Dramatyczny spadek liczby szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego będącego główną przyczyną występowania raka szyjki macicy. W Kędzierzynie-Koźlu rodzice dziewczynek mogą to zrobić za darmo, a mimo to coraz rzadziej się na to decydują. Być może chodzi o zwykłe niedoinformowanie. Gorzej, jeśli rodzice ulegają przesądom i doniesieniom o rzekomej szkodliwości szczepionek.
W Polsce rak szyjki macicy rocznie rozpoznawany jest u około 3,3 tysiąca kobiet. Dla połowy z nich diagnoza oznacza wyrok śmierci. Mechanizm powstawania raka u zdecydowanej większości pacjentek ma prozaiczną przyczynę – wywołuje go wirus brodawczaka ludzkiego w medycynie określany skrótem HPV. Występuje powszechnie. Przenosi się w trakcie kontaktów seksualnych, ale nie tylko. U niektórych osób zakażenie przebiega bezobjawowo. Nieświadomie mogą więc zarażać innych.
Samego wirusa medycyna nie potrafi zwalczać. Można jednak zastosować szczepionkę, która zapobiega zakażeniu, a w konsekwencji także jego następstwom, a więc rakowi. Podaje się ją dziewczynkom, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia seksualnego i istnieje małe prawdopodobieństwo, że już są nosicielami wirusa. W Polsce szczepienia nie są ani obowiązkowe, ani refundowane. W Kędzierzynie-Koźlu jednak to miasto od wielu lat finansuje je w ramach Gminnego Programu Ochrony Zdrowia. Koszt podawanej w dawkach szczepionki to aż kilkaset złotych. Liczba dziewczynek, które ją przyjmują, dramatycznie jednak spada, co trudno wytłumaczyć.
Początkowo szczepienia przeciwko HPV były realizowane w około 90 procentach. W ostatniej edycji akcji na 240 kwalifikujących się dziewczynek szczepionkę podano tylko 124. Jak łatwo policzyć, realizacja wynosi tylko około 50 proc., co zdaniem radnego Rafała Olejnika, znanego w Kędzierzynie-Koźlu lekarza, jest porażką gminy.
- To kwestia niewystarczającej informacji. Oczywiście są osoby, które nie akceptują szczepień, ale nie wierzę, że w Kędzierzynie-Koźlu dotyczy to połowy mieszkańców – ocenił podczas niedawnej sesji rady miasta radny Rafał Olejnik. – Jeżeli realizujemy szczepienia populacyjne, powinniśmy najpierw dotrzeć z informacją, czym jest rak szyjki macicy i czym jest szczepienie HPV. Jako lekarz nie wierzę, że znajdzie się matka, która świadomie z tego zrezygnuje, jeśli będzie miała pełną wiedzę – mówił.
Tylko czy na pewno wyłączną przyczyną spadku liczby szczepień przeciwko HPV jest brak informacji? Jak zapewniła prezydent Sabina Nowosielska, każda rodzina, w której jest dziewczynka z grupy wiekowej kwalifikującej się do szczepień, otrzymała drogą pocztową pełne dane na temat szczepionki i szczepienia. Informacje były przekazywane również w szkołach i w niektórych lokalnych mediach. Dlaczego zatem skuteczność jest tak niska?
- Ludzie nie wiedzą, co mają robić, bo z jednej strony mówi nam się, że szczepić trzeba, a z drugiej wszędzie pełno jest informacji o szkodliwości szczepionek i ich niepotwierdzonej skuteczności. Wiele matek po prostu się boi, na wszelki wypadek nie robią nic, licząc na to, że problemów jakoś uda się uniknąć. Te informacje, które są, nie przekonują w stu procentach – mówi nam mama dziewczynki z Kędzierzyna-Koźla, która sama nie wie, czy za kilka lat podda swoje dziecko szczepieniu.
Podczas dyskusji na sesji rady miasta także wiceprzewodnicząca Ewa Czubek przyznała, że choć ma dziecko w wieku objętym szczepieniem, świadomie z niego zrezygnowała z obawy przed negatywnymi skutkami, które, według jej wiedzy, zauważalne są w Skandynawii, gdzie szczepienia przeciwko HPV są masowe.
- To, że tylko połowa mam zdecydowała się na szczepienia, wynika z tego, że ta wiedza staje się powszechna, a nie z braku świadomości, że jest taka możliwość – uważa Ewa Czubek.
Pieniądze niewykorzystane na szczepienia zostały przeznaczone na realizację programu profilaktyki raka skóry. W przyszłym roku miasto prawdopodobnie będzie chciało wyjść szerzej do rodziców, organizując spotkania i happeningi, aby skuteczniej przekazać informacje dotyczące profilaktyki raka szyjki macicy.
Reklama
Dlaczego rodzice w Kędzierzynie-Koźlu przestają szczepić córki przed rakiem szyjki macicy?
- 12.08.2016 16:39
Napisz komentarz
Komentarze