Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 15:28
Reklama
Reklama

Człowiek w wodzie potrzebuje pomocy! Wspólne ćwiczenia strażaków i ratowników WOPR na krytej pływalni

Lato zbliża się wielkimi krokami, a niebawem nad akwenami pojawią się pierwsi plażowicze. Poza kąpielówkami nad wodę zawsze trzeba zabrać ze dużo zdrowego rozsądku. O to każdego roku apelują ratownicy. Nie zawsze skutecznie. Dlatego wspólnie ze strażakami ćwiczą ratowanie osób znajdujących się w wodzie. 

Na krytej pływalni w Kędzierzynie-Koźlu przeprowadzone zostało wspólne szkolenie nurków Państwowej Straży Pożarnej oraz Ratowników WOPR Kędzierzyn-Koźle w zakresie ratownictwa wodnego. Celem szkolenia było przygotowanie strażaków oraz ratowników do sprawnego i bezpiecznego wykonywania zadań związanych z wyciągnięciem osoby poszkodowanej z wody. Testowano także sprzęt ratowniczy . Podczas szkolenia zwrócono szczególną uwagę na zagadnienia udzielania pomocy osobom poszkodowanym znajdującym się na powierzchni wody. Strażacy ćwiczyli metodykę holowania oraz  podejmowania na deskę ratowniczą osoby poszkodowanej o różnych obrażeniach: przytomnej, nieurazowej, nieprzytomnej nieurazowej oraz nieprzytomnej urazowej.

Były to pierwsze wspólne szkolenie połączone z ćwiczeniami  podmiotów zobligowanych do udzielania pomocy z zakresu ratownictwa wodnego.  Ich celem było polepszenie realizacji zadań w działaniach ratowania zdrowia i życia ludzkiego na akwenach wodnych w wspólnie z strażakami PSP  oraz ratownikami  WOPR.

Jak pomóc tonącemu? Strażacy i ratownicy radzą:

Ocen sytuacje. Wezwij pomoc – poproś świadków o wezwanie pogotowia oraz WOPR-u (nr do WOPR-u to 601 100 100) lub pod 112. Wybierz najbardziej bezpieczny sposób ratowania, wyciągania tonącego: za pomocą kola ratunkowego, za pomocą liny, z lodzi, z pomostu podając rękę lub długi przedmiot tonącemu. Można podpłynąć i przyholować tonącego do brzegu.

Jeżeli to jest możliwe, nie wolno w żadnym wypadku dopuścić do faktu "oddychania" wodą przez tonącego. Jak najszybciej należny wydostać go spod wody, a przy utracie przytomności, oddechu, już w momencie wydobycia na powierzchnie zalecane jest podaniepierwszego sztucznego oddechu. Przy konieczności holowania go do brzegu powtórzyć należny ten zabieg kilkakrotnie na płytkiej wodzie.

Po wyniesieniu na brzeg lub w ogóle przed rozpoczęciem ożywiania nie należy stosować żadnych zabiegów w celu usunięcia wody z przewodu pokarmowego i dróg oddechowych. Jest to zabieg powodujący stratę cennego czasu. W przewodzie pokarmowym nie dochodzi do oddychania.

Musimy także być psychicznie przygotowani na różne komplikacje, jakie mogą wystąpić przy stosowaniu ożywiania. Kiedy zdołamy przywrócić oddech i krążenie, należny osobę ratowana ułożyć na boku w pozycji bocznej ustalonej, ponieważ w każdej chwili należy spodziewać się wystąpienia wymiotów. Nie wolno dopuścić do zachłyśnięcia się wymiocinami.

Osobom, które odzyskały przytomność, można podać do picia nie za gorącą, dobrze osłodzoną herbatę. Absolutnie nie wolno podawać alkoholu. Należy zapewnić suchą odzież i cieple okrycie.

Uwaga! Każdy, nawet pozornie błahy przypadek tonięcia, przy którym podejrzenie o wciągniecie nawet niewielkich ilości wody do płuc, musi być bezwzględnie skontrolowany przez lekarza.

Osoba taka musi koniecznie przebywać pod obserwacją na oddziale szpitalnym przez minimum 24 godziny od wypadku, ponieważ istnieje poważne niebezpieczeństwo wystąpienia nagłego pogorszenia stanu zdrowia, ze śmiertelnym skutkiem włącznie.

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ