Przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich, samorządowcy wzięli udział w uroczystościach upamiętniających żołnierzy wyklętych, które odbyły się w Gościęcinie. Tuż przed nabożeństwem za Ojczyznę potomkowie żołnierzy wyklętych odsłonili tablicę pamiątkową.
Głos zabrali: Magdalena Sawka z Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, senator Grzegorz Peczkis, posłanka Katarzyna Czochara, wojewoda Adrian Czubak, Janusz Wójcik, pełnomocnik marszałka ds. kombatantów, starosta Małgorzata Tudaj.
- Więzieni, torturowani, mordowani w bestialski sposób przez władze komunistyczne są przykładem niezłomnej postawy patriotycznej. W czasie pacyfikacji Gościęcina schwytani przez żołnierzy Korpusu Bezpieczeństwa, brutalnie przesłuchiwani, przewiezieni do Koźla, a w końcu skazani – mówiła starosta, jednocześnie dziękując środowiskom kombatanckim, które od lat zabiegają o godne upamiętnienie bohaterów podziemia.
- Społeczeństwo powinno wiedzieć o tych, których zginęli, jak walczyli o wolność, kim byli ci ludzie, to dla nas bardzo ważne – mówił dziennikarzom Piotr Paczosa, syn żołnierza formacji „Olimpia”.
- Dziękuję za inicjatywę Henrykowi Wiernemu i Zespołowi Inicjatyw Obywatelskich wsi Gościęcin, osobom związanym rodzinnie z żołnierzami, radzie sołeckiej, wójtowi gminy Pawłowiczki, strażakom-ochotnikom, a także autorowi projektu tablicy – powiedziała Małgorzata Tudaj
- Niechaj inskrypcja znajdująca się na tablicy pamiątkowej wyraziście przypomina następnym pokoleniom o bohaterach „Olimpii”, najważniejszych Synach tych ziem – dodała szefowa zarządu powiatu.
Poza uroczystym nabożeństwem oddano salwę honorową, a każdy z uczestników mógł zobaczyć wyjątkową wystawę historyczną.
W tym roku mija 68 lat od likwidacji w powiecie kozielskim przez Urząd Bezpieczeństwa organizacji niepodległościowej „WiN”.
Źródło: starostwo powiatowe
Foto: starostwo powiatowe, Bogusław Rogowski
"Pamiętajmy, kim byli i za co walczyli". Żołnierze Wyklęci uhonorowani w Gościęcinie
- 03.10.2016 17:53
Powiązane galerie zdjęć:
Napisz komentarz
Komentarze