Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 05:15
Reklama
Reklama
Reklama

Muzycy z całej Europy w Kędzierzynie-Koźlu. II Międzynarodowe Spotkania Orkiestr Dętych

Muzycy z całej Europy w Kędzierzynie-Koźlu. II Międzynarodowe Spotkania Orkiestr Dętych
Już po raz drugi nasze miasto będzie gospodarzem II Międzynarodowych Spotkań Orkiestr Dętych. W najbliższy weekend przed mieszkańcami Kędzierzyna-Koźla zaprezentuje się aż sześć orkiestr z różnych stron Europy. Gospodarzem imprezy jest Młodzieżowa Orkiestra Dęta Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej.

Program imprezy zapowiada się ciekawie. Do Kędzierzyna-Koźla zjadą orkiestry: Hussards Band z Węgier, Fanfares of Lviv z Ukrainy, Bersaglieri from Sicily z Włoch, Band of Liberaton z Holandii, a także Reprezentacyjna Orkiestra Straży Granicznej z Nowego Sącza i Pipes & Drums z Częstochowy. Wraz z nimi mieszkańcom naszego miasta zaprezentują się też gospodarze z Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej.

W sobotę, 17 września o godzinie 10.00 na kędzierzyńskim Placu Wolności wystąpią orkiestry z Ukrainy i Węgier. Natomiast na rynku kozielskim o godzinie 11:45 dojdzie do Przemarszu Gwiaździstego z udziałem czterech orkiestr: z Ukrainy, Włoch, Węgier i tradycyjnie - w roli gospodarza - wystąpi Młodzieżowa Orkiestra Dęta Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu.

- Orkiestry zagrają również w godzinach od 13.30 do 15.30 w galerii handlowej Odrzańskie Ogrody. Oficjalne otwarcie uroczystości nastąpi na scenie przy kozielskim Domu Kultury o godzinie 17.30 – zapowiada Krzysztof Ligenza, kierownik Młodzieżowej Orkiestry Dętej Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu.

W niedzielę, 18 września w hali sportowej na osiedlu Azoty o godzinie 16.00 rozpocznie się koncert galowy przybyłych do naszego miasta orkiestr. Oprócz orkiestr wystąpią takie gwiazdy jak solista Edward Simoni - światowej sławy wirtuoz fletni pana, Robert Pisula i Mirosław Szołtysek. W programie znajduje się też występ czterdziestoosobowego chóru Silesia Cantat z Głubczyc pod dyrekcją Tadeusza Ekerta. Dwa dni września zapowiadają się jako pełne wspaniałych koncertów oraz artystycznych doznań. Imprezę honorowym patronatem objęły: prezydent miasta Sabina Nowosielska i starosta powiatu Małgorzata Tudaj.

Oni zaprezentują się podczas drugiej edycji Międzynarodowych Spotkań Orkiestr Dętych w Kędzierzynie-Koźlu:

Reprezentacyjna Orkiestra Straży Granicznej z Nowego Sącza

Orkiestra powstała w 1956 r. jako spadkobierczyni legitymującej się bogatą tradycją w okresie międzywojennym orkiestry stacjonującego w Nowym Sączu 1 Pułku Strzelców Podhalańskich. Od tego czasu ma za sobą tysiące kilometrów marszu, niezliczoną ilość występów i koncertów. Uczestniczy w licznych uroczystościach na terenie całego kraju. Gra na festiwalach, defiladach, paradach krajowych oraz zagranicznych. Nie poprzestaje na wypełnianiu swoich podstawowych powinności. Jest ważnym ogniwem współpracy Straży Granicznej z cywilnymi ośrodkami i instytucjami muzycznymi. Podhalańczycy to jedyna z orkiestr typu wojskowego używająca tradycyjnych instrumentów ludowych (trombity beskidzkie, dudy podhalańskie, dzwonki pasterskie - „zbyrcoki", góralska ciupaga w ręku tamburmajora). Nieodłączny związek z regionem podkreśla mundur wojskowy z peleryną i kapelusz z orlim piórkiem. Orkiestra grała wielokrotnie Janowi Pawłowi II, a także w 2006 r. papieżowi Benedyktowi XVI na Wawelu. Od wielu lat jej najmocniejszą stroną jest musztra paradna. Konkurenci z innych orkiestr nazywają sądeczan „arcymistrzami musztry paradnej”.

Orkiestrą kieruje kapelmistrz mjr dr Stanisław Strączek, który mówi pół żartem, pół serio o swojej orkiestrze „To zespół filharmoniczny, tyle tylko, że trochę lepszy, bowiem potrafiący grać Beethovena nie tylko na estradzie, ale nawet w marszu, w deszczu i spiekocie”.

Band of Liberation Holandia

W 2000 roku orkiestra z Holandii uczciła swoje 55 lat wolności. W 1945 roku wojska alianckie wyparły Niemców z Kraju Tulipanów. Te 55 lat wolności Holendrzy godnie upamiętnili. Specjalnie na tę okazję powołano do życia wojskową orkiestrę. Jej członkowie mieli być ubrani w alianckie mundury z okresu II wojny światowej i wykonywać muzykę z tamtych lat. Do udziału w tym artystycznym przedsięwzięciu wyselekcjonowano 35 doświadczonych muzyków. Wielu z nich to byli żołnierze, którzy mieli już do czynienia z muzyką marszową, a doświadczenia nabyli grając w wojskowych orkiestrach. Członkowie zespołu otrzymali autentyczne kanadyjskie umundurowanie bojowe z tamtej epoki. I tak powstał Band of Liberaton. Wspaniała reakcja publiczności oraz cudowna atmosfera panująca w orkiestrze i ogromny sukces artystyczny przedłużyła jej żywot.

Hussards Music Band Węgry

Zespół powstał w 1984 roku założony przez Gedeona Jakaba, obecnego dyrygenta i dyrektora artystycznego zespołu. Orkiestra z powodzeniem występuje na wielu imprezach, a wchodzący w jego skład artyści wykonują utwory na najwyższym poziomie, zarażając publiczność swoją miłością do muzyki. Dzięki szerokiej gamie instrumentów może ona poszczycić się różnorodnym repertuarem, począwszy od muzyki koncertowej po utwory wykonywane w trakcie musztry paradnej. Zespół od 1997 roku regularnie uczestniczy w najrozmaitszych imprezach takich jak festiwale, konkursy, parady, koncerty w teatrach czy kościołach zarówno na Węgrzech jak i w całej Europie.

Bersaglieri z Trapani z Sycylii

Zespół powstał w 2002 roku założony przez Vincenzo Guarano, który nadal kieruje orkiestrą propagującą wartości patriotyczne. Jej funkcjonowanie w obecnym stanie jest możliwe dzięki grupie ludzi mocno zaangażowanych w życie zespołu.

Grupa często uczestniczy w festiwalach we Włoszech oraz jeździ na koncerty organizowane niemal w całej Europie w tym m.in. Niemczech, Francji, Szwajcarii i Holandii. Zespół od 14 lat regularnie reprezentuje Włochy na międzynarodowych spotkaniach orkiestr wojskowych i paramilitarnych w różnych miastach Europy gdzie zbiera pozytywne recenzje.

Orkiestra Dęta Fanfares of Lviv Ukraina

Została założona w 1981r pod kierownictwem Wasilija Zholubaka. Zespół cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców regionu lwowskiego. W ciągu ostatnich pięciu lat orkiestra wzięła udział w około 250 koncertach. Obecnym dyrygentem i zarazem dyrektorem artystycznym orkiestry dętej, jak również dyrektorem lwowskiej szkoły muzycznej jest Andriayan Leskiv. W 2001 roku ukończył on Akademię Muzyczną we Lwowie. Jest autorem licznych aranżacji. Orkiestra pod jego kierownictwem wywalczyła wiele nagród Grand Prix oraz pierwszych miejsc w konkursach krajowych na Ukrainie oraz międzynarodowych w całej Europie. Orkiestrze towarzyszy zespół mażoretek.

Częstochowa Pipes & Drums

Jest to jedyna orkiestra w Polsce wykonująca tradycyjną szkocką muzykę na Wielkich Dudach Szkockich. Zespół powstał w 2002 roku założony przez Tomasza Ujmę. Każdy zespół typu pipes & drums składa się z dwóch sekcji: pierwszej dudziarskiej, w której dudziarze grają na Wielkich Dudach Szkockich i drugiej bębniarskiej, gdzie gra się na trzech rodzajach bębnów (bas, tenory i werble).

Zespół prezentuje się w klasycznych militarnych strojach i wykonuje tradycyjną muzykę szkocką, uświetniając tym samym różnego rodzaju uroczystości. Pipes & Drums koncertował w Niemczech, Polsce, Czechach, Słowacji, Szkocji, Zjednoczonych Emiratach Arabskich , Kanadzie Omanie, na Ukrainie, we Francji, Estonii oraz Rosji. Częstochowa Pipes & Drums na swoim koncie ma wiele nagród jak również występy z najsławniejszymi wirtuozami gry na werblach i dudach na świecie. Od 2005 roku zespół współpracuje za szkocką grupą Mid Argyll Pipe Band, koncertując wspólnie w Polsce, Czechach i Szkocji.

Młodzieżowa Orkiestra Dęta Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej im. Bohaterów Westerplatte w Kędzierzynie-Koźlu

Powstała w 1974 roku i od samego początku zyskała sympatię mieszkańców miasta i okolic. Bazą instrumentalistów była i jest młodzież szkoły, a warsztatem pracy sale lekcyjne, w ramach zajęć pozalekcyjnych. Z czasem powstał gabinet muzyczny z salą prób i studiem nagrań. W ciągu roku orkiestra prezentuje się około 60-70 razy na terenie kraju i poza jego granicami. Muzycy z „Żeglugi” swoimi występami uświetniają różnego rodzaju uroczystości okazjonalne, kulturalne, sportowe i państwowe. Do orkiestry może się zgłosić każdy, kto gra lub chce się nauczyć grać na jakimś instrumencie dętym, bądź perkusyjnym.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ