Zadanie było bardzo trudne. Należało w formie plakatu przedstawić problem tak zwanej niskiej emisji, a więc zanieczyszczeń, które przedostają się do powietrza z przydomowych kominów. Uczniowie z kędzierzyńsko-kozielskich szkół poradzili sobie z tym doskonale.
W środę w Miejskim Zakładzie Energetyki Cieplnej w Kędzierzynie-Koźlu rozstrzygnięto konkurs skierowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu miasta na wykonanie plakatu lub grafiki dotyczącej programu KAWKA ukierunkowanego na likwidację tak zwanej niskiej emisji, wzrost efektywności energetycznej i rozwój rozproszonych źródeł energii.
- W sumie do konkursu wpłynęły 44 prace. Wszystkie dobrze przedstawiają istotę problemu niskiej emisji. Celem konkursu, będącego częścią naszej kampanii edukacyjnej, był wzrost świadomości ekologicznej. Został on osiągnięty, co oczywiście bardzo nas cieszy – mówi Jolanta Gądek-Rypel, prezes MZEC.
Kędzierzyn-Koźle należy do miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Europie, o czym na przyznaniu nagród przypomniała prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabina Nowosielska. Na myśl od razu przychodzi znajdujący się na terenie miasta przemysł. Jednak to właśnie niska emisja jest dziś wskazywana jako główny winowajca.
- Wiele prac bardzo dobrze obrazuje, z jakim problem się borykamy i jak mogłoby wyglądać nasze miasto, gdyby udało się go rozwiązać – ocenia Sabina Nowosielska. – Czy tak się stanie, to w bardzo dużej mierze zależy od nas samych, naszych sąsiadów i znajomych. Korzystajmy z przyjaznych środowisku metod ogrzewania domów i zwracajmy uwagę, jeśli ktoś, patrząc tylko na siebie, zmusza nas do oddychania zanieczyszczonym powietrzem. Niska emisja to problem, z którym trzeba walczyć, jeśli chcemy żyć w lepszym mieście – apelowała prezydent.
Pierwsze miejsce w kategorii szkół podstawowych zajęła Vanessa Kapica, druga była Zuzanna Bania, a trzecia Patrycja Kłoś. W kategorii szkół gimnazjalnych najlepiej poradziła sobie Maja Łubczonek. Drugie miejsce zajęła Małgorzata Krot. Trzeci był Grzegorz Pietrowski. Spośród prac zgłoszonych do konkursu przez uczniów szkół średnich jury najlepiej oceniło tę należącą do Aleksandry Pogwizd. Drugie miejsce zajęła Agata Brodacka, a trzecie Oliwia Lach.
- Namalowałam dwa domy. Ten kolorowy ma komin zatkany korkiem. Dziewczynka podlewa kwiatki i uśmiecha się, bo powietrze jest czyste. W tym ponurym domu ludzie palą śmieciami. Tu dziewczynka jest smutna i płacze. To jest zły dom – opowiadała o swoim rysunku Vanessa Kapica.
Dom kopcący to dom zły. Nawet dziecko to wie. I potrafi namalować. Rozstrzygnięcie konkursu MZEC
- 18.05.2016 15:32
Powiązane galerie zdjęć:
Napisz komentarz
Komentarze