W ciągu minionych kilkunastu lat gmina Kędzierzyn-Koźle pozyskała miliony euro z unijnego budżetu. Nie zamierza jednak na tym poprzestać. Na co jeszcze kędzierzyński samorząd chciałby pozyskać środki z UE?
Obecnie najbardziej zaawansowany projekt dotyczy rewitalizacji zabytkowego parku w Sławięcicach, który jest dofinansowany z osi priorytetowej „Ochrona środowiska, dziedzictwa kulturowego i naturalnego” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020. Przeprowadzono już inwentaryzację drzewostanu i chronionych gatunków owadów. Miłośników przyrody powinien ucieszyć fakt, że pachnica dębowa - chrząszcz, który zamieszkuje park, będzie miała naprawdę wspaniałe warunki do życia. Wykonano również plan prac, przewidujący odnowienie alejek i umieszczenie przy nich nowych ławek, stojaków rowerowych i koszy na śmieci oraz stworzenie interaktywnej ścieżki edukacyjnej. W przygotowaniu jest również folder, który będzie zawierał opis roślin i zwierząt występujących na terenie parku.
Na przeobrażenie liczącego ponad 30 hektarów parku gmina Kędzierzyn-Koźle otrzymała ponad 1,1 mln zł dofinansowania. Całkowity koszt projektu „Ochrona różnorodności biologicznej w Kędzierzynie-Koźlu. Etap I – zabytkowy park w Sławięcicach” oszacowano na ponad 1,5 mln złotych. Trwa przygotowywanie dokumentacji, która pozwoli ubiegać się o dofinansowanie drugiego etapu przebudowy parku. Nabór wniosków odbędzie się w czwartym kwartale tego roku.
Przy pomocy środków unijnych miasto chciałoby też stworzyć optymalne warunki dla potencjalnych inwestorów. Stąd pomysł na uzupełnienie infrastruktury największego miejskiego terenu inwestycyjnego, tzw. pola południowego m.in. poprzez budowę parkingu. Na razie trzeba się uzbroić w cierpliwość, bo na nabór wniosków nastąpi za kilka miesięcy.
Kędzierzyn-Koźle jest eKKo i pamięta o tym. Zgodnie z przyjętym planem gospodarki niskoemisyjnej dla miasta, samorząd planuje m.in. zakup autobusów i budowę ścieżek rowerowych. Gmina chciałaby we współpracy z powiatami kędzierzyńsko-kozielskim i strzeleckim zmodernizować drogę do Zalesia Śląskiego (od ulicy Miłej, poprzez Grunwaldzką, Brzechwy). Podpisano już porozumienie o wspólnej realizacji projektu z gminami i powiatami subregionu kędzierzyńsko-strzeleckiego. Gmina Kędzierzyn-Koźle jest jego liderem.
Kędzierzyński samorząd przymierza się też do zdobycia kolejnych środków na termomodernizację gminnych obiektów oświatowych. Poprawy efektywności energetycznej wymagają m.in. Publiczne Gimnazjum nr 1 i Zespół Szkół Miejskich nr 1. Trwają prace nad porozumieniem o wspólnej realizacji projektu z gminami i powiatami naszego subregionu, którymi pokieruje gmina Kędzierzyn-Koźle. Wkrótce powinien się odbyć nabór wniosków na tego typu zadania.
Trwa też opracowywanie dokumentacji technicznej na rewitalizację kompleksu zamkowego w Koźlu. Tu również urzędnicy muszą poczekać kilka miesięcy na nabór wniosków.
Gmina złożyła też wniosek na wsparcie edukacji przedszkolnej, z myślą o poprawie standardów nauczania najmłodszych, aby na początku procesu edukacji mogli poznać ciekawe formy przekazywania wiedzy. Swoją wiedzę wzbogacą też ich nauczyciele. Właśnie trwa ocena wniosku.
Dla samorządu ważne jest też bezpieczeństwo mieszkańców miasta, a co za tym idzie - poprawianie warunków pracy służb ratowniczych. Stąd działania, aby po jednostkach OSP ze Sławięcic i Cisowej z kolejnego wozu zakupionego z dofinansowaniem ze środków pozabudżetowych cieszyli się strażacy z OSP Kłodnica. Urzędnicy pomogli druhom przygotować wniosek, który właśnie jest oceniany w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego.
Źródło: urząd miasta
Kędzierzyn-Koźle chce czerpać z unijnej kasy pełnymi garściami. Pomysły projektów już są
- Redakcja
- 19.07.2016 17:15
Napisz komentarz
Komentarze