Czek na sześć tysięcy złotych, zapewnienie o wsparciu ze strony miasta i perspektywa rozwoju. Wynalazcy z Kędzierzyna-Koźla odebrali nagrodę za zwycięstwo w konkursie na najlepszy pomysł biznesowy.
Wręczenie głównej nagrody w konkursie na najlepszy pomysł biznesowy miało miejsce dziś na terenie oczyszczalni ścieków przy ulicy Gliwickiej. Organizatorem konkursu jest Kędzierzyńsko-Kozielski Park Przemysłowy.
– Realizujemy wiele przedsięwzięć, które wspierają młodych ludzi z Kędzierzyna-Koźla, ich innowacyjność, kreatywność i pomysłowość. Jednym z nich jest właśnie konkurs na najlepszy pomysł biznesowy – mówiła Mariola Szymańska z KKPP.
Do konkursu wpłynęło osiem zgłoszeń, trzy spośród nich zostały nagrodzone. Wybór gospodarza uroczystości nie był przypadkowy. Zwycięstwo i nagrodę główną młodym inżynierom z Kędzierzyna-Koźla przyniósł Mobilny Robot Inspekcyjny, którego praktyczne zastosowanie związane jest z sieciami wodociągowymi i kanalizacyjnymi. Pomysłodawcami i konstruktorami urządzenia jest czwórka studentów pochodzących z naszego miasta: Eliasz Kubala, Dawid Lukosek, Krzysztof Taraszkiewicz i Tomasz Zimoch. Dwóch z nich studiuje automatykę i robotykę, a pozostali informatykę oraz mechanikę i budowę maszyn.
Robot służy do wyszukiwania awarii rur oraz kontroli instalacji sanitarnych. Urządzenie o wadze około sześciu kilogramów ma 40 cm długości i wykonane jest z aluminium. - Prace nad budową robota trwały rok. Udało nam się osiągnąć cel, który sobie założyliśmy, a mianowicie stworzenie taniego narzędzia do inspekcji sieci kanalizacyjnych. Nasze urządzenie z powodzeniem konkuruje z rozwiązaniami już stosowanymi na rynku – opowiada Tomasz Zimoch.
Podczas uroczystości wręczenia nagrody głównej w konkursie KKPP młodych wynalazców nie opuszczały dobre humory. – Chcieliśmy bardzo podziękować za zainteresowanie naszym projektem. Jesteśmy wdzięczni miastu za to, że wspomaga swoich mieszkańców, bo wszyscy wywodzimy się z Kędzierzyna-Koźla. Zawsze miło jest nam tu wrócić i mamy nadzieję, że kiedyś będziemy mogli rozwijać naszą działalność w naszym mieście – przyznali zgodnie konstruktorzy.
W praktyce zastosowanie Mobilnego Robota Inspekcyjnego może kilkukrotnie obniżyć koszty zbadania kanalizacji sanitarnej. – Jesteśmy konkurencyjni nie tylko wobec firm zagranicznych, ale również na rynku polskim. Firmy często kopiują rozwiązania wdrażane na rynkach zachodnich kilkanaście lat temu. Nasze podejście jest nowatorskie i tańsze – zaznacza Krzysztof Taraszkiewicz.
Zwycięzcy konkursu postawili na innowacyjność: - Potrafimy sterować naszym robotem z poziomu aplikacji mobilnej, wielki pulpit sterowniczy zastąpiliśmy dowolnym telefonem. Z kolei moduł GSM zwiększa kontrolę nad tym, co dzieje się z kamerą i całym procesem – mówił Eliasz Kubala.
Co ważne, zwycięski projekt wynalazców z Kędzierzyna-Koźla został w całości opracowany i stworzony przez jego autorów. – Stworzyliśmy nie tylko mechanizm, ale również oprogramowanie, które zajmuje się zbieraniem informacji i ich przedstawianiem – opowiada Dawid Lukosek.
Prezydent Sabina Nowosielska wyraziła nadzieję, że młodzi wynalazcy będą chcieli związać swoją karierę zawodową z Kędzierzynem-Koźlem. – Zaproponowaliśmy, by myśląc o założeniu firmy, zwrócili się do naszego Inkubatora Przedsiębiorczości, który stwarza młodym ludziom warunki do rozwijania biznesu.
Pierwszym ku temu krokiem może być zastosowanie opracowanej przez nich technologii w Miejskich Wodociągach i Kanalizacji. Zainteresowanie projektem wyraziła prezes spółki: - Mogę zadeklarować mocną współpracę w zakresie udostępniania naszego zaplecza do testów produktu. Oczywiście w przyszłości widzę inne formy współpracy – mówiła Barbara Ermisch-Lipniacka.
Konstruktorzy z Kędzierzyna-Koźla nie osiadają na laurach i intensywnie pracują nad kolejnymi projektami. Jeszcze tego lata mamy poznać ich kolejne dzieło.
Reklama
Są młodzi, mają głowy pełne pomysłów i chcą je realizować w Kędzierzynie-Koźlu
- 17.06.2016 18:16
Powiązane galerie zdjęć:
Napisz komentarz
Komentarze