Władze Kędzierzyna-Koźla przygotowują się do budowy sieci monitoringu z prawdziwego zdarzenia. Stworzona wspólnie ze strażą miejską koncepcja zakłada zainstalowanie w newralgicznych punktach miasta kilkunastu nowych kamer oraz modernizację i włączenie do sieci już istniejących urządzeń.
Zapowiedź budowy sieci monitoringu miejskiego z prawdziwego zdarzenia pojawiła się już początku tej kadencji samorządu. W styczniu tego roku prezydent Sabina Nowosielska poinformowała, że władze miasta zleciły prace nad koncepcją stworzenia systemu. Wyznaczeniem miejsc, które w pierwszej kolejności miałyby znaleźć się w zasięgu kamer, zajęli się strażnicy miejscy, którzy mapę konsultowali z policjantami z Kędzierzyna-Koźla.
- W pierwszej kolejności wyznaczyliśmy kilkanaście punktów, które mają zostać objęte monitoringiem. Liczymy na to, że będzie to jedynie początek i sieć będzie rozbudowywana – zaznacza Grzegorz Grzesik, komendant straży miejskiej w Kędzierzynie-Koźlu.
Na tle innych miast w regionie Kędzierzyn-Koźle to monitoringowa pustynia. Jeśli chodzi o kamery monitoringu wizyjnego - obsługiwany przez operatora w czasie rzeczywistym - jedyna taka inwestycja w mieście została poczyniona w 2008 roku. W kolejnych latach kamery sprawiały dużo problemów, nagminnie ulegając awariom.
Gdzie mają zostać zainstalowane kamery?
- Rondo im. Rafała Wojaczka
- Powstające rondo na skrzyżowaniu al. Jana Pawła II z Grunwaldzką i Karola Miarki
- Skrzyżowanie al. Jana Pawła II z Placem Wolności
- Plac Młodzieży (włączenie do systemu istniejących kamer oraz montaż dodatkowej kamery obrotowej)
- Park Orderu Uśmiechu
- Skrzyżowanie alei Lisa z Krzywoustego
- Skrzyżowanie al. Jana Pawła II z Mieszka I
- Park Pojednania
- Koźle, Rynek (modernizacja istniejącego monitoringu i przeniesienie kamery na budynek biblioteki)
- Skrzyżowanie ulic Czerwińskiego z Sądową
- Skrzyżowanie ulic Piastowskiej z Chrobrego
- Skrzyżowanie ulic Pamięci Sybiraków z Konopnicką i Bończyka
- Plac Raciborski
- Skrzyżowanie ulic Targowej z Sienkiewicza
- Skrzyżowanie ulic Żeromskiego z Piramowicza
W niektórych miejscach pojawić ma się więcej kamer. W zależności od potrzeb, montowane mają być kamery nieruchome lub też obrotowe (takie rozwiązanie przewidziano m.in. w Parku Pojednania). Łączność z punktem nadzoru prowadzona będzie światłowodami bądź drogą radiową.
O tym, czy budowa sieci rozpocznie się już w przyszłym roku zadecydują radni miejscy. Jeśli system powstanie, w straży miejskiej wprowadzone zostaną całodobowe dyżury związane z jego obsługą.
Reklama
Miasto ma gotowy plan sieci monitoringu. Zobacz, gdzie mają pojawić się kamery [LISTA]
- Redakcja
- 20.08.2016 08:20
Napisz komentarz
Komentarze