Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 19 września 2024 03:22
Reklama
Reklama

Kędzierzyn-Koźle okiem międzynarodowych artystów. Wystawa poplenerowa. ZDJĘCIA

Kędzierzyn-Koźle okiem międzynarodowych artystów. Wystawa poplenerowa. ZDJĘCIA
Artyści z Polski i Europy zaprezentowali swoje prace powstałe w szóstej edycji Międzynarodowych Spotkań Malarskich w Kędzierzynie-Koźlu. Historia plenerów w naszym mieście jest jednak znacznie bogatsza i liczy sobie już 37 lat. Od początku imprezy za jej organizacją nieustannie stoi Adam Zbiegieni.

Wczoraj popołudniu w Galerii na Strychu w Domu Kultury Koźle odbył się wernisaż wystawy poplenerowej szóstej edycji Międzynarodowych Spotkań Malarskich w Kędzierzynie-Koźlu. Zaprezentowano na niej dzieła autorstwa 21 artystów z Polski, Czech, Ukrainy i Białorusi.

Tradycja spotkań malarskich w naszym mieście liczy sobie już 37 lat. Wszystko zaczęło się od "Konfrontacji Plastycznych w Przemyśle". - Początek naszych spotkań związany jest z przemysłem i zakładami azotowymi, które przez 20 lat udzielały nam ogromnego wsparcia. W podziękowaniu zostawiliśmy w zakładach około 800 prac przygotowanych w czasie plenerów - mówił pomysłodawca spotkań i komisarz pleneru Adam Zbiegieni.

Po zakończeniu serii "Konfrontacji Plastycznych w Przemyśle" wydarzenie wzięło pod swoje skrzydła miasto. Przez kolejnych dziesięć lat inspiracją dla artystów biorących udział w plenerach była Odra, a od sześciu lat tematem spotkań jest Kędzierzyn-Koźle.

Artyści, którzy od 37 lat odwiedzają Kędzierzyn-Koźle, znajdują w naszym mieście inspirację dla swojej twórczości. - Jeśli chodzi o architekturę, to przede wszystkim Koźle jest ciekawym miejscem dla malarzy. Niezwykle wdzięcznym tematem dla artystów jest również Odra - opowiada Zbiegieni.

Przez wszystkie edycje plenerów przewinęło się ponad 900 artystów z Polski i kilkunastu krajów europejskich. W tym czasie powstało ponad 3700 prac. Przez ponad dwie dekady były one prezentowane m.in. w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

Wystawa w Galerii na Strychu będzie dostępna dla odwiedzających do końca lipca. W sierpniu ekspozycja zostanie przeniesiona do Galerii Sztuk Wszelakich w Domu Kultury Chemik, a przez kolejny miesiąc prace będą wystawiane w Miejskiej Bibliotece Publicznej. W październiku wystawa zostanie zaprezentowana w Urzędzie Marszałkowskim w Opolu.

Po zakończeniu pleneru zostanie wydany katalog promujący artystów i sponsorów, dzięki którym było możliwe zorganizowanie wydarzenia. Honorowym patronatem spotkanie objęła prezydent miasta Sabina Nowosielska.

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Też artysta 22.06.2016 18:47
Żenujący pozom tych prac prac plastycznych autorstwa zagranicznych i krajowych "ARTYSTÓW", nasi amatorzy są o niebo lepsi. Panie Zbiegieni czas zmienić konwencję tego pleneru i zacząć zapraszać innych-nowych artystów.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ