21 lipca mija 45 lat od oddania od użytku na osiedlu „Azoty” - pierwszego w województwie opolskim otwartego basenu z podgrzewaną wodą.
Obiekt ten zbudowany został w ciągu pół roku siłami ekip budowlanych z Zakładów Azotowych „Kędzierzyn”, przy ogromnym udziale załogi kombinatu, która w czynie społecznym, po godzinach pracy, wykonywała wiele robót. W założeniu miał być to basen osiedlowy, wzniesiony w sąsiedztwie Zespołu Szkół ZA „Kędzierzyn”. Na błędną decyzję o budowie typu obiektu rekreacyjnego pod kominami jednej z największej fabryki chemicznej w Polsce wpłynęło to, że tamtym okresie obowiązywały rygorystyczne limity ograniczające zużycie energii elektrycznej i innych mediów. A jak przekonywał Radę Pracowniczą ówczesny dyrektor fabryki azotowej Jerzy Pyzikowski, limity i wydatki na media używane przy eksploatacji basenu uda się „zgubić” w błędach rachunkowych fabryki. Symbolicznego otwarcia basenu w przeddzień Święta Odrodzenia Polski dokonał mistrz-elektryk Józef Mosler, będący równocześnie członkiem Egzekutywy Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Opolu.
Bilet wstępu na basen kosztował 3 złote. Po okazaniu przepustki pracownicy Azotów płacili o połowę mniej.
Po ponad 4 dekadach basen w Azotach jest już mocno wyeksploatowany i w związku z tym zapadła decyzja władz miejskich o budowie nowego nowoczesnego kompleksu basenowego. Szkoda tylko, że nie znaleziono w mieście dla niego innej lokalizacji w bardziej przyjaznym otoczeniu.
Tego lata basen nie napełnił się wodą. Niebawem przestanie istnieć, a w jego miejscu rozpocznie się budowa nowego obiektu.
Bogusław Rogowski urodził się 30.11.1941 r. w Budzanowie na dzisiejszej Ukrainie. W Koźlu mieszka od 1945 r. Uczęszczał do kozielskiego liceum. Po zwolnieniu z wojska rozpoczął pracę w zakładowym Domu Kultury „Chemik” jako instruktor fotografii i filmu. W czasie 27 lat pracy na tym stanowisku udało mu się zarazić fotografią kilkudziesięciu młodych kędzierzynian. Wraz z nimi brał udział w wystawach fotograficznych w kraju i za granicą, zdobywając liczne nagrody. W lutym 1965 r. podjął współpracę z gazetą zakładową – „Trybuną Azotów”. Jego przygoda z tym periodykiem trwała 36 lat. Uhonorowany został m.in. nagrodą ministra kultury i sztuki, w czerwcu 2016 roku otrzymał nagrodę prezydenta miasta Kędzierzyna-Koźla za całokształt działalności.
Z ARCHIWUM BOGUSŁAWA ROGOWSKIEGO: Otwarcie basenu w Azotach. Minęło 45 lat
- Redakcja
- 21.07.2016 19:22
Data dodania:
21.07.2016 19:22
Napisz komentarz
Komentarze