Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 17 maja 2024 03:28
Reklama
Reklama

Z ARCHIWUM BOGUSŁAWA ROGOWSKIEGO: Wielkie imprezy w Śródmieściu wcale nie zaczęły się od Dni Miasta

To dopiero było wydarzenie. Starsi mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla z pewnością pamiętają jeszcze Turniej Miast, który odbył się prawie w tym samym miejscu, co ledwie zakończone tegoroczne Dni Miasta.

Pod Turniej wyznaczono znaczenie większy teren niż teraz zajmują Dni Miasta. Nie wiązało się to jednak z utrudnieniami komunikacyjnymi, które dzisiaj wynikają z konieczności zamknięcia fragmentu głównej arterii śródmieścia. Wolnej przestrzeni nie brakowało. Dzisiaj zajmują ją sklepy i parkingi. Czym był Turniej Miast?

Na początku lat 70. imprezę wymyślił prezenter popularny prezenter telewizyjny Eugeniusz Pach. Do rywalizacji sportowo-kulturalnej stawały miasta z różnych stron Polski, a wszystko było transmitowane przez publiczne anteny.

Wydarzenie miało wielkie znaczenie propagandowe. W nagrodę miasta zdobywały pieniądze, które mogły przeznaczyć na wydatki w dziedzinie kultury i sportu. W 1971 roku zdecydowano, że naród powinien poznać mieszkańców miast wielkiej chemii. Kędzierzyn (akurat obchodził 20-lecie uzyskania praw miejskich, Koźle funkcjonowało jeszcze oddzielnie) stanął do rywalizacji z Puławami. Dziś znajdujące się w nich zakłady chemiczne działają w jednej Grupie Azoty.

Zanim do Kędzierzyna przyjechały telewizyjne kamery, w mieście zaczęło się wielkie sprzątanie i remontowanie. Śmiano się, że władza nawet trawniki maluje na zielono, choć niektórzy twierdzą, że wcale nie był to żart.

Konkurencje rozgrywano na przemian w obu miastach. Wyniki początkowo układały się w kratkę. Najpierw w biegu przełajowym w Puławach wygrali kędzierzynianie. Następnie w zawodach Pływackich zwyciężyli puławianie, w taklowaniu żaglówek lepsi byli kędzierzynianie, a zwycięstwo w zawodach wędkarskich znów przypadło puławianom. Później szczęście dopisywało bardziej kędzierzynianom. Nasi chemicy lepiej poradzili sobie w zawodowych konkurencjach sprawnościowych. Szybciej zmontowali termometry i przeprowadzili analizę. Z kolei kadra kierownicza naszego zakładu sprawniej od puławian poradziła sobie z wymianą kół w dyrektorskiej wołdze. Zwycięstwo w Turnieju Miast po wsze czasy przypadło Kędzierzynowi.

bogusław rogowskiBogusław Rogowski urodził się 30.11.1941 r. w Budzanowie na dzisiejszej Ukrainie. W Koźlu mieszka od 1945 r. Uczęszczał do kozielskiego liceum. Po zwolnieniu z wojska rozpoczął pracę w zakładowym Domu Kultury „Chemik” jako instruktor fotografii i filmu. W czasie 27 lat pracy na tym stanowisku udało mu się zarazić fotografią kilkudziesięciu młodych kędzierzynian. Wraz z nimi brał udział w wystawach fotograficznych w kraju i za granicą, zdobywając liczne nagrody. W lutym 1965 r. podjął współpracę z gazetą zakładową – „Trybuną Azotów”. Jego przygoda z tym periodykiem trwała 36 lat.

turniej miast kędzierzyn puławy (1) (Copy) turniej miast kędzierzyn puławy (2) (Copy) turniej miast kędzierzyn puławy (3) (Copy) turniej miast kędzierzyn puławy (4) (Copy) turniej miast kędzierzyn puławy (5) (Copy) turniej miast kędzierzyn puławy (6) (Copy)

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ