmian związanych z lokalizacją zatok autobusowych oraz progów zwalniających.

Zgodne oświadczenia w powyższym zakresie zostały wyrażone zarówno przez interweniujących mieszkańców, jak i Prezydenta Miasta Kędzierzyna-Koźle.

Biorąc pod uwagę przyjęte przez uczestników spotkania ustalenia oraz przyjęte rozwiązania stwierdzić należy, iż podjęte przez tut. organ postępowanie mediacyjne zostało zakończone w sposób pozytywny."

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
obserwator 27.11.2016 12:13
na poprzednich spotkaniach najbardziej awanturujący się byli NIE mieszkańcy Al. Spokojnej

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ