Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 20 września 2024 00:35
Reklama
Reklama

Benzen na tapecie podczas sesji rady miasta. Wiadomo już wszystko, tylko nie to, kto truje. ZDJĘCIA

Benzen na tapecie podczas sesji rady miasta. Wiadomo już wszystko, tylko nie to, kto truje. ZDJĘCIA
Problem benzenu w Kędzierzynie-Koźlu podczas dzisiejszej sesji rady miasta został rozebrany na części pierwsze. Wiadomo już niemal wszystko poza jednym – skąd biorą się piki, czyli gwałtowne, ale krótkotrwałe wzrosty tego rakotwórczego związku w powietrzu.

IMG_2360
Sabina Nowosielska


Pierwsza głos zabrała prezydent Sabina Nowosielska, która krótko zreferowała obecną sytuację oraz poinformowała o działaniach urzędu miasta zmierzających do poprawy jakości powietrza w Kędzierzynie-Koźlu. To głównie opracowana niedawno strategia. W ramach niej magistrat zamierza m.in. wynająć specjalistyczną firmę, która przeprowadzi dodatkowe pomiary. Prezydent przypomniała również, że problem zanieczyszczenia powietrza w Kędzierzynie-Koźlu to także, a może przede wszystkim, pyły zawieszone, których wysokie stężenia dotkliwe są szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

IMG_2372
Krzysztof Gaworski i Manfred Grabelus


W sesji wziął udział Krzysztof Gaworski, Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Opolu, który w wyczerpującej prezentacji wyjaśnił, czym jest benzen, jak wpływa na środowisko i jak jest wykorzystywany w przemyśle. Zreferował także działania inspektorów w zakresie trwających obecnie kontroli firm używających tego związku w swoich procesach produkcyjnych. Sporo miejsca poświęcił regulacjom prawnym dotyczącym problemu i obowiązującym normom, zaznaczając, że limit roczny, jedyny obowiązujący, w Kędzierzynie-Koźlu nie jest przekroczony.

Do obecnej sytuacji odniósł się również Manfred Grabelus, dyrektor departamentu ochrony środowiska w urzędzie marszałkowskim w Opolu, który wydaje pozwolenia, na podstawie których zakłady emitują benzen, jak również realizuje program ochrony powietrza.

IMG_2415
Mieczysław Ferdzyn


W dyskusji wziął udział przedstawiciel Komitetu Ochrony Powietrza Miłosz Broś-Załęski, który przedstawił oczekiwania mieszkańców wobec działań władz odpowiedzialnych za stan środowiska naturalnego. Prawdopodobnie przedstawiciel komitetu wejdzie w skład zespołu zajmującego się czystością powietrza w urzędzie miasta. Wystąpił również Mieczysław Ferdzyn, mieszkaniec, który zaangażował się m.in. zainteresowanie sprawą benzenu ogólnopolskich mediów. Szereg pytań, głównie do inspektora Gaworskiego, mieli również radni. Dyskusja trwa.

Całą dyskusję można wysłuchać TUTAJ.

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Alina 30.09.2016 07:55
A ja, jak mantrę, będę powtarzała. Potrzebny jest stały monitoring stężeń substancji zagrażających życiu i zdrowiu mieszkańców aglomeracji Kędzierzyna-Koźla. Trzeba w tym celu jak najszybciej (najlepiej już teraz w budżetach gminy i powiatu przewidzieć na to odpowiednie środki) zainstalować kilkanaście stacji monitorujących (takich jak ta na osiedlu Piastów). Inne, doraźne, działania to tylko półśrodki.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ