Bardzo podniosły charakter miały uroczystości upamiętniające III Powstanie Śląskie na Górze Św. Anny. Poza harcerzami, kadetami, wojskiem i przedstawicielami środowisk patriotycznych pod Pomnikiem Czynu Powstańczego spotkali się również reprezentanci samorządów, władz wojewódzkich i parlamentu. Odczytano również list, który prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński skierował do senatora Grzegorza Peczkisa. W związku z tym sam Peczkis zrezygnował z przemówienia.
Obchody rozpoczęły się od mszy w Bazylice Św. Anny o godz. 11. Ponieważ uroczystość pod pomnikiem miała początek o godz. 12, doszło do małego zgrzytu – osoby uczestniczące w całym nabożeństwie nie miały szans, by dotrzeć na nią na czas. Część z nich dołączyła więc już w trakcie trwania ceremoniału. Wokół obchodów pojawiły się również inne niesnaski. Według senatora Peczkisa zorganizowanie ich akurat 21 maja, gdy toczyły się krwawe dla Polaków walki o Górę Św. Anny, nie jest zbyt fortunne.
- Urządzanie oficjalnych obchodów wybuchu III Powstania Śląskiego w tym konkretnym, smutnym dla Polaków dniu 21 maja jest czytelnym wyrazem braku zrozumienia problemu. Chciałbym wierzyć, że to niedopatrzenie jest efektem nieszczęśliwego zbiegu okoliczności, a sytuacja ta nie powtórzy się w przyszłości – stwierdza senator Grzegorz Peczkis. - Okoliczności obchodów w latach ubiegłych oraz w tym roku niepokoją z uwagi na słabe poinformowania o odbywających się uroczystościach społeczeństwa. Organizacje, które na co dzień skupiają środowiska patriotyczne i pielęgnują pamięć o przeszłości zostały pominięte we współudziale w przygotowaniach. Na Śląsku Opolskim borykamy się z wypieraniem z naszej pamięci wartości stanowiących o naszej Polskiej tożsamości na rzecz wartości, które na bieżąco się dewaluują i nie potrafią obronić przez rzeczywistością i bieżącymi problemami – uważa.
Po przemówieniach odegrano Hymn Państwowy oraz odczytano teksty Uchwał Sejmu RP i Senatu RP z dnia 29 kwietnia 2016 r. w sprawie uczczenia 95. Rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. Apel Pamięci przeprowadził oficer 10. Brygady Logistycznej w Opolu. Oddano salwę honorową. Uroczystość zakończyło składanie wieńców, kwiatów i zniczy.
Pełna treść listu Jarosława Kaczyńskiego:
Góra Św Anny to miejsce wyjątkowe, szczególnie wpisane w dzieje walki Polaków o niepodległość. 21 maja 1921 r. na opanowaną kilkanaście dni wcześniej przez Powstańców Śląskich górę przypuściły szturm ściągnięte z Bawarii oddziały Freikorps. Boje w tym posiadającym bardzo duże znaczenie strategiczne rejonie były największą bitwą stoczoną w czasie III Powstania Śląskiego. Starcie to symbolizuje poświęcenie, heroizm, walkę z przeważającymi siłami wroga, upór i wiarę, a nade wszystko pragnienie powrotu do Macierzy, bycia Polakami mieszkającymi we własnym państwie.
III Powstanie Śląskie w pewien sposób zwieńczyło długą, prawie dwustuletnią walkę mieszkańców Górnego Śląska prowadzoną najpierw o zachowanie polskości i położenie tamy naporowi germanizacyjnemu, a później o przyłączenie do powstałego jak Feniks z popiołów Odrodzonego Państwa Polskiego. Zmagania te wyznacza wysiłek Jerzego Samuela Bandtkiego, Józefa Lompy, Karola Miarki, Wawrzyńca Hajdy, Bronisława Koraszewskiego, księdza Antoniego Macoszka, Wojciecha Korfantego i wielu, wielu innych mniej lub bardziej znanych bohaterów walki słowem i orężem o niezbywalne prawa żywiołu polskiego. Warto pamiętać, że w III Powstaniu Śląskim, tej największej zbrojnej manifestacji polskości, wzięło udział około 65 tys. Polaków.
Wszyscy Oni – księża, nauczyciele, działacze społeczni, konspiratorzy, powstańcy- całym swoim życiem świadczyli – jak to trafnie ujął Wojciech Korfanty, że przede wszystkim są Polakami a dopiero potem Ślązakami.
Trzeba z całą mocą podkreślić, że śląskość – ta piękna i jakże cenna wartość, którą należy pielęgnować i kultywować, która współtworzy zróżnicowany kulturowy pejzaż naszej Ojczyzny – jest odmianą, formą polskości. Jest organiczną częścią całości. Dlatego nie można śląskości przeciwstawiać polskości.
Trzeba jednakże jasno powiedzieć, że afirmacja śląskości nie może ograniczać się do sfery werbalnej, do samej pochwały regionalnej odrębności. Musi także oznaczać wyrażającą się w działaniu wolę zmieniania Śląska na lepsze. Przywrócenie mu należnej rangi, odbudowy przemysłu, uczynienia ze Śląska jednego z filarów polskiej gospodarki i koło zamachowego dla naszego rozwoju. Należy lepiej niż dotychczas wykorzystywać potencjał intelektualny regionu oraz tradycje tutejszego etosu pracy.
Śląsk wciąż pozostaje dla nas wielkim wyzwaniem. Chciałbym w tym miejscu zapewnić Szanownych Państwa, że formacji polityczna, którą mam zaszczyt kierować, zrobi wszystko, by temu historycznemu zadaniu sprostać. To jesteśmy winni poprzednim pokoleniu, które z takim uporem walczyły o Polskę.
Dziś, w rocznicę rozpoczęcie bitwy w rejonie Góry św. Anny oddajemy hołd Powstańców Śląskim, którzy własną krwią pieczętowali swą przynależność do wspólnoty Polaków.
Niech Odpoczywają w Pokoju!
Obchody na Górze Św. Anny. Senator Peczkis nie przemawiał. Zamiast tego odczytano list, który otrzymał od Jarosława Kaczyńskiego
- 23.05.2016 09:18
Powiązane galerie zdjęć:
Napisz komentarz
Komentarze