Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach poinformowało, że tuż po piętrzeniu powodziowym we wrześniu 2024r. na terenie zbiornika Racibórz Dolny i wykonanej ocenie stanu technicznego tego obiektu hydrotechnicznego, który uchronił przed katastrofalnymi skutkami powodzi tereny trzech województw położonych poniżej, przystąpiono do inwentaryzacji szkód, jakie wyrządziła wysoka woda.
- Mimo, że żadna z odnotowanych usterek nie ma krytycznego charakteru i zbiornik pozostaje gotowy do pracy, Wody Polskie w Gliwicach zdecydowały o podjęciu działań naprawczych oraz zleceniu ekspertyz, które z jednej strony ocenią kondycję zbiornika, z drugiej odpowiedzą na pytania dotyczące funkcjonowania m.in. drenażu zapór zbiornika. Ponadto zostanie sporządzona dokumentacja uzupełniająca do Instrukcji Eksploatacji Zbiornika w zakresie przepływu przez Budowlę Przelewowo Spustową zbiornika Racibórz Dolny - informuje Linda Hofman, rzecznik prasowy RZGW Gliwice.
Wśród zadań, do których zlecenia przygotowują się Wody Polskie w Gliwicach zaliczono:
- uszczelnienie powierzchni betonowych na ścianach maszynowni Budowli Przelewowo-Spustowej,
- naprawę połączenia kołnierzowego jednej z pomp w przepompowni Lubomia,
- naprawę asfaltowej drogi przejazdowej na odcinku zapory lewobrzeżnej zbiornika Racibórz Dolny,
- zabudowę wyrwy pomiędzy rzeką Odrą a stawem Srebrniok na lewym brzegu rzeki Odry,
- naprawę drogi serwisowej od strony odwodnej km 7+200 do 8+500 zapory prawobrzeżnej zbiornika Racibórz Dolny,
- wykonanie naprawy drabin z koszem zabezpieczającym oraz zamknięć wnęk remontowych na filarach Budowli Przelewowo Spustowej zbiornika Racibórz,
- przegląd i naprawę systemu ASTKZ (automatyczne systemy pomiarowe na obiektach hydrotechnicznych) zbiornika Racibórz Dolny.
W zespole ze zbiornikiem Racibórz Dolny w okresach piętrzenia wód powodziowych współpracuje położony powyżej polder Buków. Przyjmując wezbrane wody Odry w pierwszej kolejności, również i on wymaga korekty i naprawy powstałych w czasie powodzi usterek. Prace, jakie Wody Polskie w Gliwicach zlecą do wykonania na tym obiekcie hydrotechnicznym obejmą m.in.:
- wykonanie i zamontowanie nowych łat wodowskazowych na jazie wpustowo-spustowym polderu Buków oraz przy przepompowni Roszków,
- zabudowę wyrwy i wyboju w rejonie przelewu stałego polderu Buków,
- remont przepustu drogowego w czaszy polderu Buków,
- zabudowę wyrwy pomiędzy wyrobiskami wraz z wykonaniem przepustu na polderze Buków.
Na końcowym etapie przygotowań znajduje się opracowywanie dokumentacji powyższych zadań w ramach procedur ustawy Prawo Zamówień Publicznych. Wody Polskie w Gliwicach na przełomie marca i kwietnia br. opublikują postępowania z podziałem na części, aby wybrać wykonawców zadań i zlecić ich realizację.
Napisz komentarz
Komentarze