Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 4 kwietnia 2025 14:00
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Racibórz Dolny: konieczny remont

Będzie remont zbiornika Racibórz Dolny. Usuną usterki, które pojawiły się przy wrześniowej powodzi

Podczas wrześniowej powodzi zbiornik Racibórz Dolny przeszedł pierwszy poważny test bojowy. W kulminacyjnym momencie budowla hydrotechniczna zmagazynowała 147 milionów metrów sześciennych wody, spłaszczając falę powodziową, a tym samym ograniczając szkody, które wyrządziła powódź. W trakcie działań w konstrukcji pojawił się wysięk - niewielka nieszczelność zbiornika. Zagrożenie udało się szybko zneutralizować, ale kilka miesięcy po powodzi czas na niezbędne prace konserwacyjne.
Będzie remont zbiornika Racibórz Dolny. Usuną usterki, które pojawiły się przy wrześniowej powodzi

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach poinformowało, że tuż po piętrzeniu powodziowym we wrześniu 2024r. na terenie zbiornika Racibórz Dolny i wykonanej ocenie stanu technicznego tego obiektu hydrotechnicznego, który uchronił przed katastrofalnymi skutkami powodzi tereny trzech województw położonych poniżej, przystąpiono do inwentaryzacji szkód, jakie wyrządziła wysoka woda.

- Mimo, że żadna z odnotowanych usterek nie ma krytycznego charakteru i zbiornik pozostaje gotowy do pracy, Wody Polskie w Gliwicach zdecydowały o podjęciu działań naprawczych oraz zleceniu ekspertyz, które z jednej strony ocenią kondycję zbiornika, z drugiej odpowiedzą na pytania dotyczące funkcjonowania m.in. drenażu zapór zbiornika. Ponadto zostanie sporządzona dokumentacja uzupełniająca do Instrukcji Eksploatacji Zbiornika w zakresie przepływu przez Budowlę Przelewowo Spustową zbiornika Racibórz Dolny - informuje Linda Hofman, rzecznik prasowy RZGW Gliwice.

Wśród zadań, do których zlecenia przygotowują się Wody Polskie w Gliwicach zaliczono:

- uszczelnienie powierzchni betonowych na ścianach maszynowni Budowli Przelewowo-Spustowej,
- naprawę połączenia kołnierzowego jednej z pomp w przepompowni Lubomia, 
- naprawę asfaltowej drogi przejazdowej na odcinku zapory lewobrzeżnej zbiornika Racibórz Dolny, 
- zabudowę wyrwy pomiędzy rzeką Odrą a stawem Srebrniok na lewym brzegu rzeki Odry, 
- naprawę drogi serwisowej od strony odwodnej km 7+200 do 8+500 zapory prawobrzeżnej zbiornika Racibórz Dolny,
- wykonanie naprawy drabin z koszem zabezpieczającym oraz zamknięć wnęk remontowych na filarach Budowli Przelewowo Spustowej zbiornika Racibórz, 
- przegląd i naprawę systemu ASTKZ (automatyczne systemy pomiarowe na obiektach hydrotechnicznych) zbiornika Racibórz Dolny.
 

W zespole ze zbiornikiem Racibórz Dolny w okresach piętrzenia wód powodziowych współpracuje położony powyżej polder Buków. Przyjmując wezbrane wody Odry w pierwszej kolejności, również i on wymaga korekty i naprawy powstałych w czasie powodzi usterek. Prace, jakie Wody Polskie w Gliwicach zlecą do wykonania na tym obiekcie hydrotechnicznym obejmą m.in.:

- wykonanie i zamontowanie nowych łat wodowskazowych na jazie wpustowo-spustowym polderu Buków oraz przy przepompowni Roszków, 
- zabudowę wyrwy i wyboju w rejonie przelewu stałego polderu Buków, 
- remont przepustu drogowego w czaszy polderu Buków, 
- zabudowę wyrwy pomiędzy wyrobiskami wraz z wykonaniem przepustu na polderze Buków.

Na końcowym etapie przygotowań znajduje się opracowywanie dokumentacji powyższych zadań w ramach procedur ustawy Prawo Zamówień Publicznych. Wody Polskie w Gliwicach na przełomie marca i kwietnia br. opublikują postępowania z podziałem na części, aby wybrać wykonawców zadań i zlecić ich realizację.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Koźlanin 04.04.2025 00:14
Nowy zbiornik a już trzeba go remontować. To znaczy że nie ma 100% bezpieczeństwa i może puścić przy następnym wezbraniu wód. Widać jakość wykonania.... To tym bardziej trzeba walczyć o powstanie zbiornika Kotlarnia. Gdyż Koźle i okolice nie są bezpieczne. Pani Nowosielska i pan Maruszczak do roboty się weźcie bo łachy nie robicie.

Norab 03.04.2025 22:38
Kiedy będzie zgoda na zbiornik Kotlarnia.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ