Powiększanie piersi to najpopularniejsza operacja z zakresu chirurgii plastycznej na całym świecie. Dzięki niej można nie tylko zwiększyć rozmiar biustu, ale także skorygować jego kształt oraz poprawić jędrność. W zależności od indywidualnej budowy ciała pacjentki, jej oczekiwań i decyzji lekarzy, implant może zostać umieszczony pod gruczołem piersiowym lub pod mięśniem.
Według statystyk Międzynarodowego Towarzystwa Estetycznej Chirurgii Plastycznej, w 2013 r. na całym świecie przeprowadzono ponad 1,77 mln operacji powiększania piersi. W Polsce tak dokładnych statystyk się nie prowadzi, ale zgodnie z szacunkami, na powiększanie biustu co roku decyduje się 7000-7500 Polek. – Damska pierś jest atrybutem kobiecości. Kobiety podkreślają, że chcą wyglądać bardziej kobieco, co przy małych, niedorozwiniętych piersiach jest o tyle trudne, że wiele ubrań ten biust eksponuje. Panie dwudziesto- czy dwudziestokilkuletnie proszą więc głównie o powiększenie piersi. Druga bardzo liczna grupa kobiet to te po trzydziestce. Po urodzeniu dzieci i trudach karmienia, ich piersi straciły dawną świetność w wyniku chociażby zupełnie naturalnego polaktacyjnego zaniku gruczołu piersiowego. Te kobiety chcą przywrócić swoim piersiom jędrność i dawny wygląd i też decydują się na ich powiększenie – powiedział portalowi medonet.pl dr Tadeusz Witwicki, specjalista z dziedziny chirurgii plastycznej.
Powiększanie piersi metodą podgruczołową i podmięśniową
Przed operacją plastyczną piersi zarówno pacjentka, jak i lekarz muszą podjąć wiele ważnych decyzji, przesądzających o sposobie jej przeprowadzenia czy uzyskanych rezultatach. Współczesna medycyna umożliwia kobietom wybór najlepiej dopasowanych do ich potrzeb implantów, zarówno ze względu na kształt (okrągłe, anatomiczne), rodzaj wypełnienia (żel silikonowy lub sól fizjologiczna) oraz rozmiar. Po przeprowadzonych konsultacjach lekarskich chirurg musi natomiast zdecydować o sposobie wykonania cięcia. Może być ono przeprowadzone w fałdzie podpiersiowym, wzdłuż granicy otoczki sutkowej albo w obrębie dołu pachowego.
Równie istotna jest decyzja o miejscu wszczepienia implantu. Możliwości są dwie: implant może być umieszczony pod gruczołem piersiowym lub pod mięśniem piersiowym. Ostateczna decyzja zależy od indywidualnej budowy anatomicznej ciała pacjentki, ale także cech typowo fizycznych, takich jak jakość skóry i tkanki podskórnej, siła i jakość mięśnia oraz wielkość gruczołu piersiowego. Obie metody mają też swoje wady i zalety.
Zdecydowanie prostsza pod względem chirurgicznym jest operacja, podczas której implant umieszcza się pod gruczołem piersiowym. Lekarzowi jest łatwiej wszczepić go w konkretnym miejscu, a w przypadku konieczności wykonania ewentualnych poprawek – łatwiej się do niego dostać. Dla pacjentki umieszczenie implantu pod gruczołem oznacza zaś mniejsze dolegliwości bólowe po zabiegu oraz krótszą rekonwalescencję. Z drugiej jednak strony, specjaliści twierdzą, że implant wszczepiony pod gruczołem powoduje mniej naturalny wygląd piersi, jest wyczuwalny pod skórą, a z czasem – może powodować jej rozciąganie. Zwraca się również uwagę na to, że implant umieszczony pod gruczołem może utrudniać przyszłe wykonywanie badań mammograficznych.
Bardziej skomplikowane pod względem medycznym jest wszczepienie implantu pod mięsień piersiowy. Wiąże się to z większymi dolegliwościami bólowymi pacjentki oraz dłuższym czasem gojenia. Wymagane jest także posiadanie silnych, dobrze ukształtowanych mięśni. Ta metoda powiększania piersi gwarantuje jednak o wiele bardziej naturalny wygląd, implanty są właściwie niewyczuwalne pod skórą, która przez dłuższy czas pozostaje napięta i jędrna. Umieszczenie implantu pod mięśniem w żaden sposób nie wpływa też na możliwość karmienia piersią ani wykonywane badania mammograficzne.
Więcej o implantach piersiowych poczytasz tu: www.tourmedica.pl/artykuly-medyczne/implanty-piersi-porownanie-producentow/
Bez względu na to, jaką metodą będzie przeprowadzane powiększanie piersi, trzeba mieć świadomość, że operacje takie wykonuje się jedynie w klinikach prywatnych. Ich ceny rozpoczynają się od około 10 000 zł.
Materiał partnera
Napisz komentarz
Komentarze