Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 31 marca 2025 10:56
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Czwarta edycja akcji "Czysta Odra" rusza z pełną mocą!

We wtorek, 1 kwietnia rozpoczyna się czwarta edycja międzynarodowej akcji "Czysta Odra". To inicjatywa, która łączy Czechów, Polaków i Niemców we wspólnym celu - oczyszczaniu Odry i jej dopływów z nagromadzonych odpadów. W tym roku zgłosiło się ponad 20 tysięcy wolontariuszy, którzy do 31 maja będą aktywnie sprzątać rzekę i jej okolice.
Czwarta edycja akcji "Czysta Odra" rusza z pełną mocą!

Akcja "Czysta Odra" powstała z inicjatywy ekologa i podróżnika Dominika Dobrowolskiego, który zauważył, że problem zanieczyszczenia Bałtyku wynika głównie z odpadów spływających rzekami. Aby skutecznie dbać o morze, postanowił zacząć od ochrony polskich rzek. "Czysta Odra" to jedna z dwóch największych akcji rzecznych w Polsce. W pierwszym półroczu sprzątana jest Odra, natomiast w drugiej połowie roku organizowana jest akcja "Czysta Wisła". Działania obejmują zarówno główne koryto rzeki, jak i jej liczne dopływy, angażując społeczności lokalne w całym kraju.

- 80% śmieci, które trafiają do Bałtyku, spływa rzekami. Dlatego zaczęliśmy działać bezpośrednio na ich terenach - tłumaczy Dominik Dobrowolski, inicjator akcji.

W inicjatywę angażuje się wiele podmiotów, w tym organizacje społeczne, samorządy, szkoły, harcerze, firmy kajakarskie, nurkowe oraz ochotnicze straże pożarne. Związek Międzygminny "Czysty Region", na czele z przewodniczącą Kariną Kacperczyk, od lat wspiera działania związane z ochroną Odry. Anna Piróg, regionalna koordynatorka akcji na odcinku od Bohumina do Opola, zachęca do zgłaszania własnych inicjatyw.

- Każdy, kto chce zorganizować lokalne sprzątanie, może się ze mną skontaktować i dołączyć do akcji. Na ten moment mamy zarejestrowanych sześć wydarzeń, ale liczymy, że będzie ich znacznie więcej - mówi Anna Piróg.

Podczas poprzednich edycji akcji "Czysta Odra" zebrano około 500 ton śmieci. Choć wynik ten świadczy o skuteczności działań, organizatorzy podkreślają, że kluczowe jest zapobieganie zaśmiecaniu. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Opolskiego, Szymon Ogłaza, a wsparcia udzielają także Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Wody Polskie.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Zanon 28.03.2025 15:23
Fajna akcja, ale pytanie podstawowe jest takie – lepiej zapobiegać, czy leczyć? Sprzątać po śmieciarzach, czy zapobiegać? Modne słowa i czyny – akcja, inicjatywa, wydarzenie, projekt; dużo zdjęć. A konkrety są takie – komu zgłaszać zaobserwowane zasyfienie Odry? Jakaś piana na Odrze obserwowana w nocy na rybach, jakieś śmieci po niezdyscyplinowanych wędkarzach i tak dalej? Czy ci młodzi ludzie prezentowani na zdjęciach mają kompetencje przyjąć zgłoszenie i zareagować, czy też jest to jakiś pusty lans napędzany jakimś dofinansowaniem? Z fotografii, posterów, tabelek, prezentacji i innych tego typu rzeczy efektów nie będzie. Efekty biorą się z owoców rzeczywistej pracy. Ekolog i podróżnik na zdjęciu? Nie znam człowieka, natomiast na wyeksponowanym posterze widzę reklamę zagranicznego banku.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ