Głównym sponsorem konkursu i fundatorem nagród była Grupa Azoty ZAK S.A. Największy pracodawca w mieście zdecydował się zaangażować w przedsięwzięcie, którego temat przewodni jest bardzo bliski firmie. Zdaniem prezesa ZAK, pomysł organizacji konkursu okazał się strzałem w dziesiątkę, o czym świadczy duże zainteresowanie ze strony środowiska oraz wysoki poziom zgłoszonych projektów.
- Pojęcie innowacyjności w ostatnim czasie jest bardzo popularne w wielu dyscyplinach i odmieniane przez różne przypadki. Zakłady Azotowe Kędzierzyn innowacyjność mają wpisaną w swoje DNA, a w najbliższym czasie projekty rozwojowe będą stanowiły dla nas podstawową strategię. Zamierzamy bacznie przyglądać się pomysłom złożonym w konkursie, a ich autorzy z całą pewnością będą w kręgu zainteresowań naszego działu human resources - powiedział podczas rozpoczęcia dzisiejszego finału konkursu Mateusz Gramza.
Uczestników konkursu i gości witali również prezydent miasta Sabina Nowosielska i prezes Kędzierzyńsko-Kozielskiego Parku Przemysłowego Wiesław Skwarko.
- Chciałabym bardzo podziękować głównemu sponsorowi za objęcie patronatu nad tym projektem. Mam nadzieję, że innowacje, które powstały na potrzeby konkursu, w przyszłości znajdą praktyczne zastosowanie w Grupie Azoty ZAK. Słowa uznania należą się organizatorowi imprezy, który stanął na wysokości zadania. Dziękuję wszystkim uczestnikom konkursu i gratuluję jego laureatom – mówiła Sabina Nowosielska.
O idei przedsięwzięcia opowiedział prezes Wiesław Skwarko:- Jako Kędzierzyńsko-Kozielski Park Przemysłowy działamy w kierunku rozwijania i wzmacniania przedsiębiorczości i biznesu w mieście. W tym celu organizujemy szereg wydarzeń, m.in. konferencję i konkurs.
Do konkursu wpłynęło 14 projektów podzielonych na dwie kategorie: uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów i doktorantów do 30. roku życia. Ich oceny dokonała komisja konkursowa złożona z przedstawicieli świata nauki oraz przemysłu.
Wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych zwyciężył projekt autorstwa Sebastiana Juraszka z ZSTiO. - Mój projekt składa się z dwóch elementów: centrali nadzorującej obiekt i mobilnego robota inspekcyjnego. System może pracować razem lub autonomicznie – mówi. – Budowa robota trwała około ośmiu miesięcy i będzie kontynuowana, ponieważ jest on w fazie prototypu. Projekt udało się zrealizować dzięki dużemu wsparciu szkoły i sponsorów. To, że został doceniony, bardzo motywuje mnie do dalszej pracy.
W drugiej kategorii wiekowej zwyciężyła praca Joanny Kani. Projekt detektora zakażenia fungicydami roślin uprawnych oparty o aktywność aminopeptyzad powstał w ramach jej pracy doktorskiej na Politechnice Śląskiej. Jest to pierwsza na świecie metoda, która pozwala wykazać, że roślina uprawna jest zakażona grzybami chorobotwórczymi zanim dadzą one o sobie znać. Pomysł może mieć szerokie zastosowanie w rolnictwie. – W zamyśle jest to bardzo proste urządzenie, którego mógłby używać każdy rolnik, otrzymując wynik niemal natychmiastowo. Docelowo cena urządzenia nie powinna przekraczać kilkuset złotych – opowiada autorka projektu.
Zwycięzcy w każdej z poszczególnych kategorii otrzymali nagrodę pieniężną w wysokości ośmiu tysięcy złotych. Za drugie i trzecie miejsce wręczono czeki o wartości pięciu i trzech tysięcy złotych.
Jak ocenił konkurs jego organizator? – Jestem pod wrażeniem nagrodzonych prac. Myślę, że kilka z nich znajdzie zastosowanie w przemyśle. Jednocześnie są to świetne projekty na realizację własnych biznesów. Laureaci konkursu już jutro będą mogli zaprezentować swoje prace uczestnikom konferencji w Opolu – powiedział Wiesław Skwarko.
W podobnym tonie wypowiedział się prezes Grupy Azoty ZAK, który nie wyklucza, że część z pomysłów będzie mogła rozwinąć się dzięki wsparciu firmy.
- Jesteśmy na etapie wnioskowania do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w sprawie uruchomienia u nas akceleratora przedsiębiorczości. Widzieliśmy tu dobre pomysły, które wymagają środków na "obłożenie" ich dokumentacją techniczną bądź biznesową. Wiele z projektów zgłoszonych do konkursu mogłoby się kwalifikować do takiego wsparcia – powiedział Mateusz Gramza.
Organizatorem głównym konkursu był Kędzierzyńsko-Kozielski Park Przemysłowy, który wsparli Stowarzyszenie "Park Przemysłowy Metalchem" oraz Klaster Chemii Specjalistycznej Chem-Ster.
Wyniki konkursu:
I kategoria:
- Nagroda: „S-tronik 4.0” – Zintegrowany, inteligentny system identyfikacji i lokalizacji zagrożeń – Sebastian Juraszek, Bernard Baron – nauczyciel (Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Kędzierzynie-Koźlu)
- Nagroda: Lekki przenośny aerator dla małych lub badawczych komórek natleniania ścieków przemysłowych i komunalnych o pionowej osi strumienia płynu – prototyp – Denis Zemełka, Patryk Kowasz, Jakub Kulik, Szymon Chodura, Zbigniew Kapelan – nauczyciel (Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu)
- Nagroda: Gniazdo podwójne z uziemieniem i chowanym złączem USB (typ C) – Arkadiusz Kisiel, Mateusz Prorok (Zespół Szkół nr 3 w Kędzierzynie-Koźlu).
II kategoria:
- Nagroda: Detektor zakażenia fungicydamiroślin uprawnych oparty o aktywność aminopeptyzad – Joanna Kania (Politechnika Śląska, wydział chemiczny)
- Nagroda: Polimerowe materiały kompozytowe o obniżonej palności – Arkadiusz Niemczyk, Paweł Groch (Uniwersytet Opolski, wydział chemiczny)
- Nagroda: Koncepcja nawozów Smart FERT – Mateusz Samoraj, Łukasz Tuhy, Agnieszka Dmytryk (Politechnika Wrocławska)
Napisz komentarz
Komentarze