Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 20 września 2024 02:01
Reklama
Reklama

Koło niewidomych z Kędzierzyna-Koźla działa już 60 lat. Obchody Dnia Białej Laski

Choć Światowy Dzień Białej Laski obchodzony jest zawsze 15 października , niewidomi i niedowidzący z Kędzierzyna-Koźla dopiero dziś zebrali się, by obchodzić swoje święto. To niejedyna okazja. Mają też jubileusz – 60-lecia Koła Kędzierzyn-Koźle Polskiego Związku Niewidomych.

Październikową uroczystość tradycyjnie zorganizowano w restauracji mieszczącej się w Domu Kultury Chemik. Gości przywitała prezes Koła Kędzierzyn-Koźle PZN Łucja Iłowska wraz z wiceprezesem Jerzym Słowikiem. Z niewidomymi spotkała się m.in. prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabina Nowosielska, wicestarosta powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego Józef Gisman, a także dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Danuta Ceglarek i dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Dorota Rak.

- Związek Niewidomych w Polsce powstał w 1951 roku. Już pięć lat później powstało koło w Kędzierzynie-Koźlu, które działa po dziś dzień – przypomniał Jerzy Słowik.

- To piękny jubileusz. Czego sobie życzymy, to by móc nadal pomagać osobom niewidomym i niedowidzącym - dodała Łucja Iłowska.

Prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabina Nowosielska zwróciła uwagę, że Dzień Białej Laski przypada dokładnie tego samego dnia, co urodziny Kędzierzyna-Koźla.

- Dzisiejszy dzień to nie tylko okazja do świętowania, ale również dobry powód do refleksji, jak wiele osób niedowidzących i niewidomych uzyskało dzięki wam pomoc. To wysiłek i poświęcenie godne naśladowania. Tym bardziej, jeśli podejmowane są w kierunku osób niepełnosprawnych. Nie brakuje wśród nich takich, które chcą aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym. Dlatego tak cenna jest pomoc, którą otrzymują ze strony Polskiego Związku Niewidomych - mówiła Sabina Nowosielska, która sprezentowała członkom kędzierzyńskiego koła audiobooki.

Wicestarosta Józef Gisman podkreślał rolę wzajemnego wsparcia w codziennym życiu osób niepełnosprawnych.

- To bardzo ważne, aby osoby niepełnosprawne miały tę świadomość, że ktoś się nimi interesuje, ktoś o nich pamięta i się o nie troszczy. Ten aspekt waszej działalności jest nie do przecenienia - ocenił Józef Gisman.

Poza codziennym wsparciem koło PZN prowadzi wiele działań angażujących społecznie. Organizuje wyjazdy na wydarzenia kulturalne i wycieczki.



 

 
Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Randy 24.10.2016 00:10
Jeju ty się lepiej zapytaj niewidomego czy chodzi się z opaską. Niewidomy MA białą laskę i czasem psa przewodnika lub osobę widzącą. Jeśli umiesz czytać jeju, to na górze pisze o spotkaniu osób niewidomych co zakwestionował typek z pierwszego komentarza. Skocz sobie z okna i problem się rozwiąże.

Jeju 23.10.2016 17:01
Pewnie, lepiej żeby chodzili bez opasek a i bez bialych lasek - wtedy więcej ich zginie na drogach i problem się rozwiąże, nieprawdaż? Aha, a znasz pojęcie "fałszywy przyjaciel" ?

Przyjaciel niewidomych 22.10.2016 17:41
Przepraszam za wyrażenie, ale jesteś pozbawiony empatii i bezczelny. Pewnie chciałbyś aby osoba niewidząca miała specjalną opaskę (skąd my to znamy?). Niestety nie będzie tak jak ty chcesz.

jeszcze widzący 22.10.2016 10:35
Gdzie ci niewidomi,bo ja ich na zdjęciach nie widzę?Chyba że starostwo zaprosiło na "imprezkę"tylko ludzi którzy noszą okulary i są "blisko"ze Starostwem!

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ