Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 4 kwietnia 2025 10:31
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jakie czynniki są brane pod uwagę przez sąd przy podziale majątku?

Decyzja o rozwodzie to ostateczność, która otwiera długą drogę do rozwiązania małżeństwa i zakończenia wspólnych spraw. Po zakończeniu sprawy rozwodowej – jeśli małżonkowie pozostawali w ustroju wspólności majątkowej – trzeba jeszcze podzielić ich wspólny majątek. Jak wygląda taki proces i co sąd bierze pod uwagę przy podziale majątku?
Jakie czynniki są brane pod uwagę przez sąd przy podziale majątku?

Na czym polega podział majątku wspólnego po rozwodzie? 

Wraz z rozwiązaniem małżeństwa przez rozwód ustaje majątkowa wspólność pomiędzy małżonkami. We wspólnym majątku powstaje współwłasność w częściach ułamkowych. Udział małżonków w tej współwłasności jest co do zasady równy, jednak czasami zdarza się, że gdy jeden z partnerów przyczyniał się bardziej do powiększenia wspólnego majątku, będzie wnosić o ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym. 

Dokonanie podziału majątku wspólnego po rozwodzie co prawda nie jest obowiązkowe, choć pozostanie we wspólności może prowadzić do problemów natury praktycznej i trudności z rozpoczęciem nowego życia. Czasami procedurę przeprowadza się w ramach sprawy rozwodowej, co przyczynia się do wydłużenia trwania całego postępowania. Z tego powodu zazwyczaj małżonkowie dokonują podziału majątku wspólnego po uprawomocnieniu wyroku o rozwiązaniu ich małżeństwa przez rozwód. 

Na co zwraca uwagę sąd przy podziale majątku? 

Sąd rozpatrujący sprawę o podział majątku musi zrobić wszystko, aby orzeczony podział był sprawiedliwy. Pod uwagę w sprawie jest też brane dobro małoletnich dzieci. 

W sprawie o podział majątku sąd podejmuje decyzję przede wszystkim na podstawie: 

  • składu majątku wspólnego małżonków, jego wartości i pochodzenia;
  • istniejących zobowiązań;
  • wkładu każdego z małżonków w powstanie poszczególnych składników majątku;
  • możliwości finansowych,
  • potrzeb dzieci. 

Sąd weryfikuje w trakcie prowadzonego postępowania nie tylko, jaki jest skład majątku wspólnego i majątków osobistych małżonków, ale również sprawdza, czy podział powinien być równy, czy może ze względu na szczególne okoliczności zasadne jest ustalenie nierównych udziałów. 

Dodatkowo w sprawie trzeba sprawdzić, czy małżonkowie dokonywali nakładów na majątek wspólny z majątków osobistych albo na odwrót. Na podział majątku co do zasady nie ma np. fakt zdrady małżonka. 

Jak dokonuje się podziału majątku? 

Podział majątku może nastąpić na dwa sposoby. 

Pierwszym jest zawarcie umowy w formie aktu notarialnego. W tej sytuacji konieczna jest jednak pełna zgoda między małżonkami zarówno co do samej czynności podziału, jak i szczegółowego rozdzielenia pomiędzy byłymi już partnerami poszczególnych składników majątku. 

Drugim rozwiązaniem jest wystąpienie do sądu i uzyskanie prawomocnego postanowienia w sprawie podziału majątku wspólnego. W takim przypadku nie musisz porozumiewać się z partnerem. Wystarczy, że zgłosisz swój projekt podziału, a jego oceną zajmie się sąd. Ten sposób jest szczególnie często wybierany, gdy pomiędzy małżonkami sytuacja jest napięta, a żądania nie są zgodne. 

Zastanawiasz się, które z rozwiązań w zakresie podziału majątku wybrać? Podczas gdy procedura notarialna jest szybsza, to będzie zdecydowanie droższa. Nie skorzystasz z niej również w sytuacji, gdy między Tobą a byłym partnerem występuje niezgodność co do sposobu podziału. Jeśli czeka Cię podział majątku, skontaktuj się z Kancelarią BUTNY https://kancelariabutny.pl/ . Jesteśmy zespołem specjalistów z zakresu prawa rodzinnego, który wspiera Klientów w sprawach związanych z rozwodem na co dzień. Zajmiemy się analizą Twojej sytuacji i doradzimy najlepszą ścieżkę działania. 

Podział majątku wspólnego po rozwodzie krok po kroku 

Sprawy o podział majątku wspólnego po rozwodzie składają się z kilku kroków. Jeśli korzystasz z pomocy profesjonalnego pełnomocnika w związku z podziałem, zostaniesz przeprowadzony przez każdy etap postępowania i będziesz mógł liczyć na niezbędne wsparcie. 

Na początku trzeba ustalić skład majątku wspólnego byłych małżonków. W tym celu sąd weryfikuje, co należy do majątku wspólnego, a co do majątków osobistych stron. 

Następnie przyjdzie czas na ustalenie wysokości udziałów w majątku wspólnym. Te co do zasady są równe, a tylko z ważnych powodów może być ustalona inna proporcja. Na stopień przyczynienia się do powstania majątku wspólnego nie wpływa np. sytuacja, że tylko jeden małżonek wykonywał pracę zawodową, gdy na podstawie wzajemnych ustaleń drugi zajmował się dziećmi i domem. Przykładem powodów nierównego podziału może być z kolei np. trwonienie majątku lub hazard. 

Ostatnim krokiem będzie rozliczenie nakładów oraz wybór sposobu zniesienia współwłasności. Możliwy jest podział w naturze (na części), przyznanie przedmiotów na własność jednemu z obowiązkiem spłaty oraz podział cywilny (sprzedaż w drodze licytacji). Pierwsze rozwiązanie zostanie zastosowane, gdy majątek da się podzielić między małżonków z ewentualnymi dopłatami. Jeżeli majątku nie da się podzielić, może dojść do przyznania całości jednemu z byłych partnerów z obowiązkiem spłaty drugiego. Gdy żaden z rozwodników nie chce bądź nie może przejąć majątku albo nie da się go podzielić, pozostanie jego sprzedaż i podział uzyskanych w ten sposób środków między strony.  

– Artykuł sponsorowany


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ