Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 19 września 2024 18:20
Reklama
Reklama

Robot inspekcyjny i detektor szkodliwych grzybów najlepsze w konkursie dla młodych innowatorów. ZDJĘCIA

Robot inspekcyjny i detektor szkodliwych grzybów najlepsze w konkursie dla młodych innowatorów. ZDJĘCIA
Czternaście projektów zgłoszono do pierwszej edycji konkursu Forum Młodych Innowatorów, który odbywał się pod hasłem "Od pomysłu do przemysłu". Dziś poznaliśmy jego laureatów oraz zwycięskie projekty.

Głównym sponsorem konkursu i fundatorem nagród była Grupa Azoty ZAK S.A. Największy pracodawca w mieście zdecydował się zaangażować w przedsięwzięcie, którego temat przewodni jest bardzo bliski firmie. Zdaniem prezesa ZAK, pomysł organizacji konkursu okazał się strzałem w dziesiątkę, o czym świadczy duże zainteresowanie ze strony środowiska oraz wysoki poziom zgłoszonych projektów.

- Pojęcie innowacyjności w ostatnim czasie jest bardzo popularne w wielu dyscyplinach i odmieniane przez różne przypadki. Zakłady Azotowe Kędzierzyn innowacyjność mają wpisaną w swoje DNA, a w najbliższym czasie projekty rozwojowe będą stanowiły dla nas podstawową strategię. Zamierzamy bacznie przyglądać się pomysłom złożonym w konkursie, a ich autorzy z całą pewnością będą w kręgu zainteresowań naszego działu human resources - powiedział podczas rozpoczęcia dzisiejszego finału konkursu Mateusz Gramza.

Uczestników konkursu i gości witali również prezydent miasta Sabina Nowosielska i prezes Kędzierzyńsko-Kozielskiego Parku Przemysłowego Wiesław Skwarko.

- Chciałabym bardzo podziękować głównemu sponsorowi za objęcie patronatu nad tym projektem. Mam nadzieję, że innowacje, które powstały na potrzeby konkursu, w przyszłości znajdą praktyczne zastosowanie w Grupie Azoty ZAK. Słowa uznania należą się organizatorowi imprezy, który stanął na wysokości zadania. Dziękuję wszystkim uczestnikom konkursu i gratuluję jego laureatom – mówiła Sabina Nowosielska.

O idei przedsięwzięcia opowiedział prezes Wiesław Skwarko:- Jako Kędzierzyńsko-Kozielski Park Przemysłowy działamy w kierunku rozwijania i wzmacniania przedsiębiorczości i biznesu w mieście. W tym celu organizujemy szereg wydarzeń, m.in. konferencję i konkurs.

Do konkursu wpłynęło 14 projektów podzielonych na dwie kategorie: uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów i doktorantów do 30. roku życia. Ich oceny dokonała komisja konkursowa złożona z przedstawicieli świata nauki oraz przemysłu.

Wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych zwyciężył projekt autorstwa Sebastiana Juraszka z ZSTiO. - Mój projekt składa się z dwóch elementów: centrali nadzorującej obiekt i mobilnego robota inspekcyjnego. System może pracować razem lub autonomicznie – mówi. – Budowa robota trwała około ośmiu miesięcy i będzie kontynuowana, ponieważ jest on w fazie prototypu. Projekt udało się zrealizować dzięki dużemu wsparciu szkoły i sponsorów. To, że został doceniony, bardzo motywuje mnie do dalszej pracy.

W drugiej kategorii wiekowej zwyciężyła praca Joanny Kani. Projekt detektora zakażenia fungicydami roślin uprawnych oparty o aktywność aminopeptyzad powstał w ramach jej pracy doktorskiej na Politechnice Śląskiej. Jest to pierwsza na świecie metoda, która pozwala wykazać, że roślina uprawna jest zakażona grzybami chorobotwórczymi zanim dadzą one o sobie znać. Pomysł może mieć szerokie zastosowanie w rolnictwie. – W zamyśle jest to bardzo proste urządzenie, którego mógłby używać każdy rolnik, otrzymując wynik niemal natychmiastowo. Docelowo cena urządzenia nie powinna przekraczać kilkuset złotych – opowiada autorka projektu.

Zwycięzcy w każdej z poszczególnych kategorii otrzymali nagrodę pieniężną w wysokości ośmiu tysięcy złotych. Za drugie i trzecie miejsce wręczono czeki o wartości pięciu i trzech tysięcy złotych.

Jak ocenił konkurs jego organizator? – Jestem pod wrażeniem nagrodzonych prac. Myślę, że kilka z nich znajdzie zastosowanie w przemyśle. Jednocześnie są to świetne projekty na realizację własnych biznesów. Laureaci konkursu już jutro będą mogli zaprezentować swoje prace uczestnikom konferencji w Opolu – powiedział Wiesław Skwarko.

W podobnym tonie wypowiedział się prezes Grupy Azoty ZAK, który nie wyklucza, że część z pomysłów będzie mogła rozwinąć się dzięki wsparciu firmy.

- Jesteśmy na etapie wnioskowania do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w sprawie uruchomienia u nas akceleratora przedsiębiorczości. Widzieliśmy tu dobre pomysły, które wymagają środków na "obłożenie" ich dokumentacją techniczną bądź biznesową. Wiele z projektów zgłoszonych do konkursu mogłoby się kwalifikować do takiego wsparcia – powiedział Mateusz Gramza.

Organizatorem głównym konkursu był Kędzierzyńsko-Kozielski Park Przemysłowy, który wsparli Stowarzyszenie "Park Przemysłowy Metalchem" oraz Klaster Chemii Specjalistycznej Chem-Ster.

Wyniki konkursu:

I kategoria:

  1. Nagroda: „S-tronik 4.0” – Zintegrowany, inteligentny system identyfikacji i lokalizacji zagrożeń – Sebastian Juraszek, Bernard Baron – nauczyciel (Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Kędzierzynie-Koźlu)

  2. Nagroda: Lekki przenośny aerator dla małych lub badawczych komórek natleniania ścieków przemysłowych i komunalnych o pionowej osi strumienia płynu – prototyp – Denis Zemełka, Patryk Kowasz, Jakub Kulik, Szymon Chodura, Zbigniew Kapelan – nauczyciel (Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu)

  3. Nagroda: Gniazdo podwójne z uziemieniem i chowanym złączem USB (typ C) – Arkadiusz Kisiel, Mateusz Prorok (Zespół Szkół nr 3 w Kędzierzynie-Koźlu).


II kategoria:

  1. Nagroda: Detektor zakażenia fungicydamiroślin uprawnych oparty o aktywność aminopeptyzad – Joanna Kania (Politechnika Śląska, wydział chemiczny)

  2. Nagroda: Polimerowe materiały kompozytowe o obniżonej palności – Arkadiusz Niemczyk, Paweł Groch (Uniwersytet Opolski, wydział chemiczny)

  3. Nagroda: Koncepcja nawozów Smart FERT – Mateusz Samoraj, Łukasz Tuhy, Agnieszka Dmytryk (Politechnika Wrocławska)




 
Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Sukces doktorantów Wydziału Chemii Uniwersytetu Opolskiego | Wydział Chemii UO 28.10.2016 19:01
[…] Galeria zdjęć (zdjęcia nr 37 i 38) oraz reportaż w TVP3 Opole […]

O nas | Wydział Chemii UO 28.10.2016 18:57
[…] jest efektem ich 3 letniej pracy naukowej w laboratoriach Wydziału Chemii Uniwersytetu Opolskiego. Galeria zdjęć (zdjęcia nr 37 i […]

Mk 26.10.2016 19:30
Gratulacje dla laureatów oraz wszystkich pozostałych uczestników konkursu! :)

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ