W czerwcu w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kędzierzynie-Koźlu zarejestrowanych było tylko 3448 osób. To najlepszy wynik od lat.
Bezrobocie w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim wynosiło 10,3 proc. W czerwcu zeszłego roku w PUP zarejestrowanych były 3726 osób, co kształtowało poziom bezrobocia na poziomie 11,3 proc. Sytuacja na lokalnym rynku pracy poprawia się od lat. Dla porównania, pięć lat temu w czerwcu w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim bez pracy pozostawały 4262 osoby, a prawie przed dekadą, w roku 2006, było to aż 5178 osób.
- Obecnie odnotowywany niski poziom bezrobocia wynika z kilku czynników. To sezonowość związana z wyższym zapotrzebowaniem na pracowników na przykład w budownictwie, na którą nakładają się ogólna sytuacja gospodarcza w kraju, jak i działania aktywizacyjne kierowane do osób bezrobotnych – wyjaśnia Grażyna Jóźwin, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kędzierzynie-Koźlu.
W ostatnich latach w powiecie Kędzierzyńsko-Kozielskim nie pojawił się żaden nowy pracodawca zatrudniający masowo po kilkuset pracowników. Wiele istniejących firm stale jednak prowadzi nabory. Mieszkańcy powiatu podejmują też pracę w sąsiednich miejscowościach, gdzie lokują się nowe zakłady pracy. To głównie Ujazd i znajdująca się na terenie tej gminy strefa inwestycyjna przy autostradzie A4. Do tego dochodzi zarobkowa emigracja wewnętrzna i zewnętrzna.
Na 3448 zarejestrowanych bezrobotnych aż 1995 osób stanowią kobiety. Prawo do zasiłku miały 302 osoby. 709 osób nie posiadało żadnego doświadczenia zawodowego. 892 osoby nie ukończyły 30. roku życia, a 419 – 25. 2034 osoby pozostawały długotrwale bezrobotne.
W czerwcu 2016 roku najwięcej osób zarejestrowało się w branżach: handel hurtowy i detaliczny, naprawy pojazdów samochodowych włączając motocykle (62 osoby); przetwórstwo przemysłowe (58 osób); działalność w zakresie usług administrowania i działalność wspierająca – 30 osób.
W czerwcu 2016 r. do Powiatowego Urzędu Pracy w Kędzierzynie-Koźlu zgłoszono 415 ofert pracy - w ujęciu miesięcznym więcej o 85 oraz w ujęciu rocznym o 132.
W gminach wiejskich powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego najtrudniejsza sytuacja na rynku pracy jest w Pawłowiczkach. Najlepsza – w Cisku.
Poziom bezrobocia w kraju w czerwcu 2016 roku wyniósł 8,8 proc., a na Opolszczyźnie 9,2 proc.
Reklama
Kto naprawdę szuka pracy, powinien ją znaleźć. Bezrobocie w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim najniższe od lat
- Redakcja
- 16.08.2016 11:04
Napisz komentarz
Komentarze