Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 12:41
Reklama
Reklama
Reklama

W podziemiach kozielskiego zamku powstaną sale muzealne. Będziemy mieli też swój „Luwr”

Po dziś dzień niewiele z niego zostało, choć przez wieki był najważniejszą budowlą Koźla – zamek, nie mylić z wybudowanym długo później podzamczem. Zachowały się jego zewnętrzne mury, częściowo odbudowana baszta, niedostępne do niedawna piwnice i resztki wieży obronnej, o których można przypuszczać, że to jedne z najstarszych murowanych pozostałości piastowskich budowli w Polsce. Wszystko razem samo w  sobie będzie więc stanowić atrakcję muzeum, które ruszy już w przyszłym roku.

Historia tworzenia Muzeum Ziemi Kozielskiej też jest długa. Jako twór „w organizacji” powstało ono już w 2010 roku. Przez lata funkcjonowało wyłącznie teoretycznie. Nie miało dyrektora ani żadnego planu działania poza mglistymi wyobrażeniami o tym, jak miałoby wyglądać i czym się zajmować. Przełom nastąpił dopiero w tym roku. Ogłoszono konkurs na dyrektora placówki, który wygrał Bolesław Bezeg. Po kilku miesiącach wizja muzeum nabrała kształtów. Jest również plan inwestycyjny.

We wtorek w zamkowych piwnicach władze miasta i dyrektor muzeum opowiadali o swoich planach podczas konferencji prasowej. Jest już gotowa koncepcja zaakceptowana przez konserwatora zabytków. Kolejny etap to opracowanie projektu budowlanego, który przed realizacją po raz kolejny musi zyskać aprobatę konserwatora.

- Na dzień dzisiejszy możemy powiedzieć, że mamy zgodę na zaproponowane rozwiązania, co otwiera drogę do kolejnych działań – tłumaczy wiceprezydent Kędzierzyna-Koźla Artur Maruszczak. Po poprzedniej kadencji zostało kilka rozpoczętych prac na terenie kompleksu zamkowego, które wymagają pilnego dokończenia. – Chcemy inwestycyjnie zamknąć najcenniejsze części. To fundamenty baszty, lamus i piwnice wraz z zadaszeniem, którymi będziemy zajmować się w pierwszej kolejności – dodaje wiceprezydent.

muzeum ziemi kozielskiejInwestycja ma pochłonąć około 2-3 mln zł. Miasto będzie szukać na jej wsparcie środków zewnętrznych, a jeśli się  nie uda, pieniądze zostaną zaczerpnięte z budżetu.

- Wzgórze zamkowe to historyczna perełka i aż trudno uwierzyć, że do tej pory miasto nie było nią zainteresowane i niewiele robiło, aby z tych atutów korzystać – mówi prezydent Sabina Nowosielska. – Zaczynamy od najcenniejszego zabytku w Kędzierzynie-Koźlu. Zakładamy, że będzie to początek przywracania świetności historycznym częściom miasta. Mamy duży niewykorzystany dotąd potencjał i wiele pięknych zabytków – dodaje.

Projekt ma być gotowy już we wrześniu, tak, by jeszcze w tym roku uzyskać pozwolenie budowlane i wyłonić wykonawcę inwestycji. Tempo jest więc zawrotne. Jeśli planów nic nie pokrzyżuje, już w pierwszym kwartale przyszłego roku piwnice mają być w dużej mierze gotowe. Później zacznie urządzać się w nich Muzeum Ziemi Kozielskiej – zostaną zaadaptowane na sale ekspozycyjne. Pierwsza wystawa wstępnie planowana jest na połowę przyszłego roku. Atrakcją muzeum będą już jednak pozostałości zamku jako takie.

Najstarsze wzmianki dotyczące Koźla pochodzą z kroniki Galla Anonima i są datowane na rok 1108, kiedy to książę Bolesław Krzywousty nakazał odbudowę tutejszego grodu spalonego wcześniej przez Czechów. Budowla znajdowała się w miejscu późniejszego zamku i miała charakter ziemno-drewniany. Na jej środku wybudowano jednak ceglany stołp, czyli wieżę obronną. Jej pozostałości zostały odkryte podczas dużych prac archeologicznych w latach 70. ubiegłego wieku.

muzeum ziemi kozielskiej zamek bolesław bezeg sabina nowosielska artur maruszczak (13)- To najcenniejsze, co mamy – mówi dyrektor muzeum Bolesław Bezeg. – Odkryte pozostałości są najstarszym murem w województwie opolskim, a możemy przypuszczać, że jest to również jeden z najstarszych stołpów w Polsce – dodaje.

Resztki muru bardzo długo zalegały w ziemi, narażone na wilgoć i inne  czynniki. Materia jest więc niezwykle delikatna. Wieża nie będzie w żaden sposób odtwarzana. Pozostałości będą zachowane w stanie obecnym jako atrakcja turystyczno-historyczna. Zostaną przykryte szklaną piramidą i efektownie wyeksponowane. Pomysł ochrzczono już „kozielskim Luwrem”, od piramidy będącej symbolem słynnego paryskiego muzeum.

muzeum ziemi kozielskiej zamek bolesław bezeg sabina nowosielska artur maruszczak (22)
Pozostałości piastowskiej wieży obronnej, które zostaną przykryte szklaną piramidą. To najstarsza murowa budowla na Opolszczyźnie.


Muzeum będzie się skupiać głównie wokół fortecznej historii Koźla z czasów Piastów i wieków późniejszych, gdy miasto stanowiło twierdzę. Sporo miejsca zostanie poświęcone jego mieszkańcom na przestrzeni dziejów. Gromadzenie eksponatów trwa.


muzeum ziemi kozielskiej

muzeum ziemi kozielskiej

Powiązane galerie zdjęć:

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

asdf 30.07.2016 19:35
Na planach wygląda super, trzymam kciuki aby się udało.

qwert 29.07.2016 08:15
20 baniek wywalono na dobudowanie jednego piętra ! Przy takiej "gospodarności" na nowy ratusz wywaliliby 200 milionów!

kris 28.07.2016 10:40
Upieram się przy tym,że wychodząc z ratusza,mając już zaparkowane pod nim auto,wejdę do najbliższego sklepu po "byle co" i pokręcę się to tu,to tam...A wychodząc z obecnego UM - nic,tylko park. R.P.-dzięki za ocenę mojej stanu psychicznego,uznam to za komplement:-)) Pozdro.

Rüstem Pasza 27.07.2016 20:31
Widać kris że nie masz za dużego kontaktu z rzeczywistością. W tym mieście nie ma kasy na budowę wszystkich ulic czy chodników, a Ty chcesz budować ratusz. Kilka lat po tym jak za 20 mln przebudowano urząd miasta :)))) A zakupom na rynku nie przeszkodzi przejście 100 metrów na piechotę z parkingów na Konopnickiej czy placu Raciborskim. Na zakupach w Odrzańskich Ogrodach wcale nie chodzi się mniej.

kris 27.07.2016 17:09
Petenci przyjeżdżający do ratusza przy okazji zrobią na Rynku zakupy...

Rüstem Pasza 27.07.2016 16:38
Wprowadzenie ruchu samochodowego degraduje, a nie ożywia. Nie wiem też w jaki sposób miałby ożywić rynek nowy budynek. Mury nie żyją.

kris 27.07.2016 14:30
Głubczyce wybudowały ratusz na Rynku,dlaczego my nie możemy! Ratusz ożywiłby to miejsce momentalnie! Myślę ,że wprowadzenie ruchu samochodowego i postawienie ratusza to jedyny ratunek dla tego miejsca, a pani prezydent to jedyna osoba,która pociągnęłaby taki duży projekt.Pozdrawiam.

rynek 27.07.2016 07:46
to cygany będą miały nowe boisko do gry. Ostatnio przechodzłem przez rynek w koźlu a staram się omijać i urzekło mnie to miejsce : 3 cygany grają w piłkę przez pól rynku, szczekają na mnie wychudzone psy meneli , tabor cygański wyłożony i obserwujący obcych na swoim terenie zresztą zobaczcie sami po prostu cudownie. Ostatnio słuchałem w radio naszą panią prezydent że mieszkańcy nie przychodzą porozmawiać co można zmienić. Proszę nie szukać daleko, ten rynek to jest wstyd na cała UE, po prostu ohyda. Wpuście ruch samochodowy to przynajmniej nie będą grać w piłkę, odbudujcie ratusz ze strażnikami miejskimi.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ